Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. marca 2020

Koronavírus vo svete a na Slovensku: Na Slovensku pribudlo 14 nakazených, Nemecko a Švajčiarsko sprísňujú opatrenia (online)Slovensku už dva týždne bojuje s koronavírusom. PIATOK 20. MARCA: Monitorujeme situáciu v súvislosti s koronavírusom.Zdieľať

Koronavírus Taliansko

 

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

 • Online (minúta po minúte)

21:38 Na bratislavské letisko prileteli prví Slováci, ktorí pre koronavírus uviazli v zahraničí. Všetci pasažieri pôjdu v špeciálnom bezpečnostnom režime do povinnej karantény, kde im urobia testy na vírus COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:30 Prísne opatrenia, ktoré musia ľudia dodržiavať v súvislosti so šírením nového koronavírusu, budú možno musieť byť v platnosti aj celý rok, pričom počas tohto obdobia sa budú zrejme striedavo sprísňovať a uvoľňovať, upozorňujú britskí vedci.

20:54 Počet obetí koronavírusu v Taliansku v piatok stúpol už na 4 032. Za posledných 24 hodín tak počet obetí v tejto krajine stúpol o hrozivých 627. Je to doteraz najvyšší nárast za jeden deň.

20:07 O ôsmej večer sa Slovenskom rozoznel potlesk. Ľudia z okien a balkónov takto vyjadrovali uznanie a podporu zdravotníckym pracovníkom, ktorí sú v prvej línii boja proti koronavírusu.

 

19:50 Španielska armáda pomôže v kongresovom centre v Madride zriadiť poľnú nemocnicu s jednotkami intenzívnej starostlivosti a s 5 500 lôžkami pre pacientov. V hlavnom meste Španielska evidujú viac ako 7 000 prípadov nákazy novým koronavírusom, v celej krajine ich je zhruba 20-tisíc. Vyše tisíc ľudí na ochorenie zomrelo.

19:44 Prísne opatrenia v súvislosti s koronavírusom budú možno trvať aj celý rok, pričom sa počas tohto obdobia zrejme budú striedavo sprísňovať a uvoľňovať. Tvrdia to britskí vedci z rôznych odborov, ktorí radia britskej vláde, ako má postupovať v boji s koronavírusom. V najlepšom prípade budú takéto opatrenia potrebné po dobu šiestich mesiacov, uvádza sa v správe, ktorú tento týždeň zverejnila Vedecká poradná skupina pre krízové situácie (SAGE).

19:41 Spoločne zatlieskajme! Dnes večer o 20.00 vyjdú mnohí Slováci na balkón, aby zatlieskali zdravotníkom, hasičom a policajtom, teda všetkým, ktorí v týchto chvíľach nasadzujú životy za naše zdravie. O potlesk prosia aj zamestnanci Letiska M. R. Štefánika.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:37 Do Bratislavy dnes večer priletí lietadlo so 189 Slovákmi z Británie. Všetci pasažieri pôjdu do povinnej karantény a urobia im testy na koronavírus. V koordinácii s ministerstvom zahraničných vecí a ministerstvom vnútra sa pripravujú ďalšie evakuačné lety.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:15 Primátor Bratislavy Matúš Vallo a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba vyzývajú novú vládu, aby začala masívnejšie testovať ľudí na nový koronavírus. Výrazné zvýšenie možnosti testovania je podľa nich dôležité na udržanie chodu kľúčových služieb pre obyvateľov.

19:00 Úmrtnosť na koronavírus v Taliansku je v porovnaní s inými krajinami neprimerane vysoká. Na COVID-19 tu zomiera zhruba 8 percent nakazených. Podľa novej štúdie je dôvodom vysokého počtu obetí spojitosť s predchadzajúcimi závažnými zdravotným problémami. Až 99 percent tých, ktorí na ochorenie zomreli, malo nejaké kardio-vaskulárne ochrenie alebo cukrovku, uvádza Bloomberg.com.

Koronavírus Taliansko
Taliansko zápasí s nezvyčajne vysokou úmrtnosťou na COVID-19. Foto: SITA (Claudio Furlan/LaPresse via AP)

18:50 Podľa WHO nie sú pred zdravotnými komlikáciami spojenými s koronavírusom chránení ani mladí ľudia. Štatistiky totiž naznačujú, že hospitalizáciu v nemocnici si vyžadujú aj ľudia pod vekovou hranicou 50 rokov.

