Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

26. septembra 2018

Legendárny RODRIGUEZ v Starej Tržnici už túto nedeľuJeho hudobný i životný príbeh možno označiť za jeden z najsilnejších v dejinách hudby. Kým jeho piesne sa kopírovali v miliónoch, inšpirovali bojovníkov proti apartheidu, on doma pracoval ...Zdieľať
Foto: Pohoda
 
Bratislava 26. septembra (OTS) - Jeho hudobný i životný príbeh možno označiť za jeden z najsilnejších v dejinách hudby. Kým jeho piesne sa kopírovali v miliónoch, inšpirovali bojovníkov proti apartheidu, on doma pracoval na stavbách. Jeden z najlepších pesničkárov z konca éry hippies sa napokon dočkal zaslúženého uznania vďaka spomínanému dokumentu Searching for Sugar Man. Silný bol aj jeho príbeh s Pohodou. Trvalo šesť rokov, kým sme ho dotiahli na náš festival, a keď už raz prišiel, nechcel odísť. Napokon sa stal posledným zahraničným účinkujúcim, ktorý opustil náš areál. Medzi rečou spomenul dve vypredané show v Royal Albert Hall a že by sa rád vrátil na Slovensko čo najskôr. Ku koncertu v jednej z najprestížnejších sál na svete tak pridá len jeden koncert – 30. septembra môžete vidieť tohto fantastického pesničkára s neuveriteľným hudobným a životným príbehom v Starej Tržnici. Intímnu atmosféru jeho piesní si budete môcť vychutnať tak, ako ich zložil, nakoľko pôjde o výnimočné sólo vystúpenie. Koncert otvorí talentovaná skladateľka, klaviristka a speváčka Andrea Bučko.


Debutový album Sixta Rodrigueza Cold Fact koprodukoval Dennis Coffey (pracoval s umelcami ako Marvin Gaye, Stevie Wonder, The Temptations...). Druhý Coming from Reality produkoval Steve Rowland (The Cure, Boney M). Bývalý šéf Motown o ňom hovoril dokonca ako o jednom z piatich umelcov, ktorí sa ho najviac emocionálne dotkli (a to pracoval s ľuďmi ako Bill Withers, Miles Davis, Michael Jackson, Steview Wonder, Quincy Jones). Rodriguezov pesničkársky talent prirovnávali k Bobovi Dylanovi. Výsledok? Prvý album sa neujal a druhý bol taký „prepadák“, že vydavateľstvo s ním rozviazalo zmluvu dva týždne pred Vianocami. V roku 1976 si kúpil v Detroite opustený dom za 50 $ (v ktorom žije dodnes). S hudbou postupne nadobro skončil a napriek tomu, že na univerzite vyštudoval filozofiu, sa živil prevažne ako nádenník na stavbách.

13 333 km juhovýchodne od jeho domova, v Juhoafrickej Republike, sa medzičasom stal kultom a jeho piesne inšpiráciou bojovníkov proti apartheidu. Jeho albumy niekoľkonásobne prekonali (v predajnosti) nahrávky Elvisa Presleyho, pričom väčšina sa šírila nelegálne. Piesne ako „Establishment Blues“ i „Sugar Man“ boli tŕňom v oku (uchu) cenzorov, ktorí ich zakazovali a systematicky likvidovali nosiče, na ktorých sa nachádzali. Medzi fanúšikmi sa postupne šírili legendy o jeho živote a smrti – kariéru i život vraj ukončil samovraždou priamo na pódiu. Všetko sa zmenilo, keď v roku 1997 objavila Rodriguezova dcéra stránku, ktorá pátrala po jej otcovi. Kontaktovala autorov webu, tí dohodli koncerty, pričom po príchode do JAR Rodriguez každý jeden vypredal (do krajiny sa následne niekoľkokrát vrátil). Napriek obrovskému úspechu v Južnej Afrike sa vrátil domov a pokračoval v dovtedajšom živote v ústraní.
LEGENDÁRNY RODRIGUEZ V STAREJ TRŽNICI UŽ TÚTO NEDEĽU Foto: Pohoda/Michal Augustini
 

