Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. januára 2023

Čaputová dostane v Nemecku ďalšie ocenenie: Cenu cisára OttaSlovenskú prezidentku chce oceniť za jej proeurópsku orientáciu a jej odhodlanie presadzovať právny štát, mier a slobodu, oznámilo v stredu mesto Magdeburg.Zdieľať
Čaputová dostane v Nemecku ďalšie ocenenie: Cenu cisára Otta

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dostane Cenu cisára Otta, ktorú udeľuje nemecké mesto Magdeburg. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.


Toto ocenenie udeľuje Kultúrna nadácia cisára Otta osobnostiam, ktoré "mimoriadnym spôsobom prispeli k procesu európskej integrácie, predovšetkým s ohľadom na štáty strednej, východnej a juhovýchodnej Európy".

Slovenskú prezidentku chce oceniť za jej proeurópsku orientáciu a jej odhodlanie presadzovať právny štát, mier a slobodu, oznámilo v stredu mesto Magdeburg.

Ocenenie bude slávnostne odovzdané 30. augusta 2023 v magdeburskej katedrále.

Zuzana Čaputová je "presvedčená Európanka s otvorenou mysľou, ktorá sa teší medzinárodnému rešpektu a uznaniu ďaleko za hranicami Slovenska a zaujala aj jasný postoj voči ruskej agresívnej vojne na Ukrajine," uviedla starostka Magdeburgu Simone Borrisová. Pripomenula tiež dlhoročné úsilie Čaputovej pri obrane ľudských práv a právneho štátu.

V minulosti Cenu cisára Otta (Kaiser-Otto-Preis) získali napríklad bývalý nemecký prezident Richard von Weizsäcker, bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová, niekdajšia šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) či rumunský prezident Klaus Iohannis.

S ocenením, ktoré je pomenované po prvom rímsko-nemeckom cisárovi Ottovi I. Veľkom (912-973), nie je spojená finančná odmena. Laureáti dostávajú pamätné osvedčenie a bronzovú medailu. Cena sa udeľuje každé dva roky od roku 2005.

V utorok si Čaputová prevzala v Berlíne Schwarzkopfovu európsku cenu. Ocenená bola za odvahu postaviť sa organizovanému zločinu, za práva menšín, najmä Rómov, a za ekologicky udržateľnú budúcnosť. Na slávnostnom odovzdávaní sa zúčastnil aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezidentka darovala na audiencii pápežovi Františkovi obraz, vianočné ozdoby aj tradičné sviatočné pečivo (foto) (10. 12. 2022)
 Prezidentka Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej (7. 12. 2022)
 CELÉ ZNENIE: Správa prezidentky SR Zuzany Čaputovej o stave republiky (29. 11. 2022)
 Čaputová o stave republiky: Chudoba sa prehlbuje, môže to viesť k radikalizácii (29. 11. 2022)
 Prezidentka Čaputová vrátila parlamentu Matovičov prorodinný balíček (video) (7. 6. 2022)
 Čaputová: Ruský režim vedie vojnu proti hodnotám (2. 6. 2022)
 Čaputová vyzvala v ruštine ruských vojakov a veliteľov, aby ukončili vojnu (video) (26. 4. 2022)
 Čaputová: Veľký piatok je pripomienkou, aby sa ľudia nedívali na svet cez predsudky či zjednodušovanie (15. 4. 2022)
 Na Slovensku je podľa prezidentky Čaputovej viac ako 660-tisíc ľudí, ktorí čelia chudobe a potrebujú reálnu pomoc (31. 3. 2022)
 Prezidentka Čaputová navrhuje vláde schváliť príspevok na bývanie pre ľudí na hranici chudoby (24. 3. 2022)nasledujúci článok >>
Po lete budú mať občania lepšiu náladu, tvrdí Klus a jesenný termín volieb považuje za kompromis
<< predchádzajúci článok
Poslanci pokračujú v rokovaní, venovať sa majú termínu volieb