Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. mája 2020

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo šesť nakazených, aplikácia pre inteligentnú "smart" karanténu je pripravená (online)Za posledný deň (streda) na Slovensku pribudlo šesť prípadov nového koronavírusu. Od začiatku pandémie ich tak máme spolu už 1503.Zdieľať
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo šesť nakazených, pri návrate z 8 krajín vás pred karanténou "zachráni" formulár (online)

 

 

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

21:40 Aplikácia na kontrolovanie dodržiavania takzvanej smart karantény je zo strany štátu pripravená. Čaká ešte na schválenie spoločnosťami Google a Apple.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:15 Rusko eviduje 317 554 prípadov nákazy novým koronavírusom, za posledný deň ich pribudlo 8 849. Počet úmrtí sa zvýšil o 127 na 3099.

21:04 Vo Francúzsku za posledných 24 hodín pribudlo 83 obetí ochorenia Covid-19 a celkovo sa ich počet zvýšil na 28 215. Od začiatku pandémie odhalili testy nový koronavírus u 181 826 osôb (+251 za posledný deň).

20:40 Počet obetí v Španielsku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 52 na 27 940. Testy potvrdili ochorenie u ďalších 593 osôb a celkový počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 280 117.

20:05 Rakúsko sa pripravuje na letnú turistickú sezónu, pričom sa však zároveň snaží zabezpečiť, aby sa nový koronavírus opäť nerozšíril. Kancelár Sebastian Kurz vo štvrtok uviedol, že ľudia z krajín, kde sa situácia s ochorením COVID-19 stabilizovala, môžu počítať s letnou dovolenkou s „maximálnym bezpečím a maximálnym pôžitkom.”

19:33 V Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 642 nových prípadov koronavírusu a celkovo už pozitívne otestovali 228 006 ľudí. Pribudlo aj 156 mŕtvych a celkovo tak v krajine majú 32 486 obetí ochorenia Covid-19.

19:00 Kapské mesto sa stalo ohniskom šírenia nového koronavírusu v Juhoafrickej republike a zároveň jedným z ohnísk v rámci kontinentu. V obľúbenej turistickej destinácii doteraz potvrdili vyše 12-tisíc nakazených, čo je 63 percent zo všetkých prípadov v Juhoafrickej republike, kde do štvrtka zaznamenali 19-tisíc infikovaných, a zároveň zhruba 10 percent z 95-tisíc nakazených v rámci celej Afriky.

18:26 „Na Slovensku momentálne žijeme malý sen v rozbúrenom svete … takže – moje tradičné … nepokazme si to,“ reagoval vo štvrtok premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook iba šesť nových pozitívnych prípadov ochorenia Covid-19 na Slovensku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:10 Počet potvrdených prípadov v USA sa od začiatku pandémie prehupol už cez 1,6 milióna. Obetí s pozitívnym testom na Covid-19 je už v krajine viac ako 95-tisíc.

17:57 Aplikácia na kontrolovanie dodržiavania takzvanej smart karantény je zo strany štátu pripravená.

17:46 Trnavská automobilka Groupe PSA pridáva aj tretiu pracovnú zmenu. O vývoji pre ďalšie obdobie bude fabrika informovať vo štvrtok 28. mája.

17:23 Ministerstvo práce a sociálnych vecí pripraví v čo najkratšom čase legislatívu, ktorá umožní predĺženie zmlúv na určitý čas počas súčasnej koronakrízy.

17:09 Polícia spustila mobilnú aplikáciu na pomoc občanom. Prvá verzia je pre obete domáceho násilia. Policajný zbor vo februári tohto roka avizoval spustenie mobilnej aplikácie „Pomáham chrániť“. Pre náhle vypuknutie pandémie koronavírusu musel byť jej ostrý štart presunutý. Oddnes, 21. mája 2020, je aplikácia k dispozícii užívateľom mobilných telefónov s operačnými systémom Android alebo iOS bezplatne.

 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:54 Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala ľudí, aby navštívili galérie, múzeá či iné kultúrne inštitúcie.

16:29 Materské a základné školy otvorilo 17 členských krajín Európskej únie. V ôsmich krajinách sa do tried vrátili aj znevýhodnené deti, ktoré prechod na online výučbu zasiahol najviac.