18:41 Za posledných 24 hodín zomrelo v Taliansku na COVID-19 až 627 ľudí. CNN informuje, že počet infikovaných v krajine presiahol 7-tisíc.

18:36 Česko má podľa ČT24 už 833 potvrdených prípadov koronavírusu.

17:42 Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od piatka 20. marca až do odvolania ruší výdaj všetkých miesteniek, vrátane miest pre bicykle a batožiny, a to do všetkých vlakov v rámci vnútroštátnej diaľkovej osobnej dopravy. Národný dopravca k tomuto kroku pristupuje z dôvodu výrazného zníženia dopytu po doprave s cieľom umožniť zákazníkom vo vlaku vybrať si vhodné miesto na sedenie individuálne.

17:31 Na Slovensku vznikla ďalšia aplikácia, ktorá má upozorniť na prípadný kontakt s koronavírusom. Aplikácia vyvinutá spoločnosťou Sygic a ďalšími firmami využíva okrem GPS senzorov aj technológiu Bluetooth na identifikáciu kontaktu v uzavretých priestoroch.

17:18 Zdravotníci sa spojili v rámci celoslovenskej výzvy: „Zostali sme v práci pre vás, vy zostaňte doma pre nás.“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:15 Nemecko a Švajčiarsko sprísňujú opatrenia. V Bavorsku obmedzia pohyb ľudí po vonku na cestu do práce, nákup potravín a iných nevyhnutných tovarov a návštevu lekára. Podobne ako v mnohých ďalších krajinách, povolené budú aj outdoorové športové aktivity ako behanie či turistika, tým sa však ľudia budú môcť venovať iba osamote, nie v skupinách. Švajčiarsko zakázalo zhromažďovanie sa ľudí vo väčších skupinách ako po piatich. Kto to nedodrží, zaplatí pokutu 100 frankov.

17:11 Sociálni pracovníci Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) pomáhajú klientom aj počas nariadenej práce z domu. Nevidiacim pomáhajú pri zabezpečovaní nákupov, poskytujú im aktuálne informácie k súčasnej situácii a podporujú osamelých.

17:08 Turecká vláda zvažuje skrátenie trestov pre väzňov, aby počas pandémie neboli preplnené väznice. Podľa denníka Milliyet by sa opatrenie nemalo týkať väzňov odsúdených za drogy, sexuálne násilie alebo za terorizmus.

16:51 Univerzitná nemocnica v Bratislave (UNB) získala 6 nových pľúcnych ventilátorov. Prístroje za takmer 170-tisíc eur nemocnici venovala spoločnosť Slovnaft.

16:47 Potravinári a obchodníci požadujú na jeden deň v týždni zatvoriť úplne všetky obchody. Toto opatrenie žiadajú len na obdobie trvania mimoriadneho stavu na území Slovenskej republiky.

16:46 Zo zahraničia sa na Slovensko k dnešnému dňu vrátilo 1 059 ľudí.

16:41 Národný onkologický ústav má v karanténe dvoch lekárov, tri sestry a sanitárku. Národný onkologický ústav má v karanténe dvoch lekárov, tri sestry a sanitárku. Ústav totiž navštívil infikovaný 75-ročný pacient, ktorý pri vstupe zamlčal, že bol v kontakte s osobou s príznakmi koronavírusu. V izolácii ostáva aj pacient, s ktorým nakazený muž ležal na izbe.

16:11 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyzýva lekárnikov na obmedzenie predaja liekov. Časť populácie sa totiž hromadne zásobuje liekmi a spôsobuje tak ich nedostupnosť.

15:57 Medzi 14 novými infikovanými sú:

 • jeden muž z Hronoviec hospitalizovaný v Nitre, ktorý bol v kontakte s infikovanou osobou,
 • jeden muž z obec Moravské Lieskové, hospitalizovaný v Trenčíne,
 • jeden muž z Považskej Bystrice, hospitalizovaný v Trenčíne,
 • dva muži z Bratislavy, obaja hospitalizovaní na Kramároch,
 • jeden muž z Malaciek, ktorý bol v kontakte s osobou z Rakúska,
 • jeden muž z Humenného, ktorý je v karanténe v Gabčíkove po návrate z Rakúska,
 • jeden muž Michaloviec, ktorý je v karanténe v Gabčíkove po návrate z Rakúska,
 • jedna žena z obce Jakubovany, ktorá je v karanténe v Gabčíkove po návrate z Rakúska,
 • jedna žena zo Spišskej Belej, hospitalizovaná v prešovskej nemocnici,
 • jeden muž z Parížka, hospitalizovaný v nemocnici v Ružomberku,
 • a dve ženy a muž hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Martin.

