Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. mája 2020

Hotely a reštaurácie zaskočila jedna požiadavka hygienikov, ktorú označili za nelogickú a kontraproduktívnuAsociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) považuje dodržiavanie kritéria 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka v ...Zdieľať
gettyimages 1215176453 676x451 21.5.2020  - Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) považuje dodržiavanie kritéria 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka v interiéri reštaurácií za neopodstatnené a kontraproduktívne. Toto kritérium bolo definované v opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR v súvislosti s rozhodnutím Krízového štábu o spustení tzv. 4. fázy uvoľňovania ekonomiky.


Pôvodne mali predstavitelia vlády a hlavný hygienik podľa AHRS deklarovať, že režim, v ktorom budú fungovať interiéry reštaurácií, kaviarní a ďalších zariadení verejného stravovania, bude rovnaký ako pri letných terasách. Tak to však podľa AHRS nie je. Agentúru SITA o tom vo štvrtok informoval generálny manažér AHRS Marek Harbuľák."Podľa vyjadrení predstaviteľov vlády a Hlavného hygienika pri ohlasovaní spustenia 4. fázy uvoľňovania ekonomiky bolo jasne deklarované, že režim, v ktorom budú fungovať interiéry reštaurácií, kaviarní a ďalších zariadení verejného stravovania, bude rovnaký ako pri letných terasách. Mnoho prevádzkovateľov reštaurácií preto otvorilo svoje prevádzky v zmysle takto deklarovaných režimov. Po oboznámení sa s obsahom Opatrenia ÚVZ SR však ostali prevádzkovatelia zaskočení požiadavkou, ktorá sa doteraz neuplatňovala ani v prípade letných terás a je kontraproduktívna," ozrejmil Marek Harbuľák.

Posledná kvapka v rozhodovaní o prepúšťaní


Táto požiadavka podľa AHRS výrazným spôsobom eliminuje počet zákazníkov v reštauráciách. "Pravidlo nedáva logický význam v kombinácii s určenými minimálnymi rozostupmi stolov a zákazníkov, čo považujeme za dostatočné na elimináciu prenosu prípadného ochorenia," pokračoval generálny manažér AHRS.

Z ekonomického hľadiska uplatnenie plošného obmedzenia podľa AHRS nedáva zmysel pre otvorenie väčšiny prevádzok verejného stravovania.

"Takto definované prevádzkové režimy pre zariadenia verejného stravovania neznamenajú pomoc a uvoľňovanie, ale naopak, pre mnohé podniky môžu byť poslednou kvapkou v rozhodovaní o prepúšťaní zamestnancov a ukončení ich činnosti," dodal Marek Harbuľák.

Žiadajú prehodnotenie tohto pravidla


AHRS preto žiada Krízový štáb, aby urýchlene prehodnotil uplatňovanie tohto pravidla pre zariadenia verejného stravovania. Zároveň žiada všetkých kompetentných, aby včas a s predstihom zverejňovali dôležité informácie o uvoľňovaní ďalších služieb cestovného ruchu, aby mali podnikatelia v hotelierstve a gastronómii dostatok času na oboznámenie a prípravu prevádzky.

Asociácia hotelov a reštaurácií SR je dobrovoľnou, nepolitickou, záujmovou a odbornou organizáciou, ktorej cieľom je obhajovať spoločné záujmy členských subjektov voči orgánom štátnej správy a iným organizáciám.

Tiež zvyšovať ich profesionálnu prestíž, ovplyvňovať verejnú mienku a názory riadiacich orgánov cestovného ruchu v štátnej správe a samospráve na slovenské hotelierstvo, gastronómiu a cestovný ruch.


Zdroj: Webnoviny.sk - Hotely a reštaurácie zaskočila jedna požiadavka hygienikov, ktorú označili za nelogickú a kontraproduktívnu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 POZOR: Nákupy v Rakúsku? Bez negatívneho COVID testu na ne zabudnite (21. 5. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo šesť nakazených, aplikácia pre inteligentnú "smart" karanténu je pripravená (online) (21. 5. 2020)
 Každý spotrebiteľ má právo žiadať svoje peniaze od cestovných kancelárií za neuskutočnený zájazd (20. 5. 2020)
 Deň, keď nielen chlapi sa tešili z hore bez. Vtipkuje premiér Matovič na Facebooku (20. 5. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudol iba jeden infikovaný, pre rúška platia ďalšie výnimky a štát prispeje na nájmy (online) (20. 5. 2020)
 Veľké siete kín ešte termíny znovuotvorenia nemajú (20. 5. 2020)
 COVID-19: Švédsko vedie v počte obetí v Európe na počet obyvateľov (20. 5. 2020)
 Prečítajte si celé znenie bezpečnostných opatrení platných od 20. mája. (20. 5. 2020)
 Matovič a Sulík: Predstavili pomoc s nájmom. Čo zľavia prenajímatelia svojim nájomcom, to prispeje štát (20. 5. 2020)
 HROZÍ ČECHÁM DRUHÁ VLNA? Koronavírusom sa nakazilo naraz 82 BANÍKOV (20. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Deň biodiverzity tento rok netradične
<< predchádzajúci článok
Pellegrini získava čoraz väčšiu popularitu, banskobystrickí smeráci ho chcú na čele strany namiesto Fica

Hotely a reštaurácie zaskočila jedna požiadavka hygienikov, ktorú označili za nelogickú a kontraproduktívnu - diskusné fórum čitateľov