15:57 Viac ako 2,4 mil. nových nezamestnaných v USA požiadalo minulý týždeň o štátnu podporu. Od začiatku pandémie koronavírusu v krajine, ktorá donútila milióny firiem, aby pozastavili svoju činnosť, o dávky v nezamestnanosti požiadalo približne 38,6 mil. Američanov. Informovalo o tom vo štvrtok ministerstvo práce USA. Pokračovanie rozsiahleho rušenia pracovných pozícií je odzrkadlením toho, že ekonomika upadá do najhoršej recesie od Veľkej hospodárskej krízy.

Rozpočtový úrad Kongresu USA tento týždeň uviedol, že podľa jeho odhadu sa za druhý kvartál ekonomika krajiny medziročne zmenší o 38 percent. Išlo by o najhoršie kvartálne oslabenie amerického hospodárstva v histórii. Podľa šéfa amerického Federálneho rezervného systému Jeromea Powella by nezamestnanosť v USA mohla kulminovať v máji alebo júni na úrovni 20 až 25 percent.

15:33 Vo Veľkej Británii zomrelo v dôsledku nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, už celkovo 36 042 ľudí. Za posledný deň ich pribudlo 338. Pozitívne otestovali ďalších 2615 ľudí a celkovo ich v krajine od začiatku pandémie je už 250 908.

15:16 Dva mesiace v obmedzenom režime, otvorenie terás a interiérov za prísnych hygienických podmienok, zadlžovanie, ale aj zmeny v podobe zavedenia donáškových služieb a pultového predaja. Taká je realita vo väčšine gastro prevádzok na Slovensku, ktoré však stále nedostali ani sľúbené finančné príspevky. 

14:54 Súdy aj napriek aktuálnej ešte stále mimoriadnej situácii rozhodujú o dočasnej ochrane podnikateľov rýchlo, a to zväčša do 24 hodín, pričom priemerný čas od potvrdenia o poskytnutí dočasnej ochrany vydaného súdom po zverejnenie v Obchodnom vestníku je v dĺžke do troch pracovných dní.

14:38 Pandémia koronavírusu drasticky znížila uhlíkové emisie na celom svete, tento stav však podľa vedcov nie je trvalý. Emisie skleníkových plynov sa znížili vďaka karanténnym opatreniam, ktoré jednotlivé krajiny postupne uvoľňujú.

14:14 Španielska vláda od štvrtka nariadila všetkým osobám starším ako šesť rokov, aby nosili rúška v uzavretých vnútorných priestoroch a aj vonku, pokiaľ nie je dodržaná vzdialenosť dvoch metrov.

13:47 Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) považuje dodržiavanie kritéria 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka v interiéri reštaurácií za neopodstatnené a kontraproduktívne.

13:36 Objednaný alkohol vyšiel repatrianta poriadne draho, „útek“ z karantény mu prekazili policajti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:20 Naživo: Tlačová konferencia po skončení Hospodárskej a sociálnej rady SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 

12:03 Americký Senát schválil návrh zákona, ktorý by mohol zabrániť niektorým čínskym spoločnostiam predávať akcie na amerických burzách. Zákon bude požadovať, aby zahraničné firmy dodržiavali americké štandardy v oblasti auditov a iných finančných predpisov. Legislatívu ešte musí schváliť Snemovňa reprezentantov Kongresu USA a potom má smerovať na podpis k prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Informuje o tom portál bbc.com.

Plánovaná legislatíva bude zároveň vyžadovať, aby firmy, s ktorých akciami sa verejne obchoduje na burzách, poskytovali informácie, či ich vlastnia alebo kontrolujú zahraničné vlády. Návrh zákona sa týka všetkých zahraničných firiem, ale je zameraný na čínske spoločnosti a nasleduje po ostrej kritike Pekingu americkým prezidentom Trumpom a ďalšími americkými politikmi.

11:57 České ministerstvo zdravotníctva už na svojom webe zverejnilo, ako by malo vyzerať ďalšie uvoľňovanie obmedzení, ktoré sa začne v pondelok 25. mája.

Pokyny
Rúška
Kúpaliská
Reštaurácie

11:35 Receptory, ktoré vpúšťajú koronavírus do ľudských buniek, sa zrejme menej často vyskytujú v nosoch detí, čo by vysvetľovalo, prečo je menej pravdepodobné, že sa deti nakazia vírusom.