15:40 Na Slovensku dnes pribudlo 14 potvrdených prípadov koronavírusu. Celkový počet nakazených sa tak zvýšil na 138.

15:37 Počet nakazených v prešovskej nemocnici nestúpol, evidujú päť pozitívnych testov. V nemocnici sú aktuálne hospitalizovaní dvaja pacienti s potvrdeným ochorením COVID-19. Ide o 54-ročnú pacientku, ktorá pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku a pochádza zo Spišského Podhradia a dôchodcu z Giraltoviec. Ďalší traja pacienti s pozitívnym výsledkom testov sú v domácej karanténe. Ide o muža zo Svitu, ktorý pricestoval z Tirolska, potom pacientku, ktorá pricestovala z Rakúska a zostáva v domácej karanténe v obci Dravce a pacienta, ktorý pricestoval z Českej republiky a zostáva v domácej karanténe v Poprade.

15:22 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) odporúča nakladať s rúškami a rukavicami ako s bežným komunálnym odpadom. Podľa ÚVZ treba použité rúška a rukavice likvidovať odhodením medzi komunálny odpad, teda do čierneho plastového kontajnera.

15:17 Farmaceutov a farmaceutických laborantov siete Dr.Max bude chrániť ochranné plexisklo. „Naši kolegovia v lekárňach sú pod enormným tlakom. Ako zdravotnícki pracovníci sú v prvej línii kontaktu s pacientmi a denne pracujú s vedomím vysokého rizika infikovania novým koronavírusom. Aj preto, ešte viac ako kedykoľvek v minulosti, je pre nás absolútnou prioritou ich zvýšená ochrana,“ uvádza Jan Žák, generálny riaditeľ lekární Dr.Max na Slovensku.

15:11 Cez systém pomoci zdravotníkom Kto pomôže Slovensku sa od spustenia iniciatívy vyzbieralo viac ako 521-tisíc eur. Z toho zadali objednávky na nákup ochranných a dezinfekčných prostriedkov a vybavenia za takmer 167-tisíc eur.

15:02 V blízkom čase hrozí kolaps nemocníc, upozorňuje Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Nemocnice združené v ANS totiž začali dostávať oznámenia od všeobecných lekárov, že uzatvárajú svoje ambulancie pre fyzické návštevy pre pacientov.

14:54 Stránkové pracoviská oddelení cudzineckej polície do odvolania fungujú len v obmedzenom režime. Otvorené sú v pondelok, stredu a piatok od 8:00 do 13:00.

14:53 Prešovský župan Milan Majerský apeluje na vládu, aby pristúpila k regulácii cien respirátorov podľa vzoru susedného Česka. Podľa Majerského sú ceny premrštené.

14:46 Púchov eviduje prvý prípad nákazy koronavírusom. Pozitívne testovaným je praktický lekár, ktorý bol v kontakte s osobou s cestovateľskou anamnézou. Zdravotná starostlivosť v meste je ohrozená, pretože spomínaný lekár prišiel do kontaktu aj so svojimi kolegami.

14:39 Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) bude od novej vlády žiadať zmenu zákonov, samosprávam hrozia existenčné problémy. ZMOS bude žiadať, aby mohli zastupiteľstvá hlasovať online.

14:31 Čoskoro vznikne aplikácia, ktorá by mohla pomôcť Slovensku zvládnuť nákazu Covid-19 rýchlejšie. Na základe senzorov telefónu by mala rozoznať, či sa osoba vyskytla počas 14-ich dní v blízkosti osoby, ktorá bola diagnostikovaná na Covid-19. Aplikáciu pripravuje Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s technologickými firmami.

