Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. mája 2021

Česko masívne uvoľnilo pandemické opatrenia, za obete koronavírusu zapália 30-tisíc sviečokČesko v pondelok masívne uvoľnilo pandemické obmedzenia. Najnovšia séria zmierňovania opatrení prišla po tom, ako počty nakazených poklesli na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho augusta. Práve ...Zdieľať
virus_outbreak_czech_republic_34548 3ade1d4ba2e74ac4be76e826d113c8d0 676x374 10.5.2021  - Česko v pondelok masívne uvoľnilo pandemické obmedzenia. Najnovšia séria zmierňovania opatrení prišla po tom, ako počty nakazených poklesli na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho augusta.


Práve po minuloročnom lete česká vláda nedokázala včas zareagovať na rastúci počet infekcií, čo neskôr prispelo k rekordnému počtu úmrtí. V krajine dosiaľ na následky ochorenia COVID-19 skonalo takmer 30-tisíc ľudí.

Všetky deti sa môžu vrátiť do škôl


Azda najviditeľnejšiu zmenu, ktorá sa týka všetkých, predstavuje nosenie rúšok. Po novom ich ľudia nemusia nosiť vo vonkajších priestoroch, ak sa zdržiavajú aspoň dva metre od ostatných osôb. Mnohí ich aj tak v ostatných dňoch a týždňoch nenosili. V pondelok mohli po dlhšom čase opäť otvoriť predajne automobilov, soláriá, strelnice, cestovné kancelárie, opravy obuvi, tetovacie štúdiá a mnoho ďalších služieb.

Aj v najvýraznejšie postihnutých regiónoch sa deti opäť mohli vrátiť do škôl. Všetky však musia nosiť rúška a dvakrát týždenne podstúpiť testovanie. Výučba bude zatiaľ fungovať striedavo po týždňoch prezenčne a dištančne.

Česko v určitom období pandémie koronavírusu dominovalo globálnej štatistike úmrtí na počet obyvateľov. Uvoľnenie opatrení povolili po tom, ako denný počet nových prípadov poklesol z úrovne takmer 17-tisíc na začiatku marca na nedeľňajších 381. Toto číslo je najnižšie od spomenutého vlaňajšieho augusta. Počet infikovaných v priebehu siedmich dní klesol na 101 osôb na 100-tisíc obyvateľov.

Rozhodovať budú o kultúrnych podujatiach


Vláda by mala v pondelok rokovať o pláne umožniť ľuďom zúčastniť sa na koncertoch a iných kultúrnych podujatiach. Rezort kultúry navrhol, aby sa na akciách v exteriéri mohlo zúčastniť až 700 ľudí. Pre interiérové podujatia navrhuje maximálnu kapacitu 400 osôb.

Česko v doterajšom priebehu pandémie koronavírusu zaznamenalo viac ako 1,6 milióna prípadov ochorenia COVID-19 a najmenej 29 711 súvisiacich úmrtí. Českí politickí lídri i občania by mali v pondelok večer na Pražskom hrade v sídle prezidenta zapáliť 30-tisíc sviečok ako znak úcty všetkým obetiam pandémie v Česku.


Zdroj: Webnoviny.sk - Česko masívne uvoľnilo pandemické opatrenia, za obete koronavírusu zapália 30-tisíc sviečok © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko prechádza do ružovej fázy, hodiny pre seniorov sa rušia (10. 5. 2021)
 Od pondelka sa zvyšujú povolené počty divákov na podujatiach (7. 5. 2021)
 Koronavírus: Počet hospitalizovaných opäť výrazne klesol a prvú dávku vakcíny dostalo ďalších vyše 9-tisíc ľudí (7. 5. 2021)
 Slovensko od pondelka prechádza do ružovej fázy COVID automatu (7. 5. 2021)
 Česko umožní voľný vstup zaočkovaným osobám, rovnaké podmienky očakáva od Slovenska (6. 5. 2021)
 Cestovať do zahraničia by mohli Slováci už v júni, Heger diskutuje s ministerstvami o COVID pase (6. 5. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 34 úmrtí, výrazne ubúda hospitalizovaných a PCR testy odhalili 343 nakazených (6. 5. 2021)
 Gastroprevádzky nie sú po uvoľnení opatrení ani zďaleka „za vodou“, terasy ich podnikanie nezachránia (5. 5. 2021)
 Vedci zhrnuli, aké môžu byť príčiny postCOVIDového syndrómu. Čo všetko sú príznaky a aká je ich liečba? (5. 5. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo takmer 12-tisíc neaktívnych prípadov a hospitalizovaných opäť výrazne ubudlo (5. 5. 2021)nasledujúci článok >>
McDonald’s spúšťa kampaň NAŠE PRETOŽE. Prieskum ukázal, prečo musíme myslieť na budúcnosť
<< predchádzajúci článok
Prezidentka Čaputová sa stretla s dánskym korunným princom Frederikom, pozvala ho na Slovensko