Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. novembra 2011

Minister Galko je pripravený odstúpiť

Zdieľať
lubomir galko BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) by odstúpil zo svojho postu, ak by sa preukázalo, že sa v rezorte obrany robilo čo i len jediné nelegálne odpočúvanie.


Vyhlásil to pred rokovaním Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, ktorý dnes mimoriadne rokuje o kauze údajného odpočúvania novinárov denníka Pravda a sledovania riaditeľa spravodajskej televízie Vojenským obranným spravodajstvom.

Galko upozornil, že parlamentný výbor má k dispozícii počty všetkých odpočúvaní, ktoré sa uskutočnili na pôde ministerstva obrany.

„Ak sa preukáže vyšetrovaním, že čo i len jeden z týchto odposluchov bol realizovaný bez súhlasu sudcu, vyvodím personálnu zodpovednosť a následne odstúpim,“ vyhlásil Galko.

Galko povedal, že výboru niektoré veci môže povedať, niektoré nie. Predseda výboru Peter Žiga (Smer-SD) upozornil, že miestnosť, v ktorej rokuje výbor, je zabezpečená na stupeň tajné a členovia výboru sa môžu oboznamovať aj s tajnými informáciami. Pripomenul, že podľa medializovaných správ by malo ísť v tejto kauze o vyhradené a dôverné informácie.

„Pán minister musí mať sám záujem, aby vysvetlil túto kauzu,“ dodal Žiga. Galka sa budú pýtať, ako to bolo, prečo boli – ak boli – odpočúvaní novinári, čo také urobili. „Čakáme od neho jasné vysvetlenie,“ povedal predseda výboru.

Na stanovisko ministra k medializovaným informáciám je zvedavý aj člen výboru Martin Fedor (SDKÚ-DS), jeho otázky budú smerovať k podstate veci. „Či došlo k odpočúvaniu novinárov, na koho pokyn to bolo. Základná otázka je, či došlo k nelegálnemu alebo legálnemu odpočúvaniu,“ povedal Fedor. Podľa poslanca ich bude zaujímať aj to, aké boli dôvody, že „práve novinári sa stali nepriateľom štátu číslo jeden“.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Šéfa TA3 odpočúvali pre podozrenia z trestnej činnosti (22. 11. 2011)
 Tajná služba údajne odpočúvala novinárov (21. 11. 2011)
 Minister Galko sa bráni, odpočúvanie je len politická hra (21. 11. 2011)
 Analytik: Kauza odpočúvania je výsledkom boja pravice (21. 11. 2011)
 Smer žiada odvolanie ministra Galka (21. 11. 2011)
 Dokumenty naznačujú, že novinárov odpočúvali (21. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Americkí poslanci sa nedohodli na úsporných opatreniach
<< predchádzajúci článok
Nové sankcie voči Iránu ohlásili USA, Británia i Kanada