14:18 Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) vytvoril online chatbota, prostredníctvom rodičom odborníci odpovedajú na otázky ohľadom koronavírusu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:11 Primátori a viceprimátori Banskej Bystrice sa vzdajú časti svojich platov, mesačne pomôžu sumou takmer päťtisíc eur. Ušetrené peniaze venujú na špeciálny účet mesta, z ktorého sú hradené všetky výdavky spojené s riešením mimoriadnej situácie.

14:01 Poľsko registruje šiestu obeť koronavírusu. Je ňou mladá 27-ročná žena, ktorá nedávno porodila, uvádza ČT24.

Koronavírus v Poľsku
Pohotovostná služba priviezla pacienta s podozrením na koronavírus do nemocnice vo Varšave. Foto: SITA (AP Photo/Czarek Sokolowski)

13:50 Prešovský samosprávny kraj začal distribuovať ochranné pomôcky od štátu do približne 2 000 ambulancií. Prvá dodávka 8 000 rúšok, rukavíc a návlekov na obuv však nestačí na pokrytie požiadaviek župy.

13:41 Prvé prognózy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť hovoria v dôsledku pandémie o výraznom prepade slovenského exportu.

13:36 Kanadský národný letecký prepravca Air Canada dočasne prepúšťa vyše 5-tisíc palubných zamestnancov, keďže firma pre pandémiu koronavírusu redukuje linky a uzemňuje lietadlá.

13:33 Banskobystrický kraj má nedostatok ochranných prostriedkov pre lekárov. Doteraz doručených 8 000 jednorazových rúšok a 16 000 jednorazových rukavíc a návlekov na obuv už rozdelili lekárom pre dospelých a deti v kraji.

13:19 Americká firma vyrábajúca remdesivir schválila použitie tohto experimentálneho lieku pre pacienta v ťažkom stave v Česku. Liek už firma poslala, informuje ČT24.

13:18 Taliansko s počtom obetí 3 405 prekonalo Čínu, v ktorej na koronavírus zomrelo 3 248 ľudí.

Koronavírus vo svete a na Slovensku: Počet nakazených sa zvyšuje, epidémiu bude musieť zvládať nový minister (online)

13:00 Španielsko stalo štvrtou krajinou sveta, kde počet obetí nového koronavírusu presiahol tisíc. Nakazilo sa takmer 20-tisíc ľudí.

12:42 Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba čelí za spájanie utečencov s koronavírusom trestnému stíhaniu. Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) naňho podala podala trestné oznámenie. Kotleba zverejnil na internete vo štvrtok 12. marca video s názvom „Kotleba o koronavíruse: je to následok masovej migrácie, je čas zatvoriť hranice!“, ktoré malo za týždeň na sociálnych sieťach viac ako 100-tisíc pozretí.

12:32 Fakultná nemocnica v Trnave upozorňuje, že v stane pri nemocnici nerobí testy na COVID-19. Stan je filtrom pre pacientov. Každému v ňom zmerajú telesnú teplotu a každý pacient podpíše čestné vyhlásenie, že nemá cestovateľskú anamnézu a neprišiel do kontaktu s osobou, ktorá bola v zahraničí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:26 Slovenská pošta cez víkendy celoplošne zatvorí všetky svoje pobočky. Ochranné opatrenie proti šíreniu koronavírusu tak rozširuje na celú sieť, keďže minulý víkend boli jej pobočky zatvorené len v nákupných centrách. Zároveň upravuje doručovanie niektorých zásielok. Chce tak chrániť zamestnancov v prevádzke, ako aj obyvateľov miest a obcí.

12:16 Sociálna poisťovňa predĺži aktuálne začaté 14-dňové OČR automaticky. Ústredný krízový štáb totiž odporučil, aby poisťovňa priznala ošetrovné pri starostlivosti o dieťa vo veku do 10 rokov (10 rokov + 364 dní) počas celého obdobia, na ktoré príslušný orgán vyhlásil mimoriadnu situáciu, resp. núdzový stav a svojím rozhodnutím uzavrel školské a predškolské zariadenia.

12:13 Výrobu na Slovensku preruší aj juhokórejský Samsung. Koncern v piatok informoval, že slovenskú fabriku odstaví na týždeň od pondelka 23. marca. Závody Samsungu v Poľsku a Maďarsku zostávajú v normálnej prevádzke.

11:57 Duel Ligy majstrov na milánskom San Sire mohol prispieť k tomu, že koronavírus expresným tempom v priebehu niekoľkých dní paralyzoval väčšiu časť severného Talianska.