12:46 Analytik Vladimír Vaňo na sociálnej sieti Facebook upozornil, že v Číne po pandémii koronavírusu naozaj nasleduje zotavenie ekonomickej aktivity.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:31 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) rozviezol už približne milión kusov osobných ochranných prostriedkov zo Štátnych hmotných rezerv viac ako stovke poskytovateľov sociálnych služieb v kraji. Župan Jozef Viskupič zdôraznil, že ochranné prostriedky, ale aj rýchlotesty, dostali spravodlivo a transparentne všetci poskytovatelia sociálnych služieb bez ohľadu na právnu formu alebo zriaďovateľa.

„Ku všetkým poskytovateľom sociálnych služieb sa správame ako k vlastným. Nerobíme rozdiel medzi župnými, obecnými alebo neverejnými poskytovateľmi. Všetci rovnocenne pomáhajú ľuďom odkázaným na sociálnu starostlivosť v dôsledku nepriaznivej životnej situácie alebo osudu,“ povedal Viskupič na tlačovej besede. V kraji pôsobí 101 poskytovateľov sociálnych služieb, z toho je 21 župných.

Viskupič pripomenul, že štát sa pri distribúcii ochranných pomôcok nespoľahol na svoje okresné úrady, ale preniesol túto úlohu na samosprávne kraje. Trnavský samosprávny kraj na začiatku pandémie nemal na zabezpečenie logistiky materiálne, technologické ani personálne vybavenie. Rýchlo si však vo svojich stredných školách vytvoril sedem distribučných centier, v každom okrese jedno, z ktorých dokáže dodať materiál do jednotlivých zariadení v priebehu niekoľkých hodín. Najčastejšie ide o ochranné rúška, respirátory, ochranné obleky, rukavice alebo dezinfekciu.

12:20 Minister zdravotníctva Marek Krajčí pred pár dňami vyzval lekárov a nemocnice, aby začali fungovať v štandardnom režime. Týka sa to aj zubárov, pre ktorých vydalo ministerstvometodické usmernenie k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti počas pandémie Covid-19.

11:22 Výroba v Kia Motors Slovakia by mala do konca júna prebiehať v dvojzmennej prevádzke.

11:09 Britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca uzavrela prvé dohody na dodávku prinajmenšom 400 miliónov dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19, ktorá sa v súčasnosti testuje. Farmaceutická firma vo vyhlásení, ktoré zverejnila vo štvrtok, ďalej uviedla, že plánuje podpísať ďalšie dohody s cieľom rozšíriť svoju výrobnú kapacitu v najbližších mesiacoch.

Firma konštatovala, že má kapacitu na produkciu miliardy dávok v priebehu tohto a budúceho roka. Generálny riaditeľ spoločnosti AstraZeneca Pascal Soriot povedal, že firma „urobí všetko, čo je v jej silách, aby bola vakcína rýchlo a všeobecne dostupná“.

10:57 Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) za účasti zástupcov štátu, odborových a zamestnávateľských združení či zväzov sa uskutoční po skončení Hospodárskej a sociálnej rady SR približne o 12:30.

10:43 Petržalka odpustí podnikateľom dlh za nájom, ktorý im vznikol z dôvodu mimoriadnej situácie. Mestská časť v odôvodnených prípadoch odpustí podnikateľom až 100 percent z ceny nájmu.

10:17 Britská nízkonákladová letecká spoločnosť EasyJet plánuje na budúci mesiac obnoviť malý počet letov s prísnymi bezpečnostnými predpismi pre pasažierov aj posádku. Hlavným opatrením bude povinnosť nosenia rúšok pre všetkých ľudí na palube lietadla.

Firma uviedla, že od 15. júna pravdepodobne bude prevádzkovať vnútroštátne lety iba vo Veľkej Británii a Francúzsku, pričom ďalšie linky sa budú pridávať, ak to bude možné a za predpokladu, že budú ziskové. Informuje o tom portál news.sky.com.

