Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. marca 2020

Zo zahraničia sa chcú domov vrátiť ešte stovky Slovákov. Kto má pri repatriácii prednosť?Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) eviduje celkovo 2500 žiadostí Slovákov o návrat domov zo zahraničia. Agentúru SITA ...Zdieľať
lietadlo 2 676x451 20.3.2020  - Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) eviduje celkovo 2500 žiadostí Slovákov o návrat domov zo zahraničia. Agentúru SITA o tom informoval vedúci tlačového oddelenia MZV Juraj Tomaga.

Charter aj autobusy do LondýnaRezort diplomacie pokračuje v sumarizácii počtu Slovákov v zahraničí, ďalej overuje ich kontakty a účely pobytov za hranicami. MZV tiež upozorňuje Slovákov, že pokiaľ pricestujú na Slovensko s pomocou ministerstva, sú povinní stráviť dva týždne v karanténe jedného zo zariadení ministerstva vnútra.

Viac o téme: Koronavírus


„Naše úrady nateraz evidujú celkovo 2 500 žiadostí na všetkých kontinentoch. Náš krízový manažment a konzulárny odbor postupne rozbehli repatriáciu našich občanov, po zemi (autobusmi) a to z Prahy, Budapešti, Viedne či Ľubľany. Už sme doviezli mnoho občanov z Rakúska, pricestovali ľudia z Tenerife a Gran Canarie, kde nám pomohli naši českí partneri. Časť našich občanov príde dnes z Maroka (v spolupráci s Maďarskom, Českom a Rakúskom),“ informuje Tomaga.

Ministerstvo zároveň oznamuje, že vo štvrtok večer vyrazili autobusy do Madridu a Haagu. V piatok 20. marca by mal odletieť charter do Londýna. Ak sa využitie chartového letu v Londýne ukáže ako fungujúce, následne ho v priebehu budúceho týždňa MZV využije aj v prípade Severnej a Južnej Ameriky. Do Londýna by mali 20. marca vycestovať aj niektoré autobusy.

Preťažené telefonické linky


Ministerstvo vyzýva občanov, aby využívali elektronickú komunikáciu, keďže telefonické linky sú z logických dôvodov preťažené.

„Stále platí, že vzhľadom na vysoký záujem našich občanov vyzývame, aby sa v maximálnej možnej miere snažili priblížiť k SR. Aj preto na našom webe pravidelne aktualizujeme priechodnosť jednotlivých hraníc,“ informuje Tomaga.

Rezort diplomacie upozorňuje, že pri repatriácii majú prednosť tehotné ženy, maloletí, občania vyslaní do zahraničia za prácou a študenti slovenských univerzít.

„Opakujeme a zdôrazňujeme, že ak niekto pricestuje na Slovensko s našou pomocou, musí bez výnimky absolvovať povinnú karanténu v zariadeniach rezortu vnútra. Je zarážajúce, že niektorí občania hľadajú, aj prostredníctvom médií, spôsoby ako povinnú karanténu spochybniť. Nie, momentálne naozaj nie je čas na takéto vyjednávanie, nakoľko situácia je vážna,“ dodáva vedúci tlačového odboru.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zo zahraničia sa chcú domov vrátiť ešte stovky Slovákov. Kto má pri repatriácii prednosť? © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Môžeme si vypestovať proti koronavírusu imunitu? Opice naznačujú, že áno (19. 3. 2020)
 Pre koronavírus zatvára svoje brány aj žilinská Kia, výrobu odstaví zatiaľ na dva týždne (19. 3. 2020)
 Koronavírus:Slovensko má 19 nových prípadov, pitva odhalila príčinu smrti 84-ročnej ženy (online) (19. 3. 2020)
 Continental v Púchove zastavuje výrobu, primátorka odmieta koronavírus ako dôvod (19. 3. 2020)
 Následky koronavírusu budú fatálne, Mihók očakáva dlhú a pomalú recesiu (18. 3. 2020)
 Slováci majú už len pár dní, aby sa dostali domov cez Schwechat. Letisko ruší všetky lety (18. 3. 2020)
 Imunitný systém nie je úplne bezbranný. Vedci zistili, ako bojuje s koronavírusom (18. 3. 2020)
 Koronavírus zasiahol už všetky štáty USA, v niektorých ohniskách nákazy zvažujú postaviť poľné nemocnice (18. 3. 2020)
 Koronavírus: Taliansko už má viac ako 2500 obetí koronavírusu, lekári pracujú v príšerných podmienkach (18. 3. 2020)
 Koronavírus (online): Nakazených je už viac ako sto Slovákov, pribudlo osem nových prípadov. Slovensko eviduje úmrtie, ktoré môže súvisieť s koronavírusom (18. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Koronavírus vo svete a na Slovensku: Na Slovensku pribudlo 14 nakazených, Nemecko a Švajčiarsko sprísňujú opatrenia (online)
<< predchádzajúci článok
Ustanovujúca schôdza parlamentu: Novozvolení poslanci zložia sľub v rukaviciach a rúškach (naživo)

Zo zahraničia sa chcú domov vrátiť ešte stovky Slovákov. Kto má pri repatriácii prednosť? - diskusné fórum čitateľov