11:44 Nemocnica na Kramároch na Klinike infektológie a geografickej medicíny, zaviedla opatrenia, ktorými sa pripravuje na zvýšený počet pacientov, ktorí budú vyžadovať bežnú alebo intenzívnu liečbu. Nemocnica preto zriadila tzv. kontajnerové triedenie pacientov. Pracovisko umiestnila pred nemocnicu.

11:42 Viac než 99 percent ľudí, ktorí v Taliansku zomreli na nákazu novým koronavírusom, trpeli aj nejakým ďalším vážnym chorením. Väčšinou išlo o cukrovku, vysoký tlak alebo srdcovocievne ochorenie.

11:24 Mexiko doteraz neprijalo žiadne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Prezident Andrés Manuel López Obrador a jeho vláda tvrdia, že prísne opatrenia by sa tvrdo dotkli najmä chudobných a predstavovali pre všetkých Mexičanov veľkú psychickú záťaž.

11:20 Potravinári a predstavitelia cestovného ruchu spustili v týchto dňoch projekt s názvom „Pomôžme si navzájom“, ktorý rieši nedostatok zamestnancov v potravinárskej výrobe z dôvodu šírenia koronavírusu. V spoločne zdieľanom súbore budú môcť potravinárske podniky vpisovať počet chýbajúcich pracovníkov a na druhej strane prevádzkovatelia hotelov a reštaurácií dostupných zamestnancov.

11:16 Pekári nebudú baliť všetok chlieb a pečivo. Neexistujú dôkazy o tom, že by potraviny boli zdrojom či cestou prenosu koronavírusu.

11:10 Dopady koronavírusu na zdravotné poistenie môžu byť drastické, varujú poisťovne. Výrazne im stúpnu náklady a poklesnú príjmy. Štát to bude musieť kompenzovať.

11:08 Ministerstvo vnútra SR podpísalo zmluvu na dodávku ďalších 500-tisíc kusov ochranných rúšok. Ako sa ďalej uvádza v zmluve zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv, rúška by v rámci čiastočných dodávok mala pre rezort do 15. mája zabezpečiť spoločnosť Zornica Banko Fashion a.s. Náklady na zabezpečenie rúšok vyčíslili na 1 350 000 eur aj s DPH.

10:36 Koronavírus drží rakúske hospodárstvo v „škrtiacom“ objatí. Len v priebehu pondelka a utorka stratili tento týždeň prácu desaťtisíce Rakúšanov. Informuje o tom AMS, obdoba slovenskej profesia.sk.

9:57 Ministerstvo vnútra vyhlásilo verejné obstarávanie na zabezpečenie služieb súvisiacich s pobytom občanov umiestnených v karanténe v súvislosti s ochorením Covid-19. Ako sa ďalej uvádza v oznámení na stránke Úradu pre verejné obstarávanie, náklady na zabezpečenie služieb odhadujú na 300-tisíc eur bez DPH.

9:46 Celkovo už koronavírusu podľahlo viac ako 10-tisíc ľudí po celom svete. A hoci v Číne ochorelo viac ako 81-tisíc ľudí, Taliansko pri polovičnom počte prípadov má už viac mŕtvych.

Koronavírus, Taliansko
Pacient na jednotke intenzívnej starostlivosti v talianskom Bergame Foto: SITA/AP

9:41 Britská vláda rozoslala listy viac než 65-tisíc lekárom a sestrám na dôchodku. Žiada ich, aby sa vrátili do práce a pomohli tak v boji proti pandémii koronavírusu. Podľa britských predstaviteľov sú títo bývalí zamestnanci systému zdravotníctva potrební na to, aby posilnili služby v prednej línii.

9:39 Na najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľov nezabudli ani v obci Spišské Bystré v okrese Poprad. Aj napriek nedostatku ochranných pomôcok na trhu sa obci podarilo získať 650 respirátorov s vyšším stupňom ochrany FFP3. Obec v súčasnosti distribuuje respirátory najrizikovejšej skupine obyvateľov – osamoteným seniorom.

