Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. júna 2017

VIDEO: Komédiu o hľadaní strateného kontajnera uvedie Divadlo AstorkaNa snímke zľava herečky divadla Astorka Korzo´90 Rebeka Poláková (Linda Smiešna) a Zuzana Porubjaková (Lynn Prestonová) počas verejnej generálky divadelnej hry Davida Gieselmanna Kontajner Paríž v Bratislave 5. júna 2017.Zdieľať
Na snímke zľava herečky divadla Astorka Korzo´90 Rebeka Poláková (Linda Smiešna) a Zuzana Porubjaková (Lynn Prestonová) počas verejnej generálky divadelnej hry Davida Gieselmanna Kontajner Paríž v Bratislave 5. júna 2017. Foto: TASR
 
Bratislava 5. júna (TASR) – Inscenáciu nemeckého autora Davida Gieselmanna Kontajner Paríž pripravilo bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90. Uvedie ju v utorok 6. júna ako poslednú premiéru v tejto sezóne.


"Autora poznám dlhšiu dobu, inscenoval som tri jeho predošlé hry. Dokáže veľmi svojským spôsobom uchopiť závažné témy dnešného sveta a podať ich vo veľmi ľahkej absurdno-smiešnej podobe, ktorá je mi veľmi blízka a sympatická. Myslel som si, že tento špecifický humor zapadne do Divadla Astorka a bude príležitosťou pre mladšiu hereckú generáciu nášho súboru. Kontajner Paríž je jedna z jeho novších hier," povedal po jej dnešnej verejnej generálke pre TASR režisér Marián Amsler.

Dodal, že už predtým inscenoval tri Gieselmannove hry - Plantáž v Slovenskom národnom divadle, Pán Kolpert v Divadle Aréna a v brnianskom HaDivadle hru Holuby.

Hra Kontajner Paríž podáva závažné témy v absurdno-smiešnej podobe


V novej je komediálny príbeh o hľadaní strateného tajuplného pokladu – kontajnera. Ten predstavuje symbol zlatého teľaťa našej doby, keď vysoké riziko prináša vysoké zisky. Na mimoriadnu pátraciu misiu šéf logistickej firmy SWL Wolf Schaub (Marián Miezga) vyslal radového zamestnanca Jána Smiešneho (Juraj Kemka), ktorý kontajner hľadá v Hamburgu, Paríži, Budapešti, Bratislave a Osle. Jeho cesty stále kríži zdrogovaná topmodelka Lynn Preston (Zuzana Porubjaková). S ňou ho v hoteli pristihne manželka Linda Smiešna (Rebeka Poláková) a spôsobuje mu problémy.

Smiešny sa dostane do ohrozenia a zároveň očividne sám hrozbu predstavuje. Napriek tomu, alebo práve preto, sa o neho začína zaujímať čoraz viac ľudí. Hlási sa konkurenčná firma, cirkev, nemecká vláda s vysokou odmenou, televízia 99 aj verejnosť. Smiešny sa stáva známou osobnosťou, založí si vlastnú firmu s oddelením na dementovanie informácií. Na radu krízového manažéra (Lukáš Latinák) si vymyslené akcie prevedie do Lichtenštajnska a hľadanie kontajnera prenesie na burzu.

Juraj Kemka: Mám rád absurdné komédie


Táto hra mala premiéru 19. decembra 2014 v nemeckom divadle Schauspiel Frankfurt. Preložil ju Adam Bžoch, v dramaturgii Andrey Domeovej ju upravil režisér. Hudbu zložil Slavo Solovic, kostýmy navrhla Marija Havran a scénu Juraj Kuchárek. Okrem uvedených hercov na javisku účinkujú aj Róbert Jakab (osobný asistent Linn), Pavol Šimun (tajný agent a Smiešneho asistent), Zuzana Konečná ako pracovníčka konkurenčnej firmy, lekárnička aj kňaz.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 VIDEO: Astorka Korzo '90 uvedie premiéru inscenácie Elektra (30. 3. 2017)
 VIDEO: Divadlo Astorka Korzo '90 uvedie premiéru inscenácie Letmý sneh (23. 1. 2017)
 Rozhovor: Nielen Shakespeara, ale aj jeho okorenenie realitou uvidia diváci počas Festivalu Astorka 2016 (24. 10. 2016)
 Divadlo Astorka chystá adaptáciu novely P. Vilikovského (23. 8. 2016)
 V Astorke sa opäť na javisku stretli Zita Furková a Ľubo Gregor (6. 6. 2016)
 M. VYSKOČÁNI: Témy, o ktorých písal S. Mrožek, sú aktuálne dodnes (7. 12. 2015)
 Recenzia: Višňový sad v Astorke “nebude“ (9. 11. 2015)
 J. LÁBUS: Variácia na Višňový sad v podaní Astorky je oslava divadla (5. 11. 2015)
 „ Je to pár dní a večerov, ktoré v divadle nie sú všedné“, hovorí o Festivale Astorka 2015 Andrea Dömeová . (23. 10. 2015)
 Divadlo Astorka Korzo '90 oslávilo 25. výročie založenia (2. 4. 2015)nasledujúci článok >>
Bob Dylan doručil Švédskej akadémii nahrávku svojej nobelovskej reči
<< predchádzajúci článok
Komárno a okolie trápia komáre, bojujú proti nim postrekmi

VIDEO: Komédiu o hľadaní strateného kontajnera uvedie Divadlo Astorka - diskusné fórum čitateľov