Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. decembra 2022

Prezidentka darovala na audiencii pápežovi Františkovi obraz, vianočné ozdoby aj tradičné sviatočné pečivo (foto)Prezidentka Zuzana Čaputová darovala pápežovi Františkovi počas sobotňajšej osobnej audiencie vo Vatikáne niekoľko darov - ...Zdieľať
vatican_pope_slovakia_85735 0a1dc1e6be67430a900daa3ba3f6eac6 676x451 10.12.2022  - Prezidentka Zuzana Čaputová darovala pápežovi Františkovi počas sobotňajšej osobnej audiencie vo Vatikáne niekoľko darov - obraz sv. Františka z Assisi od výtvarníčky Doroty Sadovskej, vianočné ozdoby z dielne družstva Okrasa v Čadci a tradičné sviatočné pečivo upečené v sociálnom podniku Bivio v Bratislave, ktoré si Svätý Otec prevzal v prútenej nádobe z chránenej dielne Vrbovnica v Bardejove. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Jedinečnosť Sadovskej obrazovDorota Sadovská vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde získala aj doktorát a ENSBA vo francúzskom Dijone. Od roku 1995 sa venuje štúdiu a zobrazovaniu svätých jedinečným spôsobom, ako postáv s túžbami a gestami obyčajných ľudí.

Príbehy kresťanských svätíc a svätcov aktualizuje bez múzejných atribútov alebo dobových šiat, ktoré by odkazovali na ich spoločenský status. Jednoduchosť tvarov vo výraznej perspektívnej skratke a žltá farba postáv evokuje nové, oslávené telo svätých v nebi. Aj v ďalších výtvarných témach a formách podáva kresťanské námety s rešpektom, ale aj humorom a hravosťou, čím otvára priestor pre hľadanie a náročnejší pohľad na známe témy.

Dar od zdravotne znevýhodnených


Tradičné vianočné pečivo slovenských domácností upiekli zamestnankyne a zamestnanci s mentálnym znevýhodnením zo sociálneho podniku Bivio v Bratislave. Nechýbajú tradičné medovníky, vanilkové rožky, makovníky či linecké pečivo.

Prútenú nádobu zhotovili v chránenej dielni Vrbovnica v Bardejove, ktorá tiež zamestnáva ľudí so zdravotným znevýhodnením. Sociálny podnik Bivio aj chránená dielňa Vrbovnica vytvárajú možnosti pracovať za dôstojnú mzdu a v blízkosti domova ľuďom, ktorí si len ťažko nachádzajú pracovné uplatnenie. Práve vďaka práci môžu viesť plnohodnotnejší a nezávislejší život a nebyť v sociálnej izolácii.


 

Sociálny podnik s výnimočným príbehom


Sociálny podnik Bivio vznikol v roku 2014. Za jeho príbehom sa skrýva viac ako štyridsaťročné úsilie rodičov, ktorí nechceli, aby ich deti prežili svoje životy za múrmi ústavov. Svoje združenie založili v podstate v ilegalite počas totality v roku 1980. Túžili zmeniť to, ako spoločnosť vníma ich deti a prelomiť predsudky a vžité stereotypy o ľuďoch s mentálnym znevýhodnením.

Aj vďaka spoluzakladateľke Bivia Ivete Mišutovej, ktorá je matkou syna s Downovým syndrómom, môžu v súčasnosti ľudia s mentálnym znevýhodnením žiť s nami a nie vedľa nás.

Okrasa v Čadci


Tradičné sklenené vianočné ozdoby vyrobili pracovníčky družstva Okrasa v Čadci. Výroba vianočných ozdôb z fúkaného skla má v Čadci už vyše sedemdesiatročnú tradíciu. Stojí za ňou už niekoľko generácií žien z Kysúc, ktoré dlhodobo zápasia s ťažkou sociálnou a ekonomickou situáciou v regióne. Ročne vyrobia až milión ozdôb, pričom každý kus je originál. Dizajnérky prichádzajú s novými kolekciami a zároveň zachovávajú tradičné motívy, ktoré navrhli ich predchodkyne.

Počas existencie podniku vzniklo už viac ako 12-tisíc rôznych vzorov, ktoré vytvárajú vianočnú atmosféru v domácnostiach nielen na Slovensku, ale aj na celom svete. Výrobné družstvo Okrasa založili v Čadci už v roku 1954. Prácu v ňom našli najmä ženy zo sociálne slabšieho prostredia, ženy v domácnosti či so zdravotným znevýhodnením. Aj dnes ho vedú a pracujú v ňom takmer výlučne iba ženy.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka darovala na audiencii pápežovi Františkovi obraz, vianočné ozdoby aj tradičné sviatočné pečivo (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zuzana Čaputová už nebude kandidovať za prezidentku SR. Celý text vyhlásenia (20. 6. 2023)
 Čaputová: Uplynulý rok bol jeden z najťažších (16. 6. 2023)
 Prezidentka Čaputová sa stretne s lídrami parlamentných strán, prerokujú vládu odborníkov (10. 5. 2023)
 Nadpolovičná väčšina je s prácou prezidentky Čaputovej spokojná. Najmenej sú to sympatizanti Smeru, Hlasu a Republiky (11. 4. 2023)
 Čaputová dostane v Nemecku ďalšie ocenenie: Cenu cisára Otta (26. 1. 2023)
 Prezidentka Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej (7. 12. 2022)
 CELÉ ZNENIE: Správa prezidentky SR Zuzany Čaputovej o stave republiky (29. 11. 2022)
 Čaputová o stave republiky: Chudoba sa prehlbuje, môže to viesť k radikalizácii (29. 11. 2022)
 Prezidentka Čaputová vrátila parlamentu Matovičov prorodinný balíček (video) (7. 6. 2022)
 Čaputová: Ruský režim vedie vojnu proti hodnotám (2. 6. 2022)nasledujúci článok >>
Demokraciu na Slovensku ohrozuje štiepenie demokratických politických síl, tvrdí na sneme Spolu Kollár (foto)
<< predchádzajúci článok
Heger si nevie predstaviť, že by nejaký poslanec vystavil občanov dôsledkom z neschválenia rozpočtu