9:26 Rokovacia sála Národnej rady SR zažíva neobvyklú scénu. Stretlo sa v nej 150 nových poslancov z celého Slovenska. Každému sa pri vstupe do budovy NR SR zmerala telesná teplota, dostal otázky o cestovateľskej anamnéze a či neprejavuje príznaky ochorenia na koronavírus. Poslanci si museli pred vstupom do rokovacej sály vydezinfikovať ruky, navliecť rukavice a nasadiť ochranné rúška. Takto skladajú poslanecký sľub. Novinári a fotografi ostali pred dverami parlamentu.

9:22 Mesto Lučenec rozdáva už niekoľko dní rúška obyvateľom. Ako prvým zabezpečilo rúška a ochranné rukavice seniorom, opatrovateľkám, terénnym a komunitným pracovníčkam a zamestnancom mesta.

9:04 Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ sú pripravení v prípade potreby podať pomocnú ruku zdravotníckym zariadeniam pri testovaní pacientov na nový koronavírus alebo ošetrovaní chorých, či akoukoľvek inou vhodnou formou. Informovala o tom hovorkyňa Fakulty Jaroslava Oravcová.

Nemocnica Košice, koronavírus
Pri vstupe do Nemocnice L. Pasteura v Košiciach pacientov triedia. Foto: LF UPJŠ

9:00 Policajní prezidenti Slovenska a Maďarska sa včera neskoro večer dohodli, že dnes od 6:00 maďarská strana otvorí hraničné priechody pre osobnú dopravu a peších Komárno – Komárom a Štúrovo – Esztergom. „Avšak aj tu platí, že sa to týka pohraničných Slovákov žijúcich, alebo pracujúcich 30 km od hraníc,“ upozornila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Od pondelka 24. marca od 6:00 bude pre osobnú dopravu otvorený hraničný priechod Moravský Svätý Ján – Hohenau.

8:43 Guvernér amerického štátu Kalifornia Gavin Newsom vydal vo štvrtok nariadenie, na základe ktorého nemajú obyvatelia štátu vychádzať z domu v iných ako nevyhnutných prípadoch. Zároveň varoval, že šíriaci sa koronavírus môže položiť na lopatky tamojšie zdravotníctvo.

8:35 Spoločnosť PPS Group, a. s. Detva a zástupcovia zamestnancov podpísali dve dohody, ktoré majú prispieť k riešeniu krízovej situácie spôsobenej pandémiou koronavírusu a vyhlásenou štrajkovou pohotovosťou. Odbory súhlasili s dohodou o vymedzení vážnych prevádzkových dôvodov, vďaka ktorej budú môcť vybraní zamestnanci ostať doma s náhradou mzdy vo výške 60 percent.

8:27 Žilinská radnica v týchto dňoch zhromažďuje databázu dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní pomôcť iným. Samospráva podľa záujmu pripraví možnosti vzájomnej pomoci pre seniorov, sociálne slabšie rodiny či rodiny v karanténe, ktoré potrebujú pomôcť s donáškou nákupov či inými činnosťami.

8:20 Koronavírus priniesol na slovenský trh práce zmeny doslova zo dňa na deň, všíma si pracovný portál Profesia.sk. Kým počet pracovných ponúk všeobecne mierne klesol, počet inzerátov na pozície predavačov či pokladníkov enormne rastie.

8:14 Európska únia pracuje na historicky najväčšom balíku podporných opatrení, ktoré by mali zmierniť dopady nákazy COVID-19, vyhlásil vo štvrtok predseda Európskeho parlamentu David Sassoli.

8:06 Slovenský Červený kríž hľadá dobrovoľníkov, ktorí by pomáhali počas epidémie. Prihlásiť sa dá cez online formulár.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:28 Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) eviduje celkovo 2500 žiadostí Slovákov o návrat domov zo zahraničia. Repatriácia sa postupne rozbieha.

6:57 Prvé dva prípady koronavírusu sa objavili na Haiti. Ako píše agentúra AP, vzbudzuje to veľké obavy. Najchudobnejšia krajina na západnej pologuli totiž nie je pripravená zvládnuť epidémiu.

Koronavírus, Haiti
Muž na zavretom hraničnom priechode medzi Haiti a Dominikánskou republikou. Ani zavretie hraníc nepomohlo, Haiti hlási prvé dva prípady koronavírusu. Foto: SITA/AP

6:52 Vláda na Srí Lanke vyhlásila zákaz vychádzania na najbližšie dva dni, uviedla agentúra AP. Počet ochorení na ostrove vzrástol na 59.