Uznanie nielen doma mu priniesol dokumentárny film švédskeho režiséra Malika Bendjelloula Searching for Sugar Man, ktorý získal Oscara i cenu BAFTA. Následne vystúpil v najznámejších amerických talkshow „Late Show with David Letterman“, „The Tonight Show with Jay Leno“ i v britskej „Later... with Jools Holland“ a predstavil sa na festivaloch ako Glastonbury, Sasquatch či Montreux Jazz. Jeho piesne prerábajú najslávnejšie kapely, objavujú sa vo filmoch a počúva ich už generácia jeho vnúčat. Sixto Rodriguez, hrdina jedného z najneuveriteľnejších hudobných príbehov v dejinách, zahral svoje nádherné piesne aj na tohtoročnej Pohode a sme veľmi radi, že na Slovensku opäť zaznejú 30. septembra v bratislavskej Starej Tržnici.

Koncert otvorí talentovaná skladateľka, klaviristka a speváčka Andrea Bučko, ktorú prirovnávajú k Tori Amos či Norah Jones. V roku 2012 vydala debut „In the middle of“, následne album „Polarity“ (2015) a túto jar jej vyšiel album „Escape“, ktorý vznikol počas takmer dvojročnej rezidencie v Paríži. Na tejto mimoriadne intímnej nahrávke spolupracovala napríklad s irackým maliarom i politickým utečencom Mudim a nachádza sa na ňom aj duet so spevákom známej brazílskej kapely Vanguart Heliom Flandersom. Pre absolventku divadelnej réžie na VŠMU sú typické aj výrazné klipy, v ktorých spája tanec, výtvarné umenie a divadlo. Andrea účinkovala na Jazz fest Wien, Mea jazz fest, Royal Park music festival Brussels, Pinoy Jam Paris, na bratislavskom TEDx-e, Bratislavských jazzových dňoch a pravidelne hrávala v Orphéé privé music club v Paríži. Budúci štvrtok sa predstaví na Waves Vienna a pár dní na to aj v Starej Tržnici v rámci jediného jesenného koncertu Sixta Rodrigueza v strednej Európe.
 
Program:
18.30 Door open
19.30 Andrea Bučko
20.15 Rodriguez


Predpredaj vstupeniek:
www.pohodafestival.sk/sk/product/legendarny-rodriguez-v-starej-trznici
https://tootoot.fm/sk/events/5b73d21b28b826028c369fe3FB event: www.facebook.com/events/1642032915907396

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pohoda 2019: Nový shop, lístky pre deti a zvýhodnené vstupné pre juniorov (6. 9. 2018)
 Pohoda v kluboch s Donnym Benétom – na jeseň zopakujeme výnimočné koncerty Pohody 2018 (15. 8. 2018)
 LEGENDÁRNY RODRIGUEZ V STAREJ TRŽNICI (15. 8. 2018)
 Festival Pohoda dostal 5 hviezdičiek z 5 od britského denníka The Independent (23. 7. 2018)
 Rodriguez sa v nedeľu z polcesty na letisko vrátil na Pohodu (9. 7. 2018)
 POHODA 2018: Organizátori ďakujú za najsilnejší ročník Pohody (9. 7. 2018)
 POHODA 2018: Kaščákovi venovali punkové veteránky aj pesničku Panenství (8. 7. 2018)
 Na Pohode sa predstavila aj Jana Kirschner s projektom Komorne (8. 7. 2018)
 Splnený sen organizátorov aj fanúšikov na Pohode:Vystúpil S. Rodriguez (8. 7. 2018)
 Na Pohode vystúpili skúsení Longital aj ambiciózni Akustika (7. 7. 2018)nasledujúci článok >>
Súčasťou knižničného festivalu v Prešove je piknikové čítanie
<< predchádzajúci článok
Cher vydáva album Dancing Queen s piesňami skupiny ABBA

Legendárny RODRIGUEZ v Starej Tržnici už túto nedeľu - diskusné fórum čitateľov