Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. júla 2020

Čaputová vracia do parlamentu návrh zákona o prokuratúre a vetovala aj ďalšie dve novelyaktualizované 31. júla, 11:46 Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala tri zákony. Konkrétne ...Zdieľať
4o8a6477 min 676x451 31.7.2020  -
Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala tri zákony. Konkrétne novely zákonov o prokuratúre, o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a tiež novelu o elektronických komunikáciách. Oznámila to v piatok v Prezidentskom paláci.

Prvé zákony vrátené poslancom


Hlava štátu tradične oznamuje svoje rozhodnutie o podpísaní alebo nepodpísaná zákonov tlačovou správou, v piatok tak výnimočne urobila formou vyhlásenia. Ide tiež o prvé zákony, ktoré Čaputová vracia na opätovné prerokovanie od nového zloženia Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR).

Na základe veta prezidentky sa tak do parlamentu vracia novela zákona o prokuratúre. Tá mala umožniť kandidatúru na šéfa generálnej prokuratúry aj neprokurátorovi a NR SR by vďaka nej získala možnosť odvolať generálneho prokurátora, ak nevykonáva svoju funkciu riadne či čestne. Práve to je dôvodom, prečo Čaputová využila svoje právo veta. Pokladá to za protiústavné a v prípade prelomenia veta podá podnet na Ústavný súd SR.

Prezidentka vrátila parlamentu aj zákon o možnosti odvolania komisára pre deti, ak svoju funkciu nevykonáva šesť mesiacov. Podľa hlavy štátu sa nenaplnili dôvody na skrátené legislatívne konanie.

Možný rozpor s ústavou


Nová právna úprava zákona o elektronických komunikáciách pritom podľa nej nie je dostatočne určitá v pomenovaní účelu jej využitia a otázniky vníma aj nad jej vykonateľnosťou. Novela sa tak vráti na opätovné prerokovanie do parlamentu, kde na jej definitívne schválenie bude potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých poslancov.

Prezidentka sa pri svojom rozhodnutí vetovať novelu zákona o elektronických komunikáciách opierala o májový verdikt Ústavného súdu SR, ktorý sa týkal podobnej právnej normy s potenciálom zasahovať do práva na súkromie.

"Bude dobré, aby ten zákon bol špecifickejší, aby vyhovel všetkým kritériám, ktoré Ústavný súd SR stanovil. Aby sme sa vyhli tomu, že by opäť bola pozastavená účinnosť, tým pádom by bol znefunkčnený zákon alebo prípadne by došlo k úspešnému uplatňovaniu nárokov na náhradu škody od osôb, ktorým bolo neoprávnene zasiahnuté do práva na súkromie," povedala prezidentka.
 

Novela zákona o elektronických komunikáciách


Novela, ktorú parlament schválil v polovici júla, mala hygienikom umožniť získať od operátorov telefónne čísla navrátilcov z epidemiologicky rizikovejších krajín na Slovensko.

Poslanci však zároveň odsúhlasili aj zavedenie nového priestupku nedodržania nariadenej izolácie či karanténnych opatrení po návrate z krajiny, ktorá nie je označená ako epidemiologicky bezpečná a zvýšenie maximálnej výšky pokuty za nedodržanie karanténnych opatrení až na 5 000 eur, oproti doterajšej výške 1 650 eur.

Minister dopravy Andrej Doležal, ktorý návrh predkladal, pri jeho obhajobe opakoval, že Úrad verejného zdravotníctva SR nebude dostávať na základe tejto legislatívy žiadne osobné údaje.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Čaputová vracia do parlamentu návrh zákona o prokuratúre a vetovala aj ďalšie dve novely © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zuzana Čaputová navštívila firmu v Kriváni či Zvolen, perspektívna ekonomika môže pomôcť regiónu (28. 7. 2020)
 Spor o Matovičovej diplomovke prehĺbil podľa prezidentky Čaputovej polarizáciu krajiny (25. 7. 2020)
 Prezidentka Čaputová udelila podmienečnú milosť týranej žene, ktorá zavraždila svojho druha (23. 7. 2020)
 Prezidentka Čaputová si pripomenie 140. výročie narodenie Štefánika, zasadí špeciálnu odrodu ruže (20. 7. 2020)
 Čaputová robí Slovensku veľmi dobrý imidž a v tom „prerástla“ svojich predchodcov (15. 6. 2020)
 Dnes je rok od inaugurácie prezidentky SR Zuzany Čaputovej (15. 6. 2020)
 Prezidentka Čaputová zmiernila trest 41-ročnému mužovi, jeho dcéra má rakovinu (11. 6. 2020)
 Čaputová neviní Matoviča z pomalej pomoci ľuďom, ale zodpovednosť by mali niesť politici a nie konzílium odborníkov (6. 6. 2020)
 Prezidentka Čaputová avizovala iný prejav ako mali jej predchodcovia, ale podľa politológa takým nebol (5. 6. 2020)
 Prezidentka Čaputová: Našou snahou má byť zachovať súdržnosť, vidím však opak (5. 6. 2020)nasledujúci článok >>
Sociálna poisťovňa prichádza s novinkou, o pandemické ošetrovné môžete požiadať už aj elektronicky
<< predchádzajúci článok
Výtržník zaútočil na muža nožom a ušiel v MHD, polícia autobus stopla a útočníka odvliekla do cely

Čaputová vracia do parlamentu návrh zákona o prokuratúre a vetovala aj ďalšie dve novely - diskusné fórum čitateľov