6:01 Ďalšia výletná loď firmy Princess Cruises mala na palube koronavírus. Loď Ruby Princess na ceste z Nového Zélandu zakotvila v austrálskom Sydney, informuje televízna stanica Seven. Keďže podľa úradov išlo o nízkorizikovú plavbu, pasažierom dovolili vystúpiť. Niektorí pasažieri však mali symptómy ochorenia, zobrali im preto vzorky. Testy potvrdili, že traja cestujúci sú pozitívni. Jeden z nich je už v nemocnici vo vážnom stave. Štvrtým prípadom je člen posádky lode, ktorá už z Austrálie odplávala.

5:55 Cudzincov v Etiópii údajne napadli kameňmi, pľuli na nich, naháňali ich alebo im odmietli poskytnúť dopravné služby. Miestni sa obávajú šírenia koronavírusu.

5:52 K prísnym opatreniam pristúpilo Srbsko – zatvorilo hranice, vyhlásilo zákaz nočného vychádzania a občania nad 65 rokov nesmú vychádzať vôbec.

5:45 Dnešok je posledným celým dňom vo funkcií premiéra a zastupujúceho ministra zdravotníctva Petra Pellegriniho. V sobotu vláda podáva demisiu. S epidémiou si tak bude musieť poradiť nový kabinet a minister Marek Krajčí.

5:40 Vítame vás pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii o pandémii nového koronavírusu vo svete aj na Slovensku. Na Slovensku bolo doteraz oficiálne potvrdených 124 prípadov nákazy koronavírusom.

Počet nakazených koronavírusom na Slovensku vystúpil na 124, vo štvrtok pribudlo 19 nových prípadov. Jedna pozitívne testovaná 84-ročná žena zomrela na infarkt myokardu. Kritický nedostatok ochranných pomôcok by mal zmierniť náklad ochranných rúšok, ktorý včera priviezol vládny špeciál z Číny.

Taliansko vo štvrtok už počtom obetí prekonalo aj Čínu. V tej dosiaľ koronavírusu podľahlo vyše 3200 nakazených. V Taliansku je už viac ako 3400 obetí. Naopak, v Číne po prvý raz nepribudol ani jeden infikovaný na domácej pôde. Všetky zistené prípady pochádzali od ľudí prichádzajúcich zo zahraničia.

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zo zahraničia sa chcú domov vrátiť ešte stovky Slovákov. Kto má pri repatriácii prednosť? (20. 3. 2020)
 Briti najprv nechceli žiadne opatrenia, teraz možno pre koronavírus niektoré ponechajú aj rok (20. 3. 2020)
 Matúš Vallo a Juraj Droba vyzvali novú vládu k masívnejšiemu testovaniu ľudí na koronavírus (20. 3. 2020)
 Po Samsungu zatvára svoje brány aj nitriansky Foxconn, zamestnanci budú doma až do Veľkej noci (20. 3. 2020)
 Európska únia bojuje proti dopadom koronavírusu, uvoľní stovky miliárd eur a chystá ďalšie opatrenia (20. 3. 2020)
 Video: Emisie oxidu dusičitého, ktorý produkujú autá, továrne a elektrárne, klesli v Číne v uplynulých mesiacoch o 40 % (20. 3. 2020)
 Guvernér Kalifornie nariadil zákaz vychádzania, koronavírus môže položiť tamojšie zdravotníctvo (20. 3. 2020)
 Pripravte svoje telo na koronavírus už dnes. Zahrňte do stravy dve najsilnejšie protizápalové látky (20. 3. 2020)
 Lekár z Wu-chanu: Počty nakazených zmanipulovali kvôli prezidentovi (20. 3. 2020)
 V Taliansku za jediný deň zomrelo na koronavírus 627 ľudí (20. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Lekár z Wu-chanu: Počty nakazených zmanipulovali kvôli prezidentovi
<< predchádzajúci článok
Zo zahraničia sa chcú domov vrátiť ešte stovky Slovákov. Kto má pri repatriácii prednosť?

Koronavírus vo svete a na Slovensku: Na Slovensku pribudlo 14 nakazených, Nemecko a Švajčiarsko sprísňujú opatrenia (online) - diskusné fórum čitateľov