24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2011

07. mája 2011

MS 2011: Fínsko - Slovensko 2:1

Ak si chcú slovenskí hokejisti udržať aspoň teoretickú šancu na postup do štvrťfinále, musia dnes večer zdolať Fínov v riadnom hracom čase.

V bránke slovenskej hokejovej reprezentácie sa v sobotňajšom súboji kvalifikačnej E-skupiny na 75. majstrovstvách sveta proti Fínsku predstaví Jaroslav Halák. V zostave tímu SR bude chýbať Ľuboš Bartečko. Šancu naopak dostane Štefan Ružička, ktorý v piatkovom súboji proti Česku nehral. "Hrať určite nebude Ľuboš Bartečko, ktorý sa v súboji proti českému tímu zranil. Jeho miesto v zostave zaujme Štefan Ružička,“ povedal Hanlon. Slovenská hokejová reprezentácia na sobotňajší večerný súboj osemfinálovej E-skupiny na majstrovstvách sveta v Bratislave s Fínskom nastúpi bez útočníka Ladislava Nagya. Košický odchovanec sa zranil v tretej tretine piatkového súboja s Českom. Nagy síce chcel na zápas nastúpiť, ale jeho zdravotný stav mu to neumožnil. Tridsaťjedenročný útočník je momentálne najproduktívnejším hráčom Slovenska na MS 2011, v štyroch zápasoch nazbieral 5 bodov (3+2).

Slováci v sobotu predpoludním neabsolvovali tréning na ľade, ale relaxovali na stacionárnych bicykloch či hrali stolný tenis. Slovenský tím má pred poslednými dvoma zápasmi v kvalifikačnej skupine MS na svojom konte nulu a na štvrté Fínsko má päťbodové manko. Ak si chce domáci tím udržať aspoň teoretickú šancu na postup do štvrťfinále, musí v sobotu zdolať Fínov v riadnom hracom čase. „Sme pripravení čeliť dnešnému súperovi. Dostali sme sa do ťažkej situácie, dopredu sa nevzdávame. Tlak je veľký, ale musíme sa s tým vyrovnať. Rovnako sa však s ním musia vyrovnať aj Fíni,“ poznamenal pred sobotňajším večerným zápasom Glen Hanlon.

Fínsko - Slovensko - hlasy

Ruutu ukončil slovenský sen - ohlasy médií

I. tretina

1. min - Začal sa zápas Fínsko - Slovensko
2. min - Hľadiskom zneje "My chceme gól"
4. min - Zápas zatiaľ pokojný, bez väčších príležitostí na obidvoch stranách
5.min - Dočkali sme sa presilovky, Fín Jaakola ide na trestnú lavičku
6.min - Prvá minúta presilovky za nami, striedame. Na ľade Šatan, Marcel Hossa, Ružicka, Stümpel a Višňovský. Tí sa však k zakončeniu vôbec nedostali. Prvú početnú výhodu sme nevyužili.
8.min - Sme aktívnejším tímom, chcelo by to konečne streliť úvodný gól zápasu.
11.min - Slováci nasťahovaní v útočnej tretine. Kombinácia Demitra, Hossu a Gáboríka, Vehanen opäť pozorný. Zatiaľ dobre držíme stredné pásmo, Fínov do šancí nepúšťame
15.min - Zatiaľ dobre držíme stredné pásmo, Fínov do šancí nepúšťame
15.min - Ďalšia presilová hra pre náš tím, na ľade sa objavilo šesť fínskych hráčov
16. min - Výborná prihrávka od Demitru na Gáborika - GÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓL. Využili sme presilovku
17. min - Veľká príležitosť Fínov vyrovnať, Halák bol ale dobre postavený a puk neprešiel
19. min - Graňák dôrazný v našej obrane, ukázal nám pekný bodyček
20. min - Koniec prvej tretiny. Na strely sme prehrali prvú tretinu 6:11.

