Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júna 2020

Prezidentka Čaputová avizovala iný prejav ako mali jej predchodcovia, ale podľa politológa takým nebolSpráva o stave Slovenskej republiky prezidentky Zuzany Čaputovej bola štátnická a nadstranícka. Zhodli sa na tom v rozhovore pre agentúru SITA politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij ...Zdieľať
img_6873 676x464 5.6.2020  - Správa o stave Slovenskej republiky prezidentky Zuzany Čaputovej bola štátnická a nadstranícka. Zhodli sa na tom v rozhovore pre agentúru SITA politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov a politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík.

Štátnicky a nadstranícky prejavMesežnikov poznamenal, že prejav prezidentky sa venoval najaktuálnejším problémom Slovenska. Štefančík ho prirovnal k výročnej správe bývalého prezidenta a súčasného predsedu koaličnej strany Za ľudí Andreja Kisku. Podobne ako on totiž Čaputová poukázala na stav zdravotníctva či starostlivosti o seniorov.„Bol to štátnicky, nadstranícky prejav. Nezaznelo tam niečo, čo by indikovalo, že nadržuje jednej alebo druhej strane alebo nejakému táboru. Celkom pozitívne sa vyjadrila o predchádzajúcej vláde v súvislosti s koronakrízou,“ povedal Mesežnikov.Podotkol, že v kľúčových otázkach sa prezidentka zamerala na nastavenie zmien, upozornila aj na problémy v justícii a zdôrazňovala súdržnosť. Politológ tiež vyzdvihol výzvu Čaputovej, aby časť obyvateľstva, ktorá nie je reprezentovaná v parlamente, nebola vynechávaná z úvah pri tvorbe a zavedení právnych návrhov.

Štandardný príhovor podobný predošlým


Podľa Štefančíka, aj keď prezidentka avizovala, že jej prejav bude v niečom iný ako prejavy jej predchodcov, išlo o štandardný príhovor podobný výročným správam o stave republiky predošlých prezidentov, najmä bývalého prezidenta Kisku.

Podľa politológa bol prejav ovplyvnený dvomi faktormi. „Ten prvý faktor bol, že vláda Igora Matoviča je vo funkcii len niekoľko týždňov. A ak sa aj objavila kritika, tak nebola konkrétne adresovaná jednej alebo druhej vláde. Ten druhý faktor, ktorý bol veľmi dôležitý, bola samotná koronakríza, ktorá výrazne ovplyvnila samotný obsah tejto správy,“ vysvetlil.

Poukázal, že správa bola štandardná aj preto, lebo, podobne ako v prípade bývalého prezidenta, upozornila na kritické fenomény slovenskej spoločnosti. Dotkla sa stavu v zdravotníctve, starostlivosti o seniorov či digitalizácie.

Upozornila na novodobé fenomény


Dôležité však podľa Štefančíka bolo aj to, že upozornila na novodobé fenomény, ako na „infodémiu“, teda šírenie rozličných hoaxov a dezinformácií. V čase, keď sa začínajú spochybňovať opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19 a jeho existencie, to je podľa neho veľmi dôležité.

Mimoriadne pozitívne hodnotí, že sa prezidentka vo svojej správe, síce nie úplne priamo, avšak náznakom, dotkla vecí, ktoré sú spojené aj so súčasnou vládnou koalíciou.

Vyzdvihol aj to, že Čaputová vo svojom prejave zmienila, že pre spoločnosť by bolo prospešné, keby generálna prokuratúra nepodliehala politickým vplyvom. „Tým naznačila, čo si myslí o kandidatúre z prostredia bývalých politikov,“ dodal Štefančík.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová avizovala iný prejav ako mali jej predchodcovia, ale podľa politológa takým nebol © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezidentka Čaputová: Našou snahou má byť zachovať súdržnosť, vidím však opak (5. 6. 2020)
 Prezidentka Čaputová doteraz udelila milosť piatim ľuďom, dostala vyše tisíctristo žiadostí (30. 5. 2020)
 Zuzana Čaputová bude diskutovať s odborníkmi o zmenách v prokuratúre, vyžaduje zásadnejšie zmeny (25. 5. 2020)
 Čaputová navštívila Slovenskú národnú galériu a vyzvala na podporu kultúrnych inštitúcií (21. 5. 2020)
 Čaputová vníma novelu o prokuratúre ako významnú zmenu a žiada zapojenie odbornej verejnosti (20. 5. 2020)
 Prezidentka Čaputová vymenuje Jána Šikutu za predsedu Najvyššieho súdu SR (20. 5. 2020)
 Čaputová ocenila nasadenie lekárov, sestier aj predavačiek počas pandémie Covid-19 (foto) (15. 5. 2020)
 Prezidentka Čaputová udelila milosť 41-ročnej matke jedenástich detí (12. 5. 2020)
 Zlo nacizmu a fašizmu sa nesmie zopakovať, vyhlásila na Deň víťazstva prezidentka Čaputová (8. 5. 2020)
 Očista súdnictva je dôležitá a nezávislosť sudcov nie je ich súkromné právo, vyhlásila Čaputová (5. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Inšpiráciou pri zavádzaní IT technológií do slovenských samospráv môžu byť mestá Praha alebo Tel Aviv
<< predchádzajúci článok
Georgea Floyda zabila pandémia rasizmu, na jeho rozlúčku prišli celebrity, hudobníci aj politici (foto+video)

Prezidentka Čaputová avizovala iný prejav ako mali jej predchodcovia, ale podľa politológa takým nebol - diskusné fórum čitateľov