Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. októbra 2016

Rozhovor: Nielen Shakespeara, ale aj jeho okorenenie realitou uvidia diváci počas Festivalu Astorka 2016Medzinárodný divadelný Festival Astorka 2016, ktorý bude v čase 25. - 30. októbra na scéne Divadla Astorka, vkročí tento rok do svojho dvanásteho ročníka.Zdieľať
Rozhovor: Nielen Shakespeara, ale aj jeho okorenenie realitou uvidia diváci počas Festivalu Astorka 2016

Ten, kto si pamätá aj jeho úvodný ročník, môže posúdiť, že jeho tvorcovia sa rok čo rok chopia práce s väčšou a väčšou istotou. Jeho dramaturgičkou, ako aj dramaturgičkou Astorky je Andrea Dömeová, ktorá vždy s vkusom vyberá predstavenia, ktoré by zaujali slovenského diváka. Mnohokrát sú však prekážkou technické možnosti divadla, no nikdy doposiaľ divák nepocítil, že by týmto festival oželel...Jeho 12. ročník tak pozve do hľadiska Divadla Astorka divákov, ktorí majú vyberaný vkus a chcú spoznať aj to, čo sa deje na divadelných scénach za našimi hranicami. Festivalom Astorka 2016 nás prevedie dramaturgička Andrea Dömeová.

12. ročník otvoríte premiérou nezvyčajne sviežej a zaujímavej inscenácie režisérky Sone Ferancovej -Sylvia, ktorá svojim uvedením istotne pozve do hľadiska aj hostí ďaľších divadiel, teda priateľov prítomných na festivale...

V čase premiéry privítame dvoch vzácnych hostí, z Čiech a USA, ale ostatní divadelníci tú ešte nebudú. Je to trochu  škoda, naším pra-plánom (vedomý novotvar)​ bolo, že na festivale budú všetky divadlá po celý čas a navzájom si pozrú inscenácie, budeme sa o nich večer baviť, ale nie ako vzájomní kritici, s plezírom, a toleranciou.  To ale pri repertoárových divadlách nie je možné, keď festival trvá týždeň.  Našťastie, niektoré divadlá prichádzajú o deň skôr, tak to ich samozrejme pozývame do divadla na ostatné predstavenia.

Je to ale po prvý raz, čo ste ale zvolili takýto scenár, lepšie povedané, program Festivalu Astorka, že ho otvorí práve premiéra Astorky, ak sa nemýlim...

​Plánovali sme to aj minulý rok s Višňovým sadom, ale až teraz nám to vyšlo. Bolo by dobré,  keby sa z toho stala tradícia.​ 

Ostatné večery budete v Bratislave hostiť kolegov z Prahy, presnejšie, Divadlo Na Jezerce, STK THETRE CONCEPT, ďalej pravidelného "kolegu" Švandovo, ako aj nemenej známe Dejvické divadlo. Bude to teda taký "československý koncert priateľstva"...

Búrka STK Theatre Conceptu nie je vyslovene česká, vznikla ako medzinárodná spolupráca. Režiséri - slávna dvojica SKUTR - pracovali s medzinárodným obsadením z Poľska, Srbska, zapojené je aj Slovensko, ktoré  zastupuje Csongor Kassai. ​Inscenáciu som videla minulý rok na medzinárodnom divadelnom festivale Divadlo v Plzni a je fascinujúca.

Shylocka prináša síce české divadlo, ale v titulnej postave uvidíme Milana Kňažka. 

A do tretice,  Mizantropa Švandovho divadla režíroval Slovák Lukáš Brutovský so slovenským tímom. 

Mám ale pocit, že ľudia na Slovensku veľmi obľubujú českú tvorbu...

​To je pravda, a osobitne teraz Dejvické divadlo. Býva vypredané v prvý deň, keď otvoríme pokladňu a diváci, ktorí sa nedostanú k nám, často dávajú najavo ​svoju nespokojnosť.

Nesmieme ale zabudnúť ani na budapeštianske divadlo Vígszínház. S čím pídu oni? Tiež publikum nikdy nesklamali.

