Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

03. novembra 2020

Čo zvyšuje riziko nákazy koronavírusom? Odpoveď uznávaného českého odborníka vás prekvapíPočas troch týždňov zbieral profesor ekológie a evolučný biológ Jaroslav Flegr odpovede v dotazníku, ktorý si sám vytvoril.Zdieľať
Praha koronavírus

Viac ako 20-tisíc ľudí v ňom reagovalo na otázky ohľadom faktorov, ktoré ovplyvňujú riziko ochorenia na COVID-19 či vážnosť priebehu choroby.

Docent parazitológie, ktorý sa často vyjadruje v českých médiách, prezradil, že z danej vzorky ľudí podľa jeho slov „takmer tisíc malo oficiálne diagnostikovaný Covid“. Ku svojej štúdii pripojil aj graf znázorňujúci, aký bol priebeh choroby u nakazených pacientov. Vyplýva z neho, že 55% pacientov koronavírus prežívalo ako chrípku, ďalších 32% ako ťažkú chrípku.

Celkovo 11% z vybranej vzorky malo bezpríznakový priebeh a 1% muselo byť hospitalizované v nemocnici. Ďalšie percento pacientov skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Omnoho dôležitejšie výsledky však priniesli odpovede na otázky o tom, aké faktory ovplyvňujú, či sa vírusom infikujeme alebo nie.

Najväčší problém je toxoplazmóza

Ako 62-ročný vedec pôsobiaci v Prahe uvádza, „vôbec najhorším faktorom ovplyvňujúcim ako riziko ochorenia, tak aj vážnosť jeho priebehu, je toxoplazmóza“. To je infekčná choroba, ktorou sa ľudia môžu nakaziť napríklad konzumáciou nakazeného surového mäsa alebo kontaktom s mačacími fekáliami.

Konečným hostiteľom toxoplazmózy sú mačkovité šelmy, v našom prostredí teda najmä mačky domáce, ale infekcia sa môže vyskytnúť aj u hlodavcov či vtákov. Nákaza sa do tela mačky dostane najčastejšie potravou, konkrétne požitím mäsa divokých (myši, vtáky) či hospodárskych zvierat. Napriek tomu ani mačka nie je braná ako častý zdroj priamej nákazy človeka, dá sa nakaziť aj iným spôsobom.

Pred toxoplazmózou by mali byť varovaní najmä milovníci tatárskych biftekov a krvavých steakov. Nedostatočne spracované či surové ovčie a hovädzie mäso, ktoré nebolo hlboko zmrazené, ani neprešlo tepelnou úpravou aspoň na 66 stupňov Celzia, môže byť pre človeka nebezpečné.

Ďalšie dve možnosti nákazy sú zriedkavejšie. Ak sa nakazí tehotná žena, je tu možnosť, že cez placentu sa nakazí aj plod. Toxoplazmóza sa vzácne prenáša aj kvapôčkovou infekciou, spojivkovým vakom, rankami na koži pri manipulácii s infikovaným materiálom alebo pohryzením infikovaným zvieraťom.

Vitamín D skutočne pomáha

Okrem toxoplazmózy sa ale v prieskume autor knihy Frozen Evolution dozvedel aj o iných faktoroch, ktoré ovplyvňujú infekčnosť u jednotlivcov. „Až potom sa umiestnili diagnostikovaná porucha imunity, nadváha, ochorenie srdca, astma, alergia a cukrovka,“ vymenúva Flegr.

Upozornil tiež na to, že chronická obštrukčná choroba pľúc, na rozdiel od astmy, na ochorenie vplyv nemala. Lekári však podľa jeho názoru doteraz predpokladali opak.

Riziko infekcie podľa Flegrových zistení ďalej zvyšuje „otužovanie a šport, šport však zároveň znižuje závažnosť ochorenia“. Evolučný biológ tiež uvádza, že na riziko nákazy nemá vplyv nosenie okuliarov, a tiež nenašiel spojitosť medzi krvnou skupinou AB a zvýšeným počtom ochorení ľudí s touto krvou.

Napriek tomu, že väčšinu z vymenovaných faktorov cielene ovplyvniť nevieme, Flegr prináša aj dobré správy: „Ukázalo sa, že ochranný vplyv majú vitamíny (že by ten často zmieňovaný vitamín D?) a starostlivé nosenie rúšok.“

K svojmu príspevku na sociálnej sieti pridal aj niekoľko často opakovaných rád, ktoré majú človeka spoľahlivo ochrániť pred COVID-19. Tie najdôležitejšie z nich sú: zachovávajte sociálny dištanc, umývajte si ruky mydlom a noste kvalitný respirátor.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Šéfka generálnej prokuratúry Kováčiková šla po pozitívnom teste do práce odovzdať agendu (3. 11. 2020)
 Slovensko prejde na európsky semafor. Hranice budú kontrolované a testovanie na COVID-19 spoplatnené (3. 11. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 1 727 nakazených aj 16 úmrtí, vyliečilo sa 1 245 pacientov (3. 11. 2020)
 Českej republike zaznamenali za pondelok 9241 nových prípadov nákazy koronavírusom (3. 11. 2020)
 Matovič: V okresoch vzniknú mobilné odberové miesta, kde sa budú môcť ľudia bezplatne otestovať antigénovými testami. (3. 11. 2020)
 Taliansko prijalo nové opatrenia proti koronavírusu, zavádza aj zákaz vychádzania (2. 11. 2020)
 Polícia pri kontrolách zákazu vychádzania neskúmajú zdravotný stav ani lekárske tajomstvo (2. 11. 2020)
 Nemecko vstupuje do čiastočného lockdownu, okrem škôl zostanú otvorené aj kaderníctva (2. 11. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo takmer 1900 nakazených a urobili viac ako 21-tisíc testov (2. 11. 2020)
 Koronavírus zabil v Česku za posledné tri dni stovky ľudí, ale počet nových infikovaných začína klesať (2. 11. 2020)nasledujúci článok >>
Ministri Naď a Mikulec sa stretli s regionálnymi veliteľmi, začínajú plánovať druhé kolo testovania
<< predchádzajúci článok
Príspevok 500 eur pre zdravotníkov platí aj v 2. kole testovania

Čo zvyšuje riziko nákazy koronavírusom? Odpoveď uznávaného českého odborníka vás prekvapí - diskusné fórum čitateľov