Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. decembra 2023

Jakubisková: Manžel bol človek, ktorý videl do budúcnostiNajočakávanejší slovenský film posledných rokov "Perinbaba a dva svety" vstúpi do kín 7. decembra.Zdieľať
Jakubisková: Manžel bol človek, ktorý videl do budúcnosti

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov "Perinbaba a dva svety" vstúpi do kín 7. decembra. Pokračovanie legendárnej rozprávky režiséra Juraja Jakubiska predstavili v pondelok na novinárskej projekcii v Bratislave.


Producentka Deana Jakubisková potvrdila, že magické číslo sedem zohráva v záverečnom veľdiele Juraja Jakubiska významnú úlohu. "Sedmička je číslo filmového hrdinu Lukáša, šťastné i nešťastné, sedmička mu prináša radosť i slzy, hýbe mu trošku životom, je to číslo, ktoré dostane od Perinbaby," naznačuje.

Pokračovanie vianočnej rozprávky, plné lásky, fantázie, kúziel a humoru, má ambície zaujať všetky generácie. Lukáš, v podaní Lukáša Frlajsa, syn pôvodných hrdinov Alžbetky a Jakuba, sa vydáva na strastiplnú cestu do bájnej krajiny hojnosti za dobrodružstvom a láskou Luciou (Valéria Frištik). Na ceste ho chráni a pomáha mu jeho kmotra Perinbaba (Giulietta Masina), zatiaľ čo Zubatá (Darija Pavlovičová, Albín Medúz a Valerie Kaplanová) sa mu snaží ublížiť a kladie mu polená pod nohy podobne ako jeho otcovi Jakubovi.

"Môj manžel bol človek, ktorý videl do budúcnosti, presne videl a cítil veci, ktoré nás ešte čakajú, preto si myslím, že jeho filmy zostávajú stále živé. V Perinbabe nám ukazuje, akým spôsobom človek môže uchopiť osud do svojich rúk, keď má tú silu a vieru a má tú víziu, že chce svoj život zmeniť kvôli láske," poznamenala Jakubisková. Komentovala aj názov filmu. "Keď sa nad tým zamyslíte, zistíte, že v celom živote máte dva svety - duchovný a materiálny, trojrozmerný a potom imaginárny, ktorý prežívate inak. V tejto rozprávke sú dva svety - realita a sen, nebeský svet Perinbaby - svet na zemi, svet začarovaný aj odčarovaný, vždy je to v týchto protipóloch alebo paralelných symbiózach, a je to na veľké zamyslenie nad nami, pretože mi tie dva svety potrebujeme k životu," vysvetľuje producentka.

Film nakrúcali prevažne na východnom Slovensku, čo mohlo mať súvis s Jakubiskovým rodným krajom. "Východné Slovensko má inú atmosféru, úplne inú energiu ako stredné alebo západné Slovensko. Je oveľa tajomnejšie, prekvapivejšie, je to miesto, kde sa striedajú polohy energií, výška a hĺbka. Nebolo to asi len tým, že tam vyrastal a niesol si to v sebe, ale je to aj tým, že tá energia pôsobí na ľudí, ktorí tam žijú, pôsobila aj na náš štáb," prezradila k lokáciam výtvarného diela Jakubisková.

V Jakubiskovom poslednom filme uvidia diváci aj Andreu Verešovú, Ivana Romančíka, Reného Štúra, Petru Vančíkovú, Ľubomíra Pauloviča, Valériu Zawadskú a Dana Nekonečného ako Principála v jeho poslednej filmovej role.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Perinbaba a dva svety predstavuje trailer, do kín príde 7. decembra (20. 10. 2023)
 Video: Nová ochutnávka vianočnej rozprávky autora a režiséra Juraja Jakubiska PERINBABA A DVA SVETY sa objaví v novom videoklipe Mira Žbirku k piesni Slovenská (17. 8. 2020)
 Juraj Jakubisko oslavuje narodeniny pracovne. V štúdiu dokončuje triky k filmu Perinbaba a dva svety (30. 4. 2020)
 Video: Nový magický príbeh Juraja Jakubiska očarí divákov v kinách už v roku 2020! (20. 11. 2019)
 Jakubisko v Karlových Varoch ukázal zábery očakávanej Perinbaby 2 (5. 7. 2019)
 J. Jakubisko predstaví v Karlových Varoch pracovné zábery Perinbaby 2 (2. 7. 2019)
 MILOVANÁ PERINBABA: Filmový štáb sa opäť vrátil pod Tatry (14. 11. 2017)
 Jakubisko sa chystá natáčať Perinbabu 2 aj v drevenom kostolíku (13. 10. 2017)nasledujúci článok >>
E.Vášáryová o filme Emília: S dôverou som sa dala do rúk profesionálov
<< predchádzajúci článok
Bojnický zámok: Vianočným zámkom budú sprevádzať lektori v kostýmoch