Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

11. decembra 2019

Greta Thunberg získala titul osobnosť roka 2019 od magazínu TimeOsobnosťou roka 2019 je podľa amerického magazínu Time ekologická aktivistka Greta Thunberg. Šestnásťročná Švédka je najmladšou osobou, akej kedy Time udelil tento titul. Vyslúžila si ho za ...Zdieľať
thunberg 676x451 11.12.2019  - Osobnosťou roka 2019 je podľa amerického magazínu Time ekologická aktivistka Greta Thunberg. Šestnásťročná Švédka je najmladšou osobou, akej kedy Time udelil tento titul.


Vyslúžila si ho za to, že "bije na poplach pred dravým vzťahom ľudstva s jediným domovom, ktorý máme, za to, že do roztriešteného sveta priniesla hlas, ktorý presahuje pôvod a hranice, za to, že nám všetkým ukazuje, ako by to mohlo vyzerať, keď sa vedenia ujme nová generácia".

Pre mladých aktivistov


Thunberg sa na odchode z medzinárodnej klimatickej konferencie v Madride pre agentúru The Associated Press (AP) vyjadrila, že ju menovanie časopisu Time za osobnosť roka "trochu prekvapilo", a chcela by ho venovať všetkým mladým aktivistom.

Ako uviedla, dúfa, že naliehavé posolstvo, aby vlády zintenzívnili svoje úsilie v boji proti klimatickým zmenám, ktoré s ostatnými aktivistami sprostredkúvajú, sa konečne dostáva na verejnosť. "Myslím, že môj život je teraz oveľa zmysluplnejší, keď robím niečo, čo má vplyv," skonštatovala Thunberg, ktorá sa teraz plánuje vrátiť naspäť do Švédska.

Celosvetové hnutie


Greta Thunberg odštartovala celosvetové hnutie študentských protestov za zmenu politiky vlád v boji proti klimatickým zmenám. Raz do týždňa začala namiesto navštevovania školy protestovať pred švédskym parlamentom. Jej úsilie za posledný rok pritiahlo pozornosť davov ľudí, ktorí sa po celom svete pridali k protestom, i na medzinárodných konferenciách.

Vlani Time za osobnosť roka vyhlásil viacerých novinárov, medzi ktorými boli zavraždený saudskoarabský opozičný novinár Džamál Chášakdží, filipínska novinárka Maria Ressa kritizujúca tamojšiu vládu, dvojica väznených novinárov z agentúry Reuters Wa Lone a Ťjo Sou Ua a redakcia novín Capital Gazette, kde strelec zabil piatich ľudí.


Zdroj: Webnoviny.sk - Greta Thunberg získala titul osobnosť roka 2019 od magazínu Time © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Thunbergová vyjadrila vďaku za udelenie alternatívnej Nobelovej ceny (5. 12. 2019)
 Greta Thunbergová odmietla cenu za ochranu životného prostredia (30. 10. 2019)
 Greta Thunberg navštívila indiánsku rezerváciu, domorodcov označila za skutočných bojovníkov (9. 10. 2019)nasledujúci článok >>
PKN Orlen požiadal Rusko o kompenzáciu za kontaminovanú ropu
<< predchádzajúci článok
Na juhu západného a stredného Slovenska treba počítať s poľadovicou