Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

21. decembra 2020

Európska agentúra pre lieky schválila vakcínu od BioNTEch a PfizerNa základe klinických štúdií má táto očkovacia látka 95-percentnú účinnosť.Zdieľať
Európska agentúra pre lieky schválila vakcínu od BioNTEch a Pfizer

Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok schválila vakcínu vyvinutú nemeckou firmou BioNTech a americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer na podmienečné použitie v EÚ. Informovala o tom na tlačovej konferencii riaditeľka EMA Emer Cookeová.


"S potešením oznamujem, že vedecký výbor EMA sa dnes stretol a odporučil podmienečné povolenie na uvedenie vakcíny vyvinutej Pfizer a BioNTech na trh v EÚ," uviedla Cookeová. Poznamenala, že "v tejto chvíli neexistujú dôkazy, ktoré by nasvedčovali tomu, že táto vakcína nebude fungovať proti novému variantu" koronavírusu, ktorý zistili v Británii.

Na základe klinických štúdií a príbalového letáku, ktorý k vakcíne vydal Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA), má táto očkovacia látka 95-percentnú účinnosť.

Očakáva sa, že Európska komisia na svojom poslednom tohoročnom zasadnutí z 23. decembra vydá oficiálne povolenie na uvedenie vakcíny na európsky trh.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová minulý týždeň vyzvala členské krajiny Únie, aby očkovanie začalo vo všetkých krajinách súčasne, a to od 27. decembra.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) uviedol, že "vakcína je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platných v Európskej únii," uvádza ŠÚKL vo tlačovej správe.

Vakcína s názvom Comirnaty sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi dávkami je 21 dní. Najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní danou vakcínou sú zvyčajne mierne a krátkodobé. "Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka," píše ŠÚKL a dodáva, že v krajinách mimo EÚ sa po spustení očkovania vyskytli zriedkavé závažné alergické reakcie (anafylaxia).

Vakcínu vyvinutú spoločnosťami BioNTech a Pfizer už predtým schválili na použitie vo viacerých krajinách vrátane USA a Spojeného kráľovstva.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koalícia sa zhodla s opozíciou, osvetová kampaň na očkovanie proti COVID-19 musí byť masívna (20. 12. 2020)
 Americký viceprezident Mike Pence sa nechal zaočkovať v priamom prenose (18. 12. 2020)
 Rusi vakcíne Sputnik V nedôverujú, zaočkovať sa dala len malá časť populácie (18. 12. 2020)
 Britskí a ruskí vedci spolupracujú na teste kombinácie oxfordskej vakcíny a Sputnika V (12. 12. 2020)
 Slovensko prijalo vakcinačnú stratégiu. Koho zaočkujú najskôr? (11. 12. 2020)
 Nadácia Gatesovcov daruje 250 miliónov dolárov na boj proti COVID-19 (10. 12. 2020)
 Veľká Británia začala s očkovaním, ako prvá dostala vakcínu 90-ročná Margaret Keenan (8. 12. 2020)
 Zaočkovanie proti koronavírusu má aj obmedzenia. Rusi by sa mali 42 dní vyhýbať alkoholu (8. 12. 2020)
 WHO upozornila, že vakcíny nie sú zázračným liekom na koronavírus (6. 12. 2020)
 Bush, Clinton aj Obama chcú presvedčiť Američanov o bezpečnosti vakcíny, zaočkovať sa nechajú verejne (4. 12. 2020)nasledujúci článok >>
Viaceré nemocnice na Slovensku kolabujú, Mikas vyzýva ľudí v otvorenom liste k zodpovednosti počas sviatkov
<< predchádzajúci článok
Vyriešte problémy s bývaním s profesionálnymi službami správy bytových domov

Európska agentúra pre lieky schválila vakcínu od BioNTEch a Pfizer - diskusné fórum čitateľov