Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. januára 2017

VIDEO: Divadlo Astorka Korzo '90 uvedie premiéru inscenácie Letmý snehVerejná generálka divadelnej inscenácie Divadla Astorka Korzo ’90 Letmý sneh v Bratislave 23. januára 2017. Na snímke herec Ady Hajdu (On - Čimborazka). FOTO TASR - Martin BaumannZdieľať
Verejná generálka divadelnej inscenácie Divadla Astorka Korzo ’90 Letmý sneh v Bratislave 23. januára 2017. Na snímke herec Ady Hajdu (On - Čimborazka). FOTO TASR - Martin Baumann Foto: FOTO TASR - Martin Baumann
 
Bratislava 23. januára  - Divadlo Astorka Korzo '90 uvedie v utorok 24. januára premiéru inscenácie Pavla Vilikovského Letmý sneh. Režisérom nového titulu je Juraj Nvota, román zdramatizoval Jakub Nvota, dramaturgom je Andrea Dömeová, scénu a kostýmy navrhla Mona Hafsal, hudbu zložil Milan Vyskočáni.
V jednotlivých postavách sa predstavia Ady Hajdu (On – Čimborazka), Szidi Tobias (Lienka), Miroslav Noga (Štefan, vedec), Peter Šimun (lekár) a Rebeka Poláková (Irenka). Reprízy uvedie divadlo 26. januára, 7. a 14. februára.

Čimborazka, muž v strednom veku, do svojho životného priestoru necháva vstúpiť len manželku Lienku a priateľa Štefana, prezývaného aj nevlastné dvojča. S Lienkou láskyplne zdieľa svoj súkromný a intímny svet a s jazykovedcom Štefanom sa prechádza po obrovských planinách bohatých duševných zážitkov. Idylický príbeh sa začína zauzľovať pre zvláštne správanie sa Lienky, ktorá sa malými krokmi začína Čimborazkovi vzďaľovať. Nepamätá si spoločné zážitky, chvíľkami reaguje nepriateľsky a do prítomnosti vťahuje reálne i fiktívne osoby z minulosti.Čimborazka cíti, že kedysi nechtiac pokazil ich vzťah malichernými zásadami a zrejme aj tým, že do bezdetného manželstva odmietol prijať adoptované dieťa. Má pocit, že mu to jeho milovaná Lienka nenápadne a premyslene vracia.

Astorka už dlhé roky, ešte od čias Ruda Slobodu, v jednej línii dramaturgickej sa túži aj sa sýti slovenskou literatúrou, takže je to tá línia, ktorá sa opiera o slovenskú literatúru. Tá téma je v podstate vážna, ale je veľmi hravo uchopená, respektíve to vážne je vyvažované vzťahom hlavného predstaviteľa s kamarátom dvojčaťom Štefanom, kým jeden hľadá provokatívne otázky, druhá polovička sa na ne snaží vedecky odpovedať. Toto vyvažuje smutný osud hlavnej dvojice manželov, keď manželka prichádza o pamäť. Nemá strhujúci príbeh, je určená všetkým, je to vlastne uvedomenie si, že až v momente, keď strácame to najcennejšie, tak si uvedomujeme, že sme neboli schopní prejaviť lásku, keď bolo treba, vlastne plačeme vždy trocha neskôr,“ uviedol pre TASR po dnešnej generálke režisér Juraj Nvota.

Vilikovský napísal premyslenú a súčasne hravú knihu. Letmý sneh trvá krátko, len chvíľu, mihne sa pred očami a už nie je. Tak veľa vecí v živote funguje podobne, dôležité je nájsť v sebe hĺbavý pokoj, v ktorom sa aj zdanlivo nevydarený život dá zvládnuť,“ doplnil Jakub Nvota, autor dramatizácie románu Pavla Vilikovského.

„Myslím, že keď si divák pozrie túto inscenáciu a bude vnímať fantastický text pána Vilikovského, z ktorého sme vybrali jemný príbeh, má to veľký význam robiť túto inscenáciu, pretože pán Vilikovský je svetový autor a je pre nás pocta, že ho v našom divadle robíme. Mňa táto hra oslovila od prvého čítania, je to dojemné, humorné, múdre,“ uviedol pre TASR Ady Hajdu.

Potešilo ma, že si režisér vybral túto hru a pre mňa osobne to je herecká výzva, aby som odlíšila túto diagnózu od schizofreničky, ktorú som kedysi hrala v Gazdovej krvi, lebo to malo dosť veľa podobnosti. Odmenou pre mňa bude, keď diváci povedia, že to nie je to isté,“ doplnila Szidi Tobias.


 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rozhovor: Nielen Shakespeara, ale aj jeho okorenenie realitou uvidia diváci počas Festivalu Astorka 2016 (24. 10. 2016)
 Divadlo Astorka chystá adaptáciu novely P. Vilikovského (23. 8. 2016)
 V Astorke sa opäť na javisku stretli Zita Furková a Ľubo Gregor (6. 6. 2016)
 M. VYSKOČÁNI: Témy, o ktorých písal S. Mrožek, sú aktuálne dodnes (7. 12. 2015)
 Recenzia: Višňový sad v Astorke “nebude“ (9. 11. 2015)
 J. LÁBUS: Variácia na Višňový sad v podaní Astorky je oslava divadla (5. 11. 2015)
 „ Je to pár dní a večerov, ktoré v divadle nie sú všedné“, hovorí o Festivale Astorka 2015 Andrea Dömeová . (23. 10. 2015)
 Divadlo Astorka Korzo '90 oslávilo 25. výročie založenia (2. 4. 2015)
 Astorka oslávi štvrťstoročnicu, chystá špeciálny galaprogram (1. 4. 2015)
 Rozhovor: Festival Astorka Korzo 90, desať rokov priateľstiev, spolupráce a toho najkvalitnejšieho (16. 10. 2014)nasledujúci článok >>
Skupina Placebo oslavuje dvadsaťročnicu, zavíta aj na Slovensko
<< predchádzajúci článok
Krásy Slovenska pozývajú na prechádzku po Terchovskej doline

VIDEO: Divadlo Astorka Korzo '90 uvedie premiéru inscenácie Letmý sneh - diskusné fórum čitateľov