Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

12. decembra 2018

LEGENDY HIP-HOPU THE ROOTS NA POHODE 2019



Na Pohode 2019 vystúpi aj jedna z najlepších hip-hopových skupín histórie – legendárni The Roots. Ich živé vystúpenia sú považované za vôbec najlepšie v rámci žánru, no pre povinnosti v The Tonight Show Starring Jimmy Fallon sú pomerne exkluzívnou záležitosťou.



Zdieľať
LEGENDY HIP-HOPU THE ROOTS NA POHODE 2019

Pravidelne hrávajú akurát tak na vlastnom festivale The Rooots Picnic v rodnej Philadelphii. Ten je našťastie každoročne v júni, a tak Questlove, Black Thought a spol. predstavia svoj organický hip-hop jazz aj na trenčianskom letisku.

The Roots založili ešte koncom osemdesiatych rokov spolužiaci z umeleckej strednej školy bubeník Ahmir „Questlove" Thompson a rapper Tariq „Black Thought" Trotter. Partia pouličných muzikantov často menila názvy, kým sa ustálili na The Square Roots, no aj to nie nadlho, nakoľko podobné meno už mala miestna folková kapela, a tak ostalo len The Roots. Ku kapele sa pridal Malik B. a basák Leonard "Hub" Hubbard. Pod heslom „doma nikto nie je prorokom" sa presťahovali do Londýna, kde vydali debut Organix. Následne ich podpísalo vydavateľstvo DGC/Geffen, s ktorým vydali prvý album v USA Do You Want More?!!!??!. Ten im otvoril dvere na Lollapaloozu či Montreux Jazz Festival. Ich tretí album Illadelph Halflife sa dostal do Top 40 hitparády Billboard 200. Hosťovali na ňom viacerí umelci okolo neo-soulového koletívu Soulquarians ako Common, D'Angelo či Q-Tip.

 

Definitívny zlom v kariére im priniesol album Things Fall Apart. Ten sa dostal až na 4. miesto hitparády Billboard 200, pričom singel You Got Me s Erykah Badu získal Grammy. Pitchfork mu v retrospektívnej recenzii udelil hodnotenie 9,4/10. Autor Marcus J. Moore píše, že album bol zlomovým bodom v ich kariére, kedy pochopili, akou kapelou môžu byť, pričom jeho výrazné témy i eklektický mix zvukov rezonujú dodnes. Koncom roka 2001 hrali ako sprievodná kapela počas live nahrávky MTV Unplugged koncertu rappera Jay-Z. Ten zaradil portál DJ-Booth venujúci sa rapu a hip-hopu na druhé mesto historického rebríčka najlepších live hip-hopových albumov slovami: „Dalo by sa očakávať, že nebude úplne jednoduché len tak preložiť čokoľvek z Jay-Z-ho diskografie do živého prevedenia, no The Roots nie sú hocijaká kapela.“ Ten istý portál bez váhania zaradil na prvé miesto spomínaného rebríčka live nahrávku The Roots Come Alive s jednoduchým uvedením: „Asi neprekvapí, že najlepšia live kapela v histórii hip-hopu nahrala najlepší live album daného žánru (len pre doplnenie na štvrtom mieste skončil Kanye West a na druhom Lauren Hill).“

 

Krátko na to nasledoval ďalší fantastický album Phrenology. Jeho názov odkazoval na nevedeckú teóriu, podľa ktorej mal tvar hlavy (lebky) vplyv na inteligenciu či charakter človeka. Cieľom jej stúpencov bolo racionalizovať rasizmus. Album, ktorý je brilantnou kombináciou alternatívneho hip-hopu a neo soulu, bol (podobne ako mnohé ďalšie) zaradený do koncoročných rebríčkov najlepších albumov. Nachádza sa na ňom aj jeden z najväčších hitov kapely „The Seed (2.0)“, na ktorom hosťoval Cody ChesnuTT. Nasledoval ďalší úspešný album The Tipping Point. Vedľajší produkt niekoľkých jam sessions získal dve nominácie na Grammy a dotiahol to na 4-te miesto americkej hitparády. Dve nominácie na Grammy získal aj ďalší album Game Theory z roku 2006. Nasledoval temnejší Rising Down a optimistickejšie ladený How I Got Over.

 

V tom čase začala ich dlhodobá spolupráca so stanicou NBC na show Late Night with Jimmy Fallon, ktorá plynulo pokračovala v rámci The Tonight Show Starring Jimmy Fallon,. Kapela nahrala titulnú skladbu „Here I Come“ a podieľa sa aj na rôznych pravidelných formátoch či ojedinelých skečoch naprieč týmito mimoriadne sledovanými show. Za zmienku stojí napríklad „History of Rap“ s Justinom Timberlakeom či formát „Classroom Instruments sketch“, kde sprevádzajú ďalšie svetoznáme hviezdy na detských  nástrojoch (resp. a capella). Nájdete medzi nimi vtipné cover verzie skladieb ako „Sesame Street theme song“, „Hello“ (Adele), „Blured Lines“ (Robin Thicke), „Enter Sandman“ (Metallica), „All I Want for Christomas“ (Mariah Carey) a mnohé ďalšie, pričom tieto vtipné videá majú na YouTube desiatky miliónov pozretí.  Ďalším medzníkom je spoločný album s Johnom Legendom Wake Up!, za ktorý získali Grammy v kategórii Best R&B Album. Grammy získali aj za pieseň „Hang On in There“ z tej istej nahrávky. Nasledoval ďalší kritikmi ospevovaný album Undun a spoločné nahrávky s Betty Wright a Elvisom Costellom. Zatiaľ naposledy vydali...And Then You Shoot Your Cousin (2014). Aktuálne pracujú na albume End Game, na ktorý mali už v roku 2017 zložených takmer 300 piesní. Vyjsť by mal v roku 2019, a tak ho snáď medzi prvými budú môcť počuť aj návštevníci festivalu Pohoda.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pohoda 2019: LYKKE LI PRVÝM MENOM POHODY 2019 (8. 12. 2018)
 Koncert pre všímavých 17.11. v Refinery Gallery: Pražský výběr, Ho99o9, Jana Kirschner Komorne, Vec & Škrupo s kapelou a ďalší (26. 10. 2018)
 Pohoda je opäť nominovaná v ankete UK Festival Awards (15. 10. 2018)
 Legendárny RODRIGUEZ v Starej Tržnici už túto nedeľu (26. 9. 2018)
 Pohoda 2019: Nový shop, lístky pre deti a zvýhodnené vstupné pre juniorov (6. 9. 2018)
 Pohoda v kluboch s Donnym Benétom – na jeseň zopakujeme výnimočné koncerty Pohody 2018 (15. 8. 2018)
 LEGENDÁRNY RODRIGUEZ V STAREJ TRŽNICI (15. 8. 2018)
 Festival Pohoda dostal 5 hviezdičiek z 5 od britského denníka The Independent (23. 7. 2018)
 Rodriguez sa v nedeľu z polcesty na letisko vrátil na Pohodu (9. 7. 2018)
 POHODA 2018: Organizátori ďakujú za najsilnejší ročník Pohody (9. 7. 2018)



nasledujúci článok >>
Cenu Daniela Rapanta na rok 2018 dostal J. Rydlo
<< predchádzajúci článok
Maliar a grafik Edvard Munch bol majstrom zobrazovania úzkosti