Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. decembra 2020

Veľká Británia začala s očkovaním, ako prvá dostala vakcínu 90-ročná Margaret KeenanVeľká Británia v utorok spustila očkovanie proti ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus.Zdieľať
Ako prvá dostala vakcínu 90-ročná Margaret Keenan zo severoírskeho Enniskillenu, ktorá si tak pripísala svetové prvenstvo v zaočkovaní látkou od Pfizeru a BioNTechu mimo testovania. Foto: Jacob King/Pool via AP.

Britskí pacienti starší ako 80 rokov a zdravotnícky personál dostávajú vakcínu od spoločností Pfizer a BioNTech.

Spojené kráľovstvo je prvou krajinou na svete, ktorá tou vakcínou začala očkovať, informuje spravodajský portál BBC.

Margaret sa cíti poctená

Ako prvá dostala vakcínu 90-ročná Margaret Keenan zo severoírskeho Enniskillenu, ktorá si tak pripísala svetové prvenstvo v zaočkovaní látkou od Pfizeru a BioNTechu mimo testovania.

 

„Cítim sa taká poctená, že som prvou osobou zaočkovanou proti COVID-19. Je to najlepší skorý narodeninový darček, aký som si mohla želať, pretože znamená, že sa konečne môžem tešiť na trávenie času s rodinou a priateľmi v novom roku po tom, čo som bola po väčšinu tohto roka sama,“ povedala Keenan a vyzvala ľudí, aby sa aj oni dali zaočkovať.

„Keď to môžem dostať ja v deväťdesiatke, môžete aj vy,“ vyhlásila.

Vidno „svetlo na konci tunela“

Cieľom vakcinačného programu je ochrániť najzraniteľnejšie obyvateľstvo a vrátiť život späť do normálu. Vakcinácia nebude povinná.

Minister zdravotníctva Matt Hancock sa v súvislosti s vakcináciou vyjadril, že teraz vidno „svetlo na konci tunela“, a vyzdvihol jej dôležitosť v boji proti koronavírusu. Podobne sa vyjadril aj premiér Boris Johnson, podľa ktorého je to „obrovský krok“.

Predseda britskej vlády však zároveň upozornil, že je stále potrebné dodržiavať pravidlá a mať na pamäti základy – umývať si ruky, prekrývať tvár a dodržiavať odstup.

Vakcína mala 95-percentnú úspešnosť

Vakcínu v ostatných dňoch do Británie priviezli v chladiarenských kontajneroch z Belgicka, kde ju vyrábajú, a následne ju distribuovali do siete zhruba 70 nemocníc, kde sa uskutoční vakcinácia. Vláda pre začiatok zabezpečila 800-tisíc dávok vakcíny, ale celkovo ich objednala 40 miliónov, čo je dostatok pre 20 miliónov ľudí. Očakáva sa, že väčšina vakcín bude dostupná až budúci rok.

Vakcína, ktorá mala pri klinických testoch 95-percentnú úspešnosť, sa podáva ako dve injekcie s odstupom 21 dní. Už po prvej dávke sa začína aktivizovať imunita, ale až sedem dní po druhej dávke dosahuje svoj plný účinok. Väčšina vedľajších účinkov vakcinácie je veľmi mierna a podobá sa na vedľajšie účinky po iných vakcínach, pričom trvá zhruba deň.

Zatiaľ stále nie je jasné, ako dlho trvá imunita po vakcíne, ani či látka bráni prenosu vírusu na druhých, pripomína BBC. „Možno budeme musieť očkovať každý rok, ako pri chrípke,“ skonštatoval podpredseda vládnej pracovnej skupiny pre vakcínu Clive Dix. Ako však poznamenal, už len to, že vyvinuli vakcínu za desať mesiacov, keď vývoj vakcíny môže trvať aj desať rokov, je „obrovský úspech“.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zaočkovanie proti koronavírusu má aj obmedzenia. Rusi by sa mali 42 dní vyhýbať alkoholu (8. 12. 2020)
 WHO upozornila, že vakcíny nie sú zázračným liekom na koronavírus (6. 12. 2020)
 Bush, Clinton aj Obama chcú presvedčiť Američanov o bezpečnosti vakcíny, zaočkovať sa nechajú verejne (4. 12. 2020)
 Vakcíny na COVID-19 sa zrejme dočkáme už v januári. Autority odpovedajú, či je Slovensko na očkovanie technicky pripravené (2. 12. 2020)
 Británia ako prvá krajina na svete schválila vakcínu od Pfizeru (2. 12. 2020)
 Nezaočkované osoby môžu v Británii čeliť obmedzeniam v bežnom živote (30. 11. 2020)
 Koronavírus: Spoločnosť Moderna zverejnila výsledky primárnej analýzy účinnosti svojej vakcíny proti COVID-19 (30. 11. 2020)
 Život nemá dátum spotreby, starší ľudia sa pri očkovaní nesmú ocitnúť na okraji záujmu (27. 11. 2020)
 Krajčí: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku by mohlo byť už v decembri (25. 11. 2020)
 Vakcína proti COVID-19 od AstraZeneca má účinnosť 70 % (23. 11. 2020)nasledujúci článok >>
V košickej nemocnici leží najviac ľudí s COVID-19 od začiatku pandémie, pribúdajú aj mladší pacienti
<< predchádzajúci článok
Celoplošné testovanie a prísne opatrenia pomohli Slovensku v boji proti COVID-19, tvrdia britskí vedci

Veľká Británia začala s očkovaním, ako prvá dostala vakcínu 90-ročná Margaret Keenan - diskusné fórum čitateľov