I. tretina
21. min -
Začalo sa druhé dejstvo, Demitrova formácia na ľade.
Hneď v úvode náznak šance pre Mariána Hossu, chýbal tomu väčší dôraz.
22. min - Teraz hrozia aj Fíni, ale ubránili sme sa. Aj keď len za cenu zakázaného vylúčenia.
23. min - Fíni v našom pásme, hráči Slovenska ale nepustili Fínov k väčšej príležitosti. Jurčina nešťastne fauloval fínskeho hráča, hráme v oslabení
25. min - Šatan vystihol prihrávku medzi Fínmi, keď hrali presilovku, puk sa dostal až k fínskemu brankárovi, ktorý puk prikryl. Šatan "zasnežil" fínskeho brankára Vehanena
25. min - Menšia strkanica pred našou bránkou, Halák mal ale puk vo svojej moci.
S Komarovom robil poriadky Radivojevič. Obecenstvu sa to páči a skanduje "my sme tu doma!"
27. minBitka o stredné pásmo, bohužiaľ sa skončila faulom Stümpela. Ten síce protestuje, ale oslabuje slovenský tím.
29. min -  Fíni nás teraz poriadne zavreli v obrannej tretine, ale držíme najtesnejšie vedenie.
29. min - Skvelá práca Michala Handzuša s Mirom Šatanom, ktorí unikli v oslabení a vybojovali faul. Na trestnej lavici si posedí Pesonen za nedovolené bránenie.
Hráme presilovku, pri tej druhej v zápase sme otvorili skóre.
30.minZatiaľ nám táto početná výhoda príliš nevychádza, nevieme sa usadiť v pásme.
31. minTeraz horíme, Fíni nás poriadne zatlačili a Halák čelí jednej strele za druhou. Tempo hry sa poriadne zrýchlilo, Halák je dnes veľkou oporou, likviduje všetko čo ide do priestoru brány.
32. min - Granlund vo veľkej príležitosti pred našou bránkou, Fíni nás tlačia. Hrajú akoby presilovku, pritom je na ľadovej ploche 5 našich hráčov
33. min - Opäť sa dostávame pod fínsky tlak
35. min - Na jednej aj druhej strane pekné šance, žiadny gól nepadol
37. min - Rozhodca skoro poslal nášho hráča na trestnú lavičku, ostatní rozhodcovia mu to po debate rozhovorili, žiadne oslabenie nehráme
39. min - Marián Hossa vo veľkej príležitosti pred fínskou bránkou, naopak Fíni na konci tretiny na nás poriadne zatlačili
40. min - Koniec druhej tretiny. Pomer striel v druhej tretine: 11:7.

III. tretina
40. min - Začala sa tretia tretina
40. min - Koivu zoči voči Halákovi, veľká príležitosť Fínska, Halák výborne vychytal
41. min - Za seknutie ide na trestnú lavičku Fín Niskala, hráme presilovku
42. min - Veľké šance našich pred fínskou bránkou, tlačíme Fínov v presilovke
Od modrej čiary to skúšal nahodeným pukom Jurčina, Vehanen stál tam, kde mal stáť. Opäť Jurčinova bomba, opäť pozorný fínsky gólman.
43.min. - Koniec presilovej hry, hrá sa v plnom počte a Fíni okamžite v útoku.
44. min - Halák s istotou chytá každú strelu. Skvelý výkon
48. min - Hneď po buly v našej tretine vyrovnal v 48. minúte Tuomo Ruutu. Boli sme až príliš pasívni a to sa nám vypomstilo. Začíname v podstate odznova.
46. min - Fanúšikovia skandujú "SLOVENSKO !"
49. min - Fíni vyvíjajú tlak na našich hráčov, Slováci trošku poľavili
50. min - Ruutu strieľa svoj druhý gól. Slovensko prehráva
53. min - Slováci sa tlačia dopredu, fanúšikovia na lavičke začínajú byť sklamaní
58. min - Halák na striedačke, hráme so šiestimi korčuliarmi.
59. min - Je takmer rozhodnuté, bežia posledné sekundy a hrá sa ďaleko od fínskej bránky.
60. min - KONIEC, SLOVENSKO NEPOSTUPUJE DO ŠTVRŤFINÁLE MS 2011! Prehrali sme s Fínskom 1:2 a zápas s Dánskom v pondelok o 12:15 už bude len formalitou. Na tribúnach vládne veľké sklamanie.

Zaujímavosti po stretnutí E-skupiny hokejových majstrovstiev sveta 2011 Fínsko - Slovensko (2:1):

- Slovensko už nemôže postúpiť do štvrťfinále, kde na MS naposledy hralo v roku 2007 v Moskve.

- Fínsko sa skompletizovalo kvarteto postupujúcich z E-skupiny do štvrťfinále, kde už skôr mali istotu postupu Česko, Nemecko a Rusko.

- Fínsko zdolalo Slovensko pätnástykrát z 23 vzájomných zápasov. Slováci majú proti tomuto súperovi na svojom konte len 5 výhier.

- Naposledy Slovensko zdolalo Fínsko 28. apríla 2004 na majstrovstvách sveta v Ostrave. Odvtedy sedemkrát za sebou prehralo.

- Na majstrovstvách sveta sa oba tímy stretli jedenástykrát, Fíni dosiahli siedme víťazstvo.

- Do slovenskej zostavy sa vrátil po jednozápasovej absencii Štefan Ružička, zranenia neumožnili hrať Ladislavovi Nagyovi a Ľubošovi Bartečkovi.

- Slovensko prvýkrát na turnaji strelilo vo svojom zápase gól ako prvé.

- Marián Gáborík strelil svoj šestnásty gól na MS v kariére, druhý v Bratislave 2011 a celkovo 26. v reprezentácii.

- Slováci sa na šampionáte pri Gáboríkovom góle druhýkrát presadili v presilovej hre.

- Fíni vyhrali na strely 35:28.

- Najlepšími hráčmi zápasu sa stali Marián Gáborík a Tuomo Ruutu.

- Pod vedením Glena Hanlona Slovensko na majstrovstvách sveta ešte nezdolalo ani jeden tím z Top 8.