Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. decembra 2019

Bytový dom po výbuchu plynu v Prešove bude búrať technika z ČeskaNa snímke interiér bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove, ktorý poškodil piatkový (6. decembra) výbuch plynu.Zdieľať
Na snímke interiér bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove, ktorý poškodil piatkový (6. decembra) výbuch plynu. Foto: TASR/KR HaZZ v Prešove
 
Prešov 11. decembra (TASR) – Do Prešova smeruje technika z Česka, ktorá bude demolovať vrchné poschodia bytového domu na Mukačevskej ulici, ktorý v piatok (6. 12.) poškodil výbuch plynu. Počas rokovania Mestského zastupiteľstva v Prešove to povedala primátorka Prešova Andrea Turčanová.


"Stroj ide z Česka, lebo, žiaľ, na Slovensku, ani nikde inde bližšie sme nezohnali taký, ktorý by mal 67-metrové rameno. Je zákaz priblíženia sa do blízkosti bytového domu, lebo hrozí jeho zrútenie. Toto je jediný stroj, ktorý má dostatočne dlhé rameno na to, aby vlastne mechanizmus likvidoval bytový dom a človek sa nemusel ani priblížiť," uviedla Turčanová.

Keďže ide o nadrozmerný náklad, po hranice ho budú sprevádzať českí policajti. "Slovenská strana potom bude pokračovať, aby sa stroj dostal na miesto demolácie bezpečne a včas. Zároveň komunikujeme so statikom, ale aj so znalcom v oblasti statiky, či bude potrebné búrať celú bytovku, alebo len poškodené časti poschodí, pretože poškodená je celá bytovka. Neexistuje schodište, neexistujú šachty, takže oprava bude veľmi nákladná, ak by sme mali zachraňovať. Zároveň musíme komunikovať aj s poisťovňami, pretože ide o majetok ľudí," priblížila Turčanová.

Mesto od vlády dostalo pomoc v podobe milióna eur. Peniaze pôjdu na zastabilizovanie budovy. V prípade potreby je vláda pripravená sumu zvýšiť.

Na účte, ktorý mesto zverejnilo po tragédii, bolo v utorok (10. 12.) viac ako 2,2 milióna eur. Mestskí poslanci v stredu schválili zásady, podľa ktorých ľudia, ktorých zasiahla tragédia, dostanú financie na preklenutie situácie a následne bude rozdelená zvyšná suma.

Podľa primátorky, ak sa obyvatelia bytovky rozhodnú, že sa zložia a postavia si novú na tom istom mieste, mesto to bude rešpektovať. "Sú vlastníci bytov, my nemôžeme za nich rozhodovať. My im máme uľahčiť túto ťažkú situáciu a v tomto im chce byť mesto Prešov naozaj nápomocné," dodala Turčanová.

Plyn vybuchol v piatok v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke. Nešťastie si vyžiadalo sedem ľudských životov a jedna osoba je nezvestná. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov. Časť z nich sa do bytov vrátila v sobotu popoludní.

Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici. Zbierku podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Číslo účtu je SK90 7500 0000 0040 0859 1229. K platbe treba uviesť variabilný symbol 6122019. Polícia zároveň varovala pred možným zneužitím prešovského tragického výbuchu v paneláku a falošnými účtami zbierky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ľ. Galko a J. Baška sa zhodli, že hasiči v Prešove robili, čo mohli (10. 12. 2019)
 Zničená bytovka v Prešove sa môže kedykoľvek zrútiť. Krízový štáb zvažuje, ako postupovať (9. 12. 2019)
 Po výbuchu v bytovke začnú s postupnou demontážou vrchných poschodí (9. 12. 2019)
 DEŇ PO TRAGÉDII V PREŠOVE: Ráno zlikvidovali požiar, zomrela siedma obeť (7. 12. 2019)
 ZADRŽALI PODOZRIVÝCH V SÚVISLOSTI S VÝBUCHOM PLYNU V PREŠOVE (7. 12. 2019)
 VÝBUCH PLYNU V PREŠOVE: Horí 12- poschodová bytovka (6. 12. 2019)
 Prezidentka ponúkla pomoc rodinám postihnutým nešťastím (6. 12. 2019)
 RTVS v sobotu odvysiela Mimoriadne správy RTVS (6. 12. 2019)nasledujúci článok >>
Spoločnosť MH Invest obvinila vedenie mesta Nitra z nekompetentnosti
<< predchádzajúci článok
Kremeľ: Nie je vhodné hovoriť, kto vyhral alebo prehral na summite

Bytový dom po výbuchu plynu v Prešove bude búrať technika z Česka - diskusné fórum čitateľov