Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. marca 2021

Slovenská lekárska komora víta použitie vakcíny Sputnik V, treba však upraviť legislatívuKollár považuje vakcínu za správny krok, ak zachráni čo i len jeden ľudský život.Zdieľať
Slovenská lekárska komora víta použitie vakcíny Sputnik V

Slovenská lekárska komora (SLK) víta použitie neregistrovanej vakcíny Sputnik V na Slovensku. "Vakcína je jediným možným riešením a jedinou cestou, ako sa z tohto pekla dostať," povedal v utorok na tlačovej konferencii prezident komory Marian Kollár.


Zdôraznil, že ako lekár sa nepozerá na to, odkiaľ vakcína pochádza, ale na to, či je účinná. O použití ruskej vakcíny SLK presvedčili nedostatok ostatných očkovacích látok a kritická situácia, v ktorej sa pacienti ocitli. Kollár považuje vakcínu za správny krok, ak zachráni čo i len jeden ľudský život. Pripomenul, že každý pacient, ktorý akúkoľvek vakcínu dostane, musí byť informovaný o možných rizikách.

Komora pripomenula, že očkovanie spadá pod gesciu Ministerstva zdravotníctva SR. Keďže Sputnik V je neregistrovaným liekom, podľa komory sa bude musieť upraviť legislatíva tak, aby sa aj táto očkovacia látka mohla používať tými, ktorí ju chcú používať.

Povedal tiež, že v najnovších vládnych opatreniach sa nenachádza "nič prelomové". Podľa SLK prichádzajú neskoro a ich uvedenie do praxe sa zbytočne naťahuje. Kollár poznamenal, že nie je jasné, kto má čo zabezpečiť a odkontrolovať. Navyše ich považuje za málo adresné.

Celkovú situáciu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu môžu podľa neho zlepšiť len jasné a cielené organizačné opatrenia, ktoré dokážu odľahčiť preťažený zdravotnícky systém. Poznamenal, že nad pandémiou sa dá vyhrať ešte pred zdravotníckymi zariadeniami a nie množstvom pľúcnych ventilácií.

Opatrenia pre ambulantnú sféru sú podľa SLK dosť problematické. Za rizikové ich považuje z dôvodu, že pravdepodobne zvýšia administratívu v tejto sfére. Komora podľa Kollára, naopak, navrhla znížiť administratívne úlohy na najnižšiu úroveň.

Hovoriť by sa podľa lekárskej komory malo viac aj o kontrole hraníc. Pýta sa, ako sa bude postupovať voči ľuďom, ktorí sa budú vracať z exotických krajín, keďže eKaranténa by mala byť zavedená do konca apríla. Rovnako podľa komory nie sú známe podrobnosti okolo avizovaného covidového príspevku.

Zmysel by videl v posilnení právomoci samospráv, vzniknúť by podľa komory mali lokálne pandemické komisie. Za kľúčové tiež považuje trasovanie kontaktov, v ktorom rovnako vidí úlohu samospráv.

Ľudí vyzývajú lekári na disciplínu a dodržiavanie opatrení.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Matovič oklamal celý národ, poškodil dôveryhodnosť Slovenska a nahral Putinovi, reagujú politici (2. 3. 2021)
 Kollár spŕšku kritiky chápe, ale ostatné vakcíny meškajú a Sputnik môže zachrániť životy (2. 3. 2021)
 Reakcie opozície na nákup ruskej vakcíny Sputnik V (1. 3. 2021)
 Reakcie koalície na nákup ruskej vakcíny Sputnik V (1. 3. 2021)
 Šéf diplomacie Korčok skritizoval premiéra Matoviča, pri prílete Sputniku V sa zachoval nevhodne (1. 3. 2021)
 Z vládnej koalície vystúpil ďalší poslanec strany Za ľudí, Slovensko vstúpilo do siene hanby (1. 3. 2021)
 Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. V prvej várke dnes prišlo na Slovensko 200-tisíc vakcín (1. 3. 2021)
 Ministerka Remišová apeluje na odborníkov, očkovaciu stratégiu je potrebné zmeniť (1. 3. 2021)
 Z Ruska sa vracia slovenské vojenské lietadlo, podľa Danka vraj dovezie vakcínu Sputnik V (1. 3. 2021)
 Zaočkovať sa proti ochoreniu COVID-19 môžu už aj taxikári, predavači alebo vodiči MHD (27. 2. 2021)nasledujúci článok >>
Muž s pozitívnym antigénovým testom na ochorenie COVID-19 ušiel z karanténneho centra
<< predchádzajúci článok
Dúbravka opäť otvorí Dočasné odberové miesta (DoM-ky)

Slovenská lekárska komora víta použitie vakcíny Sputnik V, treba však upraviť legislatívu - diskusné fórum čitateľov