Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. novembra 2011

Tajná služba údajne odpočúvala novinárovÚdajné odpočúvanie novinárov bezpečnostný výbor neobíde Kauza údajného odpočúvania novinárov Vojenským obranným spravodajstvom (VOS) sa bude preberať aj na pôde Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. ...Zdieľať
lubomir galko Údajné odpočúvanie novinárov bezpečnostný výbor neobíde


Kauza údajného odpočúvania novinárov Vojenským obranným spravodajstvom (VOS) sa bude preberať aj na pôde Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Potvrdil to jeho predseda Martin Fedor (SDKÚ-DS). Ten upozorňuje, že na kontrolu činnosti VOS je osobitný kontrolný výbor parlamentu, ale branno-bezpečnostný výbor, ktorý dohliada nad činnosťou celého rezortu obrany a zároveň má na starosti kontrolu informačno-technických prostriedkov, nemôže takúto tému obísť.

„Na utorok je zvolané bežné zasadnutie výboru, takže predpokladám, že už na ňom sa budeme pýtať ministra obrany na túto kauzu,“ uviedol Fedor.

Minister obrany Ľubomír Galko je na rokovanie výboru pozvaný, lebo na programe je aj Návrh rozpočtu kapitoly Ministerstva obrany SR na roky 2012 až 2014 a Správa o plnení príjmov a čerpaní výdavkov kapitoly Ministerstva obrany k 30. júnu 2011.

BRATISLAVA 21. novembra  – Denníky Nový Čas a Pravda v pondelok priniesli informácie o odpočúvaní viacerých novinárov, ktoré údajne robilo v uplynulých mesiacoch Vojenské obranné spravodajstvo, spadajúce pod ministerstvo obrany.

Z prepisov podľa Nového Času vyplýva, že "vojenskí tajní" napichli telefón šéfa televízie TA 3 Michala Gučíka, ale aj novinárov denníka Pravda.

Na dôvody odpočúvania novinárov sa chcel Nový Čas opýtať priamo ministra obrany Ľubomíra Galka. Nedvíhal však mobilný telefón a do uzávierky neodpovedal ani na SMS-ky.

Minister Galko sa bráni, odpočúvanie je len politická hraRedaktori Pravdy

V prepisoch telefonických hovorov z VOS podľa Nového Času figurujú aj niekoľkí redaktori denníka Pravda. Medzi dokumentmi, ktoré má denník k dispozícii, je aj prepis telefonického rozhovoru medzi redaktorkou Pravdy Vandou Vavrovou a prokurátorom Generálnej prokuratúry z 27. júna.

Spis obsahuje nielen presný čas rozhovoru, ale aj telefónne čísla a poradové číslo zachyteného telefonátu. Bolo to v čase, keď bez stopy zmizol bývalý šéf dozornej rady Tiposu Roman Ožvold. "Môže byť súvislosť medzi zmiznutím exšéfa dozornej rady Tiposu a vraždou advokáta?" pýta sa prokurátora Vanda Vavrová. "Nevylučujem to, ale skôr nie," odpovedá jej.

Nový Čas uviedol, že podľa dokumentov mal napichnutý telefón aj redaktor Pravdy Peter Kováč. Jeho spis má vlastný názov a je v ňom zaznamenaný telefonát s jeho mamou Zlaticou. Ani v tomto prípade nechýba na "zázname operatívnej informácie" presný čas začiatku telefonátu, kedy sa skončil či telefónne čísla oboch volajúcich. Novinár sa s matkou rozprával o bývalom šéfovi rozviedky Slovenskej informačnej služby Igorovi Cibulovi a jeho dcére Iris. "Ona je Cibulová za slobodna, to je jej otec," tvrdí v prepise Kováč.

Podľa Pravdy sledovala vojenská tajná služba novinárov niekoľko mesiacov v tomto roku. Podľa denníka boli odpočúvaní traja redaktori vnútropolitického oddelenia denníka Pravda. Vedúca domáceho oddelenia Patricia Poprocká, redaktor Peter Kováč a najdlhšie bolo nasadené odpočúvanie na redaktorku Vandu Vavrovú. Posledné odpočúvanie bolo zastavené tesne po vyslovení nedôvery vláde v polovici októbra.

Denník Pravda robí kroky na ochranu redaktorov a vydavateľstva, pripravuje trestné oznámenie pre podozrenia z porušovania zákonov, spáchania trestných činov. „Očakávame, že kauza bude vyšetrená, vyvodí sa zodpovednosť voči tým, ktorí sa na nej podieľali, predovšetkým voči ministrovi obrany a riaditeľovi Vojenského obranného spravodajstva,“ uviedla Pravda.

Podľa informácií, ktoré Pravda získala, cieľom sledovania bolo zisťovanie „stykovej bázy.“ Sledovaných redaktorov tajná služba označovala aj krycími menami, vyhotovovala záznamy, prepisy rozhovorov, ktoré súvisia s dennou prácou redakcie a výkonom novinárskeho povolania. Rovnako boli takto zaznamenávané súkromné telefonáty redaktorov s rodinnými príslušníkmi.


Údajné sledovanie šéfa TA3

Podľa prepisov, ktoré má Nový Čas k dispozícii, vojenská kontrarozviedka detailne rozpracovala aj šéfa televízie TA3 Michala Gučíka. Získavali informácie o jeho osobe nielen cez odpočúvanie telefónov a SMS-ky, ale podľa detailov, ktoré sú v dokumente, s najväčšou pravdepodobnosťou aj sledovaním. Podľa dokumentu VOS o Gučíkovi zhromažďovala údaje o jeho zdravotnom stave či intímnom živote.

Napríklad, že 17. februára 2011 mal letieť do Prahy na futbalový zápas, ale na letisku mu prišlo zle. "Následne sa z letu vyhovoril z naliehavých pracovných povinností a odišiel do nemocnice na Antolskej ulici, kde sa podrobil vyšetreniu," píšu agenti v správe. V dokumente sú napríklad čísla jeho bankových účtov aj so sumami, ktoré na nich má. Dokonca sa zaujímali aj o jeho domácnosť. "Vyhodnotením telefonickej prevádzky bolo zistené, že byt má zabezpečený alarmom, elektronickým zabezpečovacím systémom, ktorého kód je v súčasnosti nastavený na (číselný kód). Taktiež bolo zistené, že má kanceláriu v televízii TA 3 zabezpečenú alarmom, elektronickým zabezpečovacím systémom, ktorého kód je v súčasnosti nastavený na (číselný kód)," uvádza sa podľa Nového Času v prepisoch.

Použitie informačno–technických prostriedkov pre vojenské spravodajstvo technicky zabezpečuje policajný zbor. Hovorca ministra vnútra Gábor Grendel pre Pravdu povedal, že odpočúvanie zabezpečujú vždy len na základe rozhodnutia súdu. „Ak vzniknú podozrenia z porušenia zákona, polícia ich preverí,“ dodal Grendel.

Ministerstvo obrany napriek niekoľkonásobným žiadostiam Pravdy o stanovisko nereagovalo.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Minister Galko sa bráni, odpočúvanie je len politická hra (21. 11. 2011)
 Analytik: Kauza odpočúvania je výsledkom boja pravice (21. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Prišiel prvý sneh, na niektorých cestách namŕza
<< predchádzajúci článok
Mobily sú v Severnej Kórei povolené, svet sa na ne nedovolá