Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. septembra 2020

Česko čakajú dve skupiny opatrení proti šíreniu COVID-19, minister Prymula nevylúčil ani núdzový stavNový český minister zdravotníctva Roman Prymula v stredu predstavil sprísnené opatrenia proti šíreniuZdieľať
virus_outbreak_czech_republic_03698 969855e83f1d411bb8b8dc83e0c2bfd7 676x455 23.9.2020  - Nový český minister zdravotníctva Roman Prymula v stredu predstavil sprísnené opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ktoré začnú v Českej republike platiť vo štvrtok. Informuje o tom spravodajský portál tn.cz s tým, že opatrenia sa týkajú najmä otváracej doby pohostinstiev a kapacity hromadných akcií.


"Sme v situácii, keď vidíme nárast prípadov. Je úplne jasné, že naše dáta v tejto chvíli nie sú vôbec uspokojivé. Môžeme sa porovnávať s krajinami, kde je ten vývoj pomerne alarmujúci," skonštatoval Prymula na tlačovej konferencii.

Obmedzia hromadné akcie


Nové nariadenia pritom rozdelil do dvoch skupín. "Balíky sa delia do dvoch kategórií. Prvé opatrenia sa týkajú zhromažďovania. Musíme do určitej miery obmedziť hromadné akcie," vysvetlil s tým, že hromadné akcie sú problémom, pretože sa počas nich šíri nákaza.

Druhý balík sa podľa ministra týka pravidiel prevádzky služieb, ako sú kaderníctva, holičstvá a ďalšie. "Budú tam mať napísané, akým spôsobom napríklad robiť dezinfekciu a ako sa v niektorých prevádzkach správať," doplnil Prymula.

Od štvrtka musia krčmy, bary alebo reštaurácie zavrieť najneskôr o 22:00, pričom toto obmedzenie bude platiť najmenej 14 dní. Na akciách, ako sú večierky, bez sedenia sa vnútri môže zúčastniť maximálne 10 osôb a vonku 50.

Vonkajšie športové a kultúrne akcie budú od štvrtka obmedzené na 2000 divákov a vnútorné s viacerými sektormi na tisíc divákov. Vnútorné športové a kultúrne akcie bez sektorov môže navštíviť maximálne 500 divákov. Opatrenia pritom podľa tn.cz nenarušia bežnú prevádzku divadiel a kín.

Niektoré školy vyhlásili riaditeľské voľno


Niektoré školy v piatok na Prymulovo odporúčanie vyhlásili riaditeľské voľno, inak zatiaľ minister do fungovania škôl nechce zasahovať.

Ministerstvo zdravotníctva sa bude v najbližších dňoch zaoberať vakcínou, ktorú vyvíjajú v Česku. "Výsledky klinickej fázy jedna dorazili na ministerstvo zdravotníctva. Budem sa nimi zaoberať. Zadám tento materiál na expertízu odborníkom z Vakcinologickej spoločnosti. Budeme zisťovať, či táto vakcína postúpi do fázy dva, ktorá už si, samozrejme, vyžaduje dotáciu. Zatiaľ neviem, či postúpi ďalej alebo bude ukončená," vyjadril sa minister, ktorý je medzinárodne uznávaným odborníkom na imunizáciu a vakcíny.

Ak sa epidemiologickú situáciu v Česku nepodarí upokojiť, nevylúčil Prymula ani opätovné vyhlásenie núdzového stavu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Česko čakajú dve skupiny opatrení proti šíreniu COVID-19, minister Prymula nevylúčil ani núdzový stav © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko stojí pred najťažšou fázou epidémie. Na limit narazíme o dva až tri týždne, prognózuje Krajčí (23. 9. 2020)
 Koronavírus: Máme nový rekord nakazených, prvýkrát sme prekročili hranicu 300 (23. 9. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 175 nakazených aj takmer stovka vyliečených a máme už 40 úmrtí na COVID-1 (22. 9. 2020)
 Vyliečili sa z COVID-19, no následky majú dodnes. Lekári zistili, ktoré príznaky môžu pretrvať (22. 9. 2020)
 Patológovia potvrdili ďalšie úmrtie na COVID-19. V Prešove zomrel muž so zápalom pľúc (22. 9. 2020)
 V nemocnici v Trenčíne zomrel pacient s novým koronavírusom (21. 9. 2020)
 PCR testy sa nemýlia. Vedia odhaliť aj množstvo koronavírusu v tele, vysvetľuje slovenský vedec (21. 9. 2020)
 Chrípku si už s COVID-19 nespletieme. Slovenský test dokáže ochorenia rozlíšiť (21. 9. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku máme ďalšie desiatky nakazených, za posledný týždeň ich pribudlo až 1176 (21. 9. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 131 nakazených, laboratória vykonali viac ako 3-tisíc testov (20. 9. 2020)nasledujúci článok >>
3 milióny detí zomrú ročne na podvýživu, 3 € to môžu zmeniť
<< predchádzajúci článok
Sulík nepovažuje Matovičove vládne noviny za dobrý nápad, ľudia budú na nich „čistiť zemiaky“

Česko čakajú dve skupiny opatrení proti šíreniu COVID-19, minister Prymula nevylúčil ani núdzový stav - diskusné fórum čitateľov