Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. septembra 2020

Epidémia silnie už aj v bezpečných oblastiach, v polovici októbra môžeme mať aj 450 infikovaných denne



Epidemiologická situácia na Slovensku sa zhoršuje. No ako konštatuje Úrad verejného zdravotníctva SR, vzhľadom na vývoj v okolitých krajinách sa to aj dalo očakávať.



Zdieľať
korona

Vývojom situácie sa bude zaoberať konzílium odborníkov, pandemická komisia, aj Ústredný krízový štáb. Posúdia súčasný stav a môžu rozhodnúť o zmene súčasných protiepidemických opatrení.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí v stredu po rokovaní vlády uviedol, že pandemická komisia má zasadnúť v piatok.

Lokálne ohniská v regiónoch

V niektorých regiónoch Slovenska podľa Úradu verejného zdravotníctva pretrváva vysoký nárast potvrdených prípadov COVID-19. Vo zvýšenej miere sa objavujú aj v doteraz pomerne bezpečných oblastiach.

V niektorých regiónoch pretrvávajú epidémie už niekoľko týždňov a regionálne úrady verejného zdravotníctva denne dohľadávajú desiatky kontaktov potvrdených prípadov. Ide o ohniská, ktoré vznikli na rodinných oslavách alebo svadbách (Trenčín), pri návrate zo zahraničia (Tvrdošín, Námestovo), prípadne v športových kluboch (Skalica).

 

Regionálne úrady verejného zdravotníctva naďalej monitorujú situáciu vo svojej územnej pôsobnosti a prijímajú opatrenia na regionálnej úrovni.

Reprodukčné číslo sa nemení

Krajčí by privítal prísnejšie opatrenia aj režim na hraniciach. Medzi červené krajiny sa možno zaradia Rakúsko a Maďarsko sa možno zaradia medzi červené krajiny. Epidemiologická situácia sa podľa šéfa rezortu zdravotníctva v týchto krajinách zhoršuje, kritická je aj v prihraničných regiónoch.

O tom, či sa tieto krajiny na zoznam rizikových krajín dostanú, má do piatku rozhodnúť vláda. Toto rozhodnutie však podľa ministra, vzhľadom na to, že ide o našich susedov, treba odkomunikovať na najvyššej úrovni. Krajčí do týchto krajín neodporúča cestovať.

Ako ďalej uviedol Krajčí, krajiny, ktoré zvládajú pandémiu dobre, majú oveľa prísnejšie opatrenia ako Slovensko, a tým sa podľa neho musí vláda zaoberať.

Vzor, od ktorého si môžeme brať príklad, je podľa ministra Poľsko, ktoré má v červenej zóne limit hromadných podujatí určený na maximálne 50 ľudí, v oranžových 100 a v zelených zónach 150 ľudí. Práve tento limit podľa Krajčího spôsobil, že Poľsko má infekciu pod kontrolou.

„Posledné dni hovoria, že ideme vytrvalo hore. Reprodukčné číslo sa, žiaľ, nemení, našťastie sa nezhoršuje,“ povedal minister. Od augusta má Slovensko ustálené reprodukčné číslo, ktoré je na hodnote 1,156. Hodnota hovorí o tom, že jeden infikovaný v priemere nakazí jedného ďalšieho, eventuálne dvoch ľudí. Týmto číslom v priemere narastá počet infikovaných o 20 % v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Znamená to, že denné prírasty infikovaných v polovici októbra majú byť 260 až 450 prípadov denne. „Opatrenia nie sú natoľko účinné, aby sme mohli povedať, že reprodukčné číslo sa znižuje, našťastie zostáva konštantné,“ doplnil Krajčí. Situáciou sa má zaoberať konzílium epidemiológov aj pandemická komisia, ktorá odporučí vláde ďalšie opatrenia.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Matovič hrozí opatreniami z prvej vlny, ak budú ľudia nedisciplinovaní (video) (23. 9. 2020)
 Ak sa bude koronavírus na Slovensku zhoršovať, Mikulec nevylúčil návrat policajtov na hranice (23. 9. 2020)
 Česko čakajú dve skupiny opatrení proti šíreniu COVID-19, minister Prymula nevylúčil ani núdzový stav (23. 9. 2020)
 Slovensko stojí pred najťažšou fázou epidémie. Na limit narazíme o dva až tri týždne, prognózuje Krajčí (23. 9. 2020)
 Koronavírus: Máme nový rekord nakazených, prvýkrát sme prekročili hranicu 300 (23. 9. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 175 nakazených aj takmer stovka vyliečených a máme už 40 úmrtí na COVID-1 (22. 9. 2020)
 Vyliečili sa z COVID-19, no následky majú dodnes. Lekári zistili, ktoré príznaky môžu pretrvať (22. 9. 2020)
 Patológovia potvrdili ďalšie úmrtie na COVID-19. V Prešove zomrel muž so zápalom pľúc (22. 9. 2020)
 Chrípku si už s COVID-19 nespletieme. Slovenský test dokáže ochorenia rozlíšiť (21. 9. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku máme ďalšie desiatky nakazených, za posledný týždeň ich pribudlo až 1176 (21. 9. 2020)



nasledujúci článok >>
Nemecký minister zahraničia Maas je v karanténe, pozitívne testovaný je jeho ochrankár
<< predchádzajúci článok
Slovensko získa od Európskej investičnej banky poradenstvo v oblasti energetickej efektívnosti