Prepravca Easyjet na nútenú dovolenku poslal tisíce zamestnancov a požičal si 600 mil. libier (GBP) v rámci vládou garantovaného finančného programu, keďže sa snaží chrániť pred vplyvom koronakrízy. „Naďalej budeme pozorne monitorovať situáciu v Európe, takže keď sa zrušia ďalšie reštrikcie, cestovný poriadok sa bude časom naďalej rozširovať, aby uspokojil dopyt,“ uviedol generálny riaditeľ firmy EasyJet Johan Lundgren.

EasyJet
Foto: Ilustračné, SITA/ AP

10:04 Počet potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 na celom svete sa prehupol cez 5,1 milióna. Najviac potvrdených prípadov nového koronavírusu od začiatku pandémie majú USA (takmer 1,6 milióna). Nasledujú Rusko (317 554), Brazília (293 357), Španielsko (279 524) a Veľká Británia (248 293). Nad 200-tisícami aj ešte Taliansko (227 364). Počet obetí vo svete sa blíži k 300-tisíc a vyliečilo sa už viac ako dva milióny ľudí.

Koronavírus, svet, štatistiky

9:56 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že v stredu vo svete zaznamenali najvyšší denný prírastok nových potvrdených prípadov za 24 hodín od začiatku pandémie – viac ako 106-tisíc.

„S touto pandémiou nás ešte čaká dlhá cesta,“ skonštatoval v tejto súvislosti generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom-Ghebreyesus počas brífingu v Ženeve, pričom poznamenal, že „takmer dve tretiny týchto nových prípadov pripadajú na štyri krajiny“. Sú to Spojené štáty, Rusko, Brazília a India, potvrdila pre CNN epidemiologička Maria Van Kerkhove z WHO.

CNN však upozorňuje, že v hlásení prípadov WHO sú oneskorenia, takže to neznamená, že týchto 106-tisíc pacientov reálne testovali alebo započítali za uplynulých 24 hodín.

9:40 Počet hospitalizovaných v súvislosti s koronavírusom na Slovensku klesol pod stovku, momentálne ich je 88. Z nich u 14 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené a traja sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na pľúcnu ventiláciu nie je pripojený ani jeden pacient.

9:38 Zo šiestich nových prípadov ochorenia Covid-19 na Slovensku sú tri z Košického kraja, dva z Trnavského kraja a jeden z Banskobystrického kraja.

Koronavírus, Slovensko, kraje

9:34 Celkový počet testov na Slovensku od začiatku pandémie nového koronavírusu sa blíži k číslu 152-tisíc. V stredu otestovali 2933 ľudí.

9:31 Počet potvrdených prípadov na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o šesť na 1503.

9:19 Japonský export v apríli klesol o takmer 22 percent, čo bolo jeho najhoršie oslabenie za vyše desaťročie, keďže pandémia koronavírusu poškodila globálny dopyt po autách, strojoch a chemikáliách. Dovoz krajiny sa medziročne znížil o 7 percent. Informovalo o tom vo štvrtok japonské ministerstvo financií. Vývoz Japonska na americký trh sa prepadol o 38 percent, ale dovoz z USA stúpol o 1,6 percenta. Obchodný prebytok voči USA tak medziročne klesol o 75 percent na 181 mld. japonských jenov (JPY).

Japonský export na trhy Európskej únie v apríli oslabil o 28 percent a import z EÚ sa znížil o 7 percent. Obchod s Čínou, ktorá bola prvým epicentrom pandémie a teraz sa jej ekonomika oživuje, bol menej ovplyvnený. Vývoz Japonska na čínsky trh sa zmenšil o 4 percentá a dovoz z Číny medziročne stúpol o 12 percent. Celkový japonský export v apríli dosiahol sumu 5,2 bil. JPY, pričom v rovnakom mesiaci vlaňajška bol takmer vo výške 6,7 bil. JPY. Dovoz klesol na 6,1 bil. JPY z úrovne 6,6 bil. JPY.

9:12 Školy v Trnave začali zisťovať záujem rodičov o umiestnenie detí do materských a základných škôl, ktoré môžu zriaďovatelia opäť otvoriť od 1. júna. Mesto Trnava chce mať podľa viceprimátorky Evy Nemčovskej informácie o počtoch škôlkarov a školákov k dispozícii do konca tohto týždňa.

