Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. marca 2021

Certifikáty či digitálne pasy by mali podľa Klusa fungovať ešte pred letom, ľuďom uľahčia cestovanieCertifikáty či digitálne „zelené pasy“ by mali začať fungovať ešte pred letom. O detailoch ich použitia sa uskutoční intenzívna diskusia, ktorej súčasťou bude aj otázka, čo s tými, ktorí sa vZdieľať
img_2469 2 676x451 3.3.2021 - Certifikáty či digitálne „zelené pasy“ by mali začať fungovať ešte pred letom. O detailoch ich použitia sa uskutoční intenzívna diskusia, ktorej súčasťou bude aj otázka, čo s tými, ktorí sa v Európskej únii (EÚ) nechali zaočkovať neregistrovanými vakcínami. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS).

Chcú predísť diskriminácii„Sme za to, aby sa zaviedol spoločný digitálny preukaz, ktorý by platil vo všetkých krajinách EÚ a ďalších zmluvných krajinách,“ priblížil Klus. Domnieva sa, že digitálny preukaz by až do úplného utíchnutia pandémie výrazne uľahčil cestovanie.

Doplnil, že od začiatku pandémie vyzývajú na to, aby to nebol len očkovací preukaz, obzvlášť v dobe, kedy nie je vakcína dostupná všetkým, ale aby v ňom boli zaznamenané aj informácie o absolvovaní testu či prekonaní ochorenia COVID-19, čím možno predísť diskriminácii.

Vakcíny zaregistrované EMA


Štátny tajomník v súvislosti s vakcínami uviedol, že už dnes je zrejmé, že prinajmenšom v úvodnej fáze bude viacero krajín trvať na tom, aby súčasťou preukazu boli len tie vakcíny, ktoré boli zaregistrované Európskou liekovou agentúrou (EMA). „Nedá sa vylúčiť, že v snahe prepojiť európsku aplikáciu s celosvetovou vakcinačnou kampaňou sa postupne môžu pridať aj ďalšie vakcíny,“ uzavrel Klus.

V pondelok 1. marca priviezli na Slovensko prvé dávky ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá nie je registrovaná agentúrou EMA. Slovensko ju však môže používať ako neregistrovaný liek, a to na základe rozhodnutia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO).
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semZdroj: Webnoviny.sk - Certifikáty či digitálne pasy by mali podľa Klusa fungovať ešte pred letom, ľuďom uľahčia cestovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko má dostať v marci navyše 100-tisíc vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech (3. 3. 2021)
 Krajčí: Vyhradených 40.000 vakcín na očkovanie učiteľov sa naplnilo (3. 3. 2021)
 Matovič: Na nákup Sputnika V sme mali súhlas predstaviteľov Za ľudí (2. 3. 2021)
 Korčok pre nákup Sputnika požiada o stretnutie s predstaviteľmi štátu, potrebuje sa uistiť o smerovaní Slovenska (2. 3. 2021)
 Slovenská lekárska komora víta použitie vakcíny Sputnik V, treba však upraviť legislatívu (2. 3. 2021)
 Matovič oklamal celý národ, poškodil dôveryhodnosť Slovenska a nahral Putinovi, reagujú politici (2. 3. 2021)
 Kollár spŕšku kritiky chápe, ale ostatné vakcíny meškajú a Sputnik môže zachrániť životy (2. 3. 2021)
 Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. V prvej várke dnes prišlo na Slovensko 200-tisíc vakcín (1. 3. 2021)
 Ministerka Remišová apeluje na odborníkov, očkovaciu stratégiu je potrebné zmeniť (1. 3. 2021)
 Z Ruska sa vracia slovenské vojenské lietadlo, podľa Danka vraj dovezie vakcínu Sputnik V (1. 3. 2021)nasledujúci článok >>
Bratislavčan podrezal svojho psa, hrozí mu až päť rokov za mrežami
<< predchádzajúci článok
Kollár vyzval ostatné koaličné strany, aby sa prestali správať ako „malé deti na pieskovisku“

Certifikáty či digitálne pasy by mali podľa Klusa fungovať ešte pred letom, ľuďom uľahčia cestovanie - diskusné fórum čitateľov