Tento rok prídu s výnimočnou divadelnou hrou. Napísala ju Američanka Heather Raffo, ktorej otec pochádza z Iraku. Ako dospelá navštívila príbuzných a to, čo tam zažila, ju natoľko zasiahlo, že sa začala zaujímať o osudy irackých žien. Napísala  9 Parts of Desire, ktorú Vígszínház uvádza pod názvom  Fátyol nélkül (Bez závoja). Po uvedení divadelnej hry  v Londýne a v Amerike sa stala autorka mediálne slávnou a jej hru preložili do mnohých jazykov. Zaujímavosťou je aj to, že novinári sa začali zaujímať o jej irackú rodinu, ale pre jej bezpečnosť dramatička tají ich identitu. Tieto pomery u nás nepoznáme, žijeme v slobode a je asi nevyhnutné uvedomovať si, aké je strašné narodiť sa v krajine, kde sa treba triasť o život, a skutočne spojiť všetky svoje sily, aby sme si - to slovo, ktoré nám komunisti sprofanovali, ale teraz je reálne aktuálne - teda mier, aby sme si ho udržali.

Po minulé ročníky ste si v Astorke počas Festivalu Astorka zaspomínali neraz aj na Nežnú revolúciu. Čo tento rok, keď práve bývalý prezident Václav Havel by sa dožil 80 rokov? Bude spomienka?

​Na Festivale Astorka 2015  sme hrali Velvet Havel Divadla na zábradlí, takže Václava Havla sme si pripomenuli aj minulý rok. Pravda je, že u nás v divadle na neho spomíname často, vrelo a s úctou aj mimo výročí.

Kde vlastne ale vznikla tá vetva týchto "československých priateľstiev", veď aj Scénické rozhovory uvádzané v Prahe pravidelne hostia slovenských umelcov?

Model Scénických rozhovorov sme úplne prebrali z Čiech, zo Švandovho divadla na Smíchově, kde majú úžasnú odozvu a odohrávajú sa v hlavnej sále pre veľký počet divákov.​ U nás už boli hosťami Zita Furková, Zuzana Kronerová, Marta Sládečková, Anna Šišková, Vlado Černý, Boris Farkaš,  Marián Labuda ml., Marián Miezga, Juraj Kemka, Lukáš Latinák... 

Režisérom aj moderátorom je David Hrbek, ktorý si tento rok pozval Petra Šimuna. Takže, týmto srdečne pozývame všetkých obdivovateľov nášho skvelého herca na Scénické rozhovory s Petrom Šimunom, kde sa o jeho vnímaní divadla dozvieme veľa nového.

Čo bude ale akousi stmeľujúcou myšlienkou Festivalu 2016?

Našou snahou bolo v Roku Shakespeara dať do pozornosti inscenácie/divadlá, ktoré spracovali jeho hry inovatívnym spôsobom. Takže, máme Shylocka, čo je inak postava z Kupca benátskeho a Búrku, ktorá je inšpirovaná Shakespearovou Búrkou. Ale pre pestrosť programu, rovnako ako technické možnosti nášho divadla, sme nakoniec upustili od tejto myšlienky. V každom prípade, jedna divadelná inscenácia za druhou je v rámci slovenského kontextu vždy výnimočná - témou, prístupom k predlohe, herectvom, réžiou. Veď na to má slúžiť festival, aby si diváci aj divadelníci oddýchli od toho, čo bežne poznajú a stretli sa s niečím novým.

Autor: Jana Jurkovičová

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Divadlo Astorka chystá adaptáciu novely P. Vilikovského (23. 8. 2016)
 V Astorke sa opäť na javisku stretli Zita Furková a Ľubo Gregor (6. 6. 2016)
 M. VYSKOČÁNI: Témy, o ktorých písal S. Mrožek, sú aktuálne dodnes (7. 12. 2015)
 Recenzia: Višňový sad v Astorke “nebude“ (9. 11. 2015)
 J. LÁBUS: Variácia na Višňový sad v podaní Astorky je oslava divadla (5. 11. 2015)
 „ Je to pár dní a večerov, ktoré v divadle nie sú všedné“, hovorí o Festivale Astorka 2015 Andrea Dömeová . (23. 10. 2015)
 Divadlo Astorka Korzo '90 oslávilo 25. výročie založenia (2. 4. 2015)
 Astorka oslávi štvrťstoročnicu, chystá špeciálny galaprogram (1. 4. 2015)
 Rozhovor: Festival Astorka Korzo 90, desať rokov priateľstiev, spolupráce a toho najkvalitnejšieho (16. 10. 2014)
 Divadlo Astorka Korzo '90 vstupuje do jubilejnej 25. sezóny (13. 9. 2014)nasledujúci článok >>
Jeden z víťazov Slovak Press Photo prišiel o cenu, porušil pravidlá
<< predchádzajúci článok
Megaskupina KORN v apríli prvýkrát v Bratislave!

Rozhovor: Nielen Shakespeara, ale aj jeho okorenenie realitou uvidia diváci počas Festivalu Astorka 2016 - diskusné fórum čitateľov