Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. decembra 2023

Kolevská-Vančíková: Perinbaba pripomenie, aby sme nezabudli byť ľudiaV príbehu lásky a fantázie sa v úlohe Lukáša, syna pôvodných hrdinov Alžbetky a Jakuba, predstaví Lukáš Frlajs. Jeho lásku Luciu stvárnila Valéria Frištik.Zdieľať
Kolevská-Vančíková: Perinbaba pripomenie, aby sme nezabudli byť ľudia

Perinbaba ako vianočná rozprávka vychovala na Slovensku tri generácie. Záujmu divákov sa teší aj po 35 rokoch. Vďaka magickej rozprávke je stále populárnou aj Petra Kolevská-Vančíková, predstaviteľka Alžbetky v legendárnej rozprávke Juraja Jakubiska. Vo štvrtok vstupuje do kín pokračovanie jeho diela a zároveň posledný počin velikána slovenského filmu.


"Bol to človek, ktorý ohuroval svojou fantáziou, profesionalitou a svojou láskou k filmu," spomína na Jakubiska filmová Alžbetka. "Pevne verím, že sa nám podarilo Alžbetku iba zostarnúť, že vo svojom vnútri zostala taká, aká bola - schopná dávať nekonečnú lásku, byť nekonečne čistá a úprimná, a že tak vychovala aj svojho syna," povedala pre TASR Kolevská-Vančíková. Spolupráca s Jakubiskom na pokračovaní rozprávky bola pre bývalú herečku, ktorá sa niekoľko rokov venuje projektovému riadeniu a krízovému manažmentu, neuveriteľným zážitkom. "Prichádzala som trošku v napätí a očakávaní, aké to bude po toľkých rokoch, aj teda s ohľadom na to, že som sa v tom čase herectvu veľmi dlho nevenovala," spomína Kolevská-Vančíková. "Hneď ako ma obliekli do kostýmu, nalíčili, ja som prišla na pľac a zbadala som tam Juraja, tak sa mi dodnes zdá, že v tom momente sa vrátil čas. Vrátili sme sa o tých x rokov dozadu a všetko bolo také ako predtým."

V príbehu lásky a fantázie sa v úlohe Lukáša, syna pôvodných hrdinov Alžbetky a Jakuba, predstaví Lukáš Frlajs. Jeho lásku Luciu stvárnila Valéria Frištik, ktorú Lukáš stretáva na strastiplnej ceste do bájnej krajiny hojnosti. Na ceste za dobrodružstvom a láskou ho chráni a pomáha mu jeho kmotra Perinbaba (Giulietta Masina). Ublížiť sa mu snaží a polená pod nohy kladie Zubatá (Darija Pavlovičová, Albín Medúz a Valerie Kaplanová).

"Myslím si, že posolstvom, ktoré budeme vedieť nájsť v obidvoch filmoch je to, aby sme nezabudli byť ľuďmi. Aby sme nezabudli, čo sú naše najväčšie hodnoty, aby sme sa nezabudli navzájom nezištne ľúbiť, aby sme si nezabudli pomáhať, aby sme nestratili nádej a vieru aj v tých najhorších životných situáciách," uzavrela Kolevská-Vančíková.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Jakubisková: Manžel bol človek, ktorý videl do budúcnosti (4. 12. 2023)
 Video: Perinbaba a dva svety predstavuje trailer, do kín príde 7. decembra (20. 10. 2023)
 Video: Nová ochutnávka vianočnej rozprávky autora a režiséra Juraja Jakubiska PERINBABA A DVA SVETY sa objaví v novom videoklipe Mira Žbirku k piesni Slovenská (17. 8. 2020)
 Juraj Jakubisko oslavuje narodeniny pracovne. V štúdiu dokončuje triky k filmu Perinbaba a dva svety (30. 4. 2020)
 Video: Nový magický príbeh Juraja Jakubiska očarí divákov v kinách už v roku 2020! (20. 11. 2019)
 Jakubisko v Karlových Varoch ukázal zábery očakávanej Perinbaby 2 (5. 7. 2019)
 J. Jakubisko predstaví v Karlových Varoch pracovné zábery Perinbaby 2 (2. 7. 2019)
 MILOVANÁ PERINBABA: Filmový štáb sa opäť vrátil pod Tatry (14. 11. 2017)
 Jakubisko sa chystá natáčať Perinbabu 2 aj v drevenom kostolíku (13. 10. 2017)nasledujúci článok >>
Para, Vojtik a projekt Plantasia vystúpia na charitatívnom podujatí Doma dobre už túto nedeľu
<< predchádzajúci článok
Mikuláš bol patrónom chudobných i detí, sviatok sa spája i s darčekmi