Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

30. júla 2020

Koronavírus: Liek na Covid-19 už dávno existuje, hovorí český vakcinológ. Otestoval ho aj na sebePodľa vedúceho lekára Centra očkovania a cestovnej medicíny Hradec Králové Jiřího Berana existuje ďalší nádejný liek proti Covid-19.Zdieľať
lien na covid

Ako uviedol pre Forbes.cz, ochorenie vraj zmierňuje 50 rokov známy liek izoprinozín, ktorého účinky odborník vyskúšal na sebe aj svojom synovi po nákaze koronavírusom.

Účinky lieku na zlepšenie imunity však nepotvrdila žiadna štúdia realizovaná na pacientoch s Covid-19 a podľa ďalších odborníkov môže byť jeho užívanie rizikové. Podobne ako iné preparáty, aj izoprinozín musí byť podávaný pod dohľadom lekára, pretože môže mať vedľajšie účinky.

Liek vyskúšali na klientoch domova pre seniorov

Izoprinozín má k dispozícii asi 70 krajín sveta a jeho cena obyčajne nepresahuje 500 korún českých (19 eur). Zvyknú ho užívať pacienti trpiaci vírusovými infekciami na podporu imunity.

Okrem Berana a jeho syna liek vyskúšali aj pacienti domova seniorov v Litovli, kde sa vírusom nakazilo 56 klientov vo veku od 87 do 94 rokov a časť personálu.

Už po prvých príznakov liek tamojšia lekárka aplikovala dvadsiatim klientom. V priebehu 24 hodín sa u niektorých zdravotný stav zlepšil a sedem z nich hospitalizovali v nemocnici so zápalom pľúc. Všetci však prežili napriek vysokému veku.

Podľa Berana by liek mohol byť nasadený v úvode liečby aj v prípade ľudí nad 50 rokov a chronicky chorých. Už v minulosti sa osvedčil pri zápale pľúc po nákaze osýpkami či v boji s inými vírusmi.

Chýbajú klinické údaje

Ako však pre Idnes.cz uviedol imunológ Vojtěch Thon z centra RECETOX Masarykovej univerzity, vzorka pacientov, na ktorej liek otestovali, bola len malá a chýbali k nej presné klinické a laboratórne údaje.

Štúdia, ktorá by účinok lieku preskúmala, však podľa Berana neprebehne, pretože liek vyrába zhruba 40 firiem po celom svete a vzhľadom na desaťročia jeho prítomnosti na trhu už pôvodný výrobca lieku nemá na izoprinozín licenciu. Investícia do štúdie by sa neoplatila a súkromné spoločnosti ju nezasponzorujú, myslí si Beran.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Najviac Čechov sa koronavírusom nakazilo práve doma. Ostatní ho priviezli najmä z jednej krajiny (30. 7. 2020)
 V Česku chcú na koronavírus denne otestovať až 25.000 ľudí (30. 7. 2020)
 Bude očkovanie proti koronavírusu na Slovensku povinné? Rozhodnú o tom tri faktory (30. 7. 2020)
 Prievidza vydala mimoriadne odporúčanie. Za posledné dni tu pribudlo 33 osôb s Covid-19 (30. 7. 2020)
 Koronavírus: V stredu pribudlo 20 prípadov nákazy koronavírusom z dvanástich okresov (30. 7. 2020)
 Rusi vyvinuli vlastnú vakcínu proti koronavírusu, schváliť ju chcú už v auguste ako prví na svete (30. 7. 2020)
 India zaznamenala prudký nárast nákazy koronavírusom, vláda napriek tomu uvoľňuje obmedzenia (30. 7. 2020)
 Koronavírus: Počet nakazených Slovákov znova stúpol nad 40, najviac prípadov hlási Bratislava (29. 7. 2020)
 Slováci sú spokojnejší s opatreniami Európskej únie počas Covid-19, ale líšia sa v názore na peniaze (29. 7. 2020)
 Koronavírus: Opäť pribudlo vyše 20 nakazených Slovákov, Covid-19 sa objavil vo viacerých okresoch (28. 7. 2020)nasledujúci článok >>
Trump sťahuje časť federálnych agentov z epicentra nepokojov v Portlande
<< predchádzajúci článok
Najviac Čechov sa koronavírusom nakazilo práve doma. Ostatní ho priviezli najmä z jednej krajiny

Koronavírus: Liek na Covid-19 už dávno existuje, hovorí český vakcinológ. Otestoval ho aj na sebe - diskusné fórum čitateľov