Nástup do školy je po prerušení vyučovania dobrovoľný, od 1. júna budú otvorené materské školy, prvých päť ročníkov základných škôl a školské kluby. Všetky školy v Trnave boli z dôvodu prevencie proti šíreniu koronavírusu zatvorené už od 10. marca, štát pristúpil k celoplošnému zatváraniu škôl od 16. marca.

„Školy už začali oslovovať rodičov cez portál Edupage, prípadne emailom. Do piatku potrebujeme mať údaje o počte žiakov, ktorí sa do škôl vrátia, aby sme vedeli promptne zabezpečiť chod škôl, školských klubov aj jedální,“ povedala viceprimátorka Trnavy Eva Nemčovská. V materskej škole môže byť v triede maximálne 15 detí, v základnej škole 20 žiakov.

8:54 Najväčší zamestnávateľ na Spiši, spoločnosť Embraco Slovakia, začala diskutovať s odborovým zväzom a úradom práce o možnosti hromadného prepúšťania. Dôvodom je dlhodobejší pokles dopytu z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu. „S poľutovaním musím oznámiť, že v najbližších mesiacoch budeme musieť ukončiť pracovný pomer s približne 200 kolegami,” povedal generálny riaditeľ Marcelo Borba.

8:22 Air France od 3. júna obnoví pravidelnú linku z Prahy do Paríža. „V prvom mesiace pôjde o jeden až dva lety týždenne,“ informuje pražské letisko na Twitteri.

8:02 Štúdia vzoriek krvi od darcov ukázala, že 4,6 percenta z nich malo vytvorené protilátky proti vírusu už na začiatku epidémie v Taliansku.

7:47 Brazília už predbehla Španielsko a je tretia vo svete v počte potvrdených prípadov. V krajine už na ochorenie Covid-19 pozitívne otestovali 293 357 ľudí. Evidujú aj 18 894 obetí.

7:24 Možnosť testovania na Covid-19 v súkromnom laboratóriu už využili mnohí Slováci, medzi nimi aj Eva z Bratislavy, ktorá negatívny test potrebuje na prekročenie rakúskych hraníc.

7:12 Od štvrtku začalo platiť opatrenie týkajúce sa krátkodobého pobytu v zahraničí. Povinnosť karantény alebo predloženia negatívneho testu na prítomnosť koronavírusu sa už netýka osôb s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí vycestujú do Maďarska, Poľska, ČR, Rakúska, Chorvátska, Slovinska, Švajčiarska a Nemecka na menej ako 24 hodín.

 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rakúsko sa opatrne pripravuje na letnú sezónu, Kurz verí v dohodu s východnými susedmi (21. 5. 2020)
 Zástupcovia aquaparkov a kúpalísk vyzvali vládu, aby začala konať aj v tejto oblasti (21. 5. 2020)
 Aplikácia pre smart karanténu je hotová, ešte ju musia schváliť spoločnosti Google a Apple (21. 5. 2020)
 Stovky pracovných miest vieme zachrániť, Krajniak chce počas koronakrízy predĺžiť zmluvy na určitý čas (21. 5. 2020)
 Hotely a reštaurácie zaskočila jedna požiadavka hygienikov, ktorú označili za nelogickú a kontraproduktívnu (21. 5. 2020)
 POZOR: Nákupy v Rakúsku? Bez negatívneho COVID testu na ne zabudnite (21. 5. 2020)
 COVID-19: Švédsko vedie v počte obetí v Európe na počet obyvateľov (20. 5. 2020)
 Prečítajte si celé znenie bezpečnostných opatrení platných od 20. mája. (20. 5. 2020)
 Matovič a Sulík: Predstavili pomoc s nájmom. Čo zľavia prenajímatelia svojim nájomcom, to prispeje štát (20. 5. 2020)
 HROZÍ ČECHÁM DRUHÁ VLNA? Koronavírusom sa nakazilo naraz 82 BANÍKOV (20. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Aj Embraco zasiahla pandémia Covid-19, firma ohlásila prepúšťanie a o prácu prídu stovky ľudí
<< predchádzajúci článok
Minister Mičovský by obchody v nedeľu zavrel natrvalo, na Slovensko by to prinieslo rytmus oddychu

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo šesť nakazených, aplikácia pre inteligentnú "smart" karanténu je pripravená (online) - diskusné fórum čitateľov