Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. novembra 2019

Divadlo Astorka čaká premiéra Revízora v réžii L. KosaBratislavské Divadlo Astorka Korzo '90 pripravilo inscenáciu hry Nikolaja Vasilieviča Gogoľa Revízor. Réžie ruskej klasiky v preklade Jána Štrassera sa ujal ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Tomáš Halász
 
Bratislava 13. novembra (TASR) - Bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90 pripravilo inscenáciu hry Nikolaja Vasilieviča Gogoľa Revízor. Réžie ruskej klasiky v preklade Jána Štrassera sa ujal poľský tvorca Łukasz Kos. "Revízor je komédia. ale tiež to je politická hra. Zároveň je to hra metafyzická," uviedol k pripravovanému titulu režisér, pre ktorého je to prvá spolupráca s Astorkou.


Łukasza Kosa môžu poznať priaznivci divadelného umenia na Slovensku ako herca z predstavení Teatro Tatro, ale aj z televízneho seriálu 1890. Hosťovanie poľského režiséra v Divadle Astorka navrhol Ondrej Spišák v čase, keď nastupoval na post umeleckého šéfa. "Hľadali sme spolu vhodný titul. Napokon sme mu navrhli túto hru. Bolo to pred veľmi dlhým časom, keď vyzeralo, že naša politická mizéria nikdy neskončí. Medzitým sa všeličo pomenilo, ale napriek tomu nám mnohí ľudia hovoria, že sa cítia úplne zdrvení, že pred takmer dvesto rokmi to bolo to isté," priblížila pre TASR dramaturgička Andrea Dömeová genézu inscenovania hry o úplatkárstve, pokrytectve a zneužívaní moci, ktorú Gogoľ napísal v roku 1836.

V koncepcii Astorky sa Revízor odohráva v súčasnej ruskej provincii, kde sa celý čas obrodzujú a stále žijú mechanizmy totalitné, opísané Gogoľom. "Aj na Slovensku, aj v Poľsku sovietsky komunizmus vtlačil znamenie, od ktorého sa nedokážeme oslobodiť a stále ho nevedomky odovzdávame nasledujúcim pokoleniam. A užasnuto ho pozorujeme v sebe a vôkol nás," poznamenal režisér.

Skorumpovaní štátni úradníci sú zdesení, pretože nečakaná kontrola zhora ich môže stáť všetko. Prídu o moc, o nahonobené úplatky obrovských rozmerov, o politický vplyv. A je možné, že ich dostihne aj spravodlivosť so zaviazanými očami. Aj v súčasnosti aktuálne dielo Nikolaja V. Gogoľa spôsobilo spoločenské zemetrasenie i v Rusku v 19. storočí. Námet na napísanie satirickej komédie, v ktorej kritizuje spoločenské pomery vo vtedajšom Rusku, vraj získal od Puškina. Po premiére Revízora musel Gogoľ krajinu opustiť, pretože kritika ho považovala za nepriateľa štátu.

"Som veľký milovník Gogoľa, vždy som chcel robiť Gogoľa, on prvý odkrýval pôvod zla," povedal pre TASR Kos po utorkovej (12. 11.) predpremiére inscenácie. Popri politicko-kritickom kontexte Gogoľovho diela odhaľuje i jeho duchovný a v mnohom mystický svet. "Zlo vždy hľadáme vo veľkých témach, patetických alebo démonických, on bol prvý, ktorý to uvidel v detailoch, v niečom úplne jednoduchom, každodennom, on ukazuje ľudské peklo, on prvý ho našiel," dodal režisér, ktorý spolupracoval napríklad s A. Wajdom a K. Lupom, inscenoval okrem iných A. Mickiewicza, I. Wyrypajewa či H. Levina. V Astorke by rád zrealizoval gogoľovskú trilógiu, chce sa vrátiť k legendárnym Mŕtvym dušiam a inscenovať aj Ženbu. "Fungovalo by to. Zdá sa mi, že títo herci sú ideálni pre Gogoľa a majú skúsenosti s ruskou literatúrou," uzavrel Kos.

V inscenácii účinkujú Boris Farkaš, Marta Sládečková, Zuzana Konečná, Róbert Jakab, Vlado Černý, Ady Hajdu, Matej Landl, Marián Miezga, Peter Šimun, Marián Labuda, Miroslav Noga, Pavol Šimun a ďalší. Scénu navrhol Pawel Walicki, kostýmy Katarína Hollá, pohybová spolupráca Laco Cmorej. Pod hudbu sa podpísali Daniel Fischer a Martin Krajčír.

Premiéra sa uskutoční v stredu 13. novembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 A. Dömeová: Kolektívna súdržnosť Astorky dýcha z nášho javiska (25. 1. 2019)
 D. Morávková stvárňuje Andulu v inscenácii Lásky jednej plavovlásky (20. 1. 2018)
 Divadlo Astorka uvádza premiéru inscenácie Lásky jednej plavovlásky (15. 1. 2018)
 Festival Astorka otvoria hrou Manželstvím v kostce (24. 10. 2017)
 Na festivale ASTORKA 2017 sa predstavia aj divadelníci z Talianska (20. 10. 2017)
 Astorka na Festivale Astorka 2017 otvorí tému inovatívneho prístupu ku klasike (13. 10. 2017)
 VIDEO: Komédiu o hľadaní strateného kontajnera uvedie Divadlo Astorka (5. 6. 2017)
 VIDEO: Astorka Korzo '90 uvedie premiéru inscenácie Elektra (30. 3. 2017)
 VIDEO: Divadlo Astorka Korzo '90 uvedie premiéru inscenácie Letmý sneh (23. 1. 2017)
 Rozhovor: Nielen Shakespeara, ale aj jeho okorenenie realitou uvidia diváci počas Festivalu Astorka 2016 (24. 10. 2016)nasledujúci článok >>
Na výročie Nežnej revolúcie odohrajú v Prievidzi Kafkov Proces
<< predchádzajúci článok
Britský herec Gerard Butler má 50 rokov

Divadlo Astorka čaká premiéra Revízora v réžii L. Kosa - diskusné fórum čitateľov