Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. septembra 2020

Slovensko stojí pred najťažšou fázou epidémie. Na limit narazíme o dva až tri týždne, prognózuje KrajčíPodľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího stojí Slovensko na rázcestí epidémie koronavírusu a času má málo.Zdieľať
Krajčí

Nie je vylúčené, že krivka nakazených bude stúpať, povedal počas svojej prednášky na konferencii Vizionári v zdravotníctve 2020.

„Obávam sa, že práve množstvo infikovaných a ten spôsob života, ktorý Slováci momentálne vedú a nechcú si z neho ,ukrojiť‛, môže spôsobiť, že sa nám to postupne začne vymkýnať spod kontroly,“ načrtol minister.

Reprodukčné číslo neklesá

Reprodukčné číslo vírusu je podľa Krajčího na Slovensku relatívne stabilizované na rozdiel od Česka alebo Rakúska. Jeho priemerná hodnota je 1,156.

„Súčasné opatrenia na Slovensku zatiaľ nedokázali znížiť reprodukčné číslo,“ doplnil s tým, že optimálne by bolo, keby sme ho znížili na úroveň okolo hodnoty 1.

Situácia s testovaním začína byť kritická

Podľa Krajčího začína byť na Slovensku situácia s testovaním kritická a mali by sme testovať ešte viac.

Za slabší článok označil kapacity regionálnych úradov verejného zdravotníctva a laboratórií, ktoré dokážu otestovať maximálne 7 500 ľudí denne. V najbližšom období však Slovensko nakúpi nové antigénové testy, ktoré odhalia pozitívne osoby v priebehu 15 minút až hodiny.

O dva až tri týždne totiž dosiahneme maximálne testovacie kapacity, pričom kapacity niektorých regionálnych úradov už boli presiahnuté.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rizikové oblasti a miesta

Za veľmi dôležité Krajčí považuje zamerať sa na tzv. červené a oranžové regióny s najväčším potenciálom šírenia COVID-19. Rizikom môžu byť najmä domovy sociálnej starostlivosti, univerzitné internáty, či nočné kluby a diskotéky.

Za ďalšie možné ohniská šírenia označil aj svadby, oslavy, párty a veľké zhromaždenia. Riziko nákazy však predstavujú aj kostoly či zbory.

Príprava na reprofilizáciu nemocníc

Až 80 percent hospitalizácií sa podľa ministra týka ľudí nad 70 rokov. V prípade týchto pacientov končí na JIS okolo 16 percent z nich a na umelú pľúcnu ventiláciu sú napojené viac ako dve percentá starších ľudí.

Priemerná doba hospitalizácie infikovaných pacientov v nemocniciach je 11 dní a potrebuje ju 12,5 percenta pozitívne testovaných.

„Na JIS-ke sú v priemere sedem dní a na pľúcnej ventilácii len šesť dní,“ uviedol minister s tým, že lekári buď napájajú pacientov na ventiláciu včas a vďaka tomu ich môžu aj skôr odpojiť, alebo, naopak, ich napájajú už v poslednej fáze ochorenia, keď sa ich stav nedá zvrátiť.

„Pokiaľ by sme sa dostali na 50-percentnú vyťaženosť infektologických a JIS-kových profilov, tak nastupuje prvá fáza reprofilizácie nemocníc,“ ozrejmil.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Máme nový rekord nakazených, prvýkrát sme prekročili hranicu 300 (23. 9. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 175 nakazených aj takmer stovka vyliečených a máme už 40 úmrtí na COVID-1 (22. 9. 2020)
 Vyliečili sa z COVID-19, no následky majú dodnes. Lekári zistili, ktoré príznaky môžu pretrvať (22. 9. 2020)
 Patológovia potvrdili ďalšie úmrtie na COVID-19. V Prešove zomrel muž so zápalom pľúc (22. 9. 2020)
 V nemocnici v Trenčíne zomrel pacient s novým koronavírusom (21. 9. 2020)
 PCR testy sa nemýlia. Vedia odhaliť aj množstvo koronavírusu v tele, vysvetľuje slovenský vedec (21. 9. 2020)
 Chrípku si už s COVID-19 nespletieme. Slovenský test dokáže ochorenia rozlíšiť (21. 9. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku máme ďalšie desiatky nakazených, za posledný týždeň ich pribudlo až 1176 (21. 9. 2020)
 V českých nemocniciach leží viac ako 500 pacientov s COVID-19 a desiatky potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu (20. 9. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 131 nakazených, laboratória vykonali viac ako 3-tisíc testov (20. 9. 2020)nasledujúci článok >>
Pod rodinou s dvomi malými deťmi sa prepadla podlaha, z pivnice ich ratovali záchranári
<< predchádzajúci článok
Brexit bez dohody môže byť niekoľkonásobne drahší ako koronavírus, britskú ekonomiku čaká skúška