Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

06. februára 2021

Novým variantom koronavírusu sa nakazila osoba už vyliečená z coviduO variante CAL.20C sa toho ešte veľmi veľa nevie, ale vládnu obavy, že môže byť tiež nákazlivejší.Zdieľať
Novým variantom koronavírusu sa nakazila osoba už vyliečená z covidu

Novým variantom koronavírusu, zisteným v južnej Kalifornii, sa znovu nakazil pacient, ktorý sa vlani v lete vyliečil z infekcie skorším variantom. V piatok o tom informovali výskumníci z Kalifornskej univerzity v meste Berkeley, ktorých citovala tlačová agentúra DPA.


Novoobjavený variant - označený ako CAL.20C - zistili minulý mesiac u osoby, ktorú v júli testovali pozitívne na predchádzajúci variant.

"Je to závažný fakt, že variant CAL.20C, ktorý zrejme tvorí už vyše tretinu prípadov infekcie v Kalifornii, dokázal niekoho znova nakaziť," povedala Stacia Wymanová, americká vedkyňa z Inštitútu pre inovatívnu genomiku na Kalifornskej univerzite.

"Virálna nálož tej osoby bola veľmi vysoká," dodala Wymanová.

V jednom súbore 95 vírusových genómov zhromaždených od 4. novembra do 21. januára zistili výskumníci zo spomínaného inštitútu 26 percent nového variantu CAL.20C.

Podľa výskumníkov v zdravotníckom centre Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles sa variant CAL.20C odlišuje od nákazlivejšieho zmutovaného variantu prvýkrát zisteného v Británii, známeho ako B.1.1.7 , ktorý sa teraz tiež šíri v Spojených štátoch.

Britský variant sa v južnej Kalifornii vyskytol "v ojedinelých prípadoch nákazy" v okresoch Los Angeles, San Diego a San Bernardino, oznámili v stredu výskumníci v Cedars-Sinai.

Naopak, variant CAL.20C bol zistený v 36,4 percenta prípadov, skúmaných v nedávnej štúdii vedcami v Cedars-Sinai.

O variante CAL.20C sa toho ešte veľmi veľa nevie, ale vládnu obavy, že môže byť tiež nákazlivejší.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Po príchode z rizikových krajín na Slovensko bude povinná dlhšia izolácia, test bude možný až po ôsmich dňoch (6. 2. 2021)
 Briti u seba objavili ďalší nový kmeň koronavírusu. Pfizer aj Moderna pri ňom pripúšťajú nedostatky vakcíny (6. 2. 2021)
 Koronavírus: PCR testy potvrdili na Slovensku nákazu v ďalších vyše dvetisíc prípadoch (6. 2. 2021)
 Od pondelka 8. februára začne platiť na Slovensku COVID automat. Čo nás od pondelka čaká? (5. 2. 2021)
 Potrebujete kaderníčku či inštalatéra? Niektorí podnikatelia a živnostníci môžu ísť k zákazníkom aj domov (5. 2. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli ďalšie stovky nakazených a 3915 vyliečených, počet úmrtí sa prehupol cez 5-tisíc (5. 2. 2021)
 Merkelová vidí pri pandémii svetlo na konci tunela (5. 2. 2021)
 Neotvorenie škôl v Trenčíne vysvetľuje primátor neúplnými informáciami o reálnom výskyte britskej mutácie koronavírusu a ochranou zdravia ľudí. (5. 2. 2021)
 Hlas-SD mal netradičný nočný brífing, upozornil na 5-tisíc úmrtí a kritizoval neprijatie tvrdšieho lockdownu pred Vianocami (video) (5. 2. 2021)
 Krajčí: V ružových a červených regiónoch nebude do práce potrebný test (4. 2. 2021)nasledujúci článok >>
Jemenskí húsiovia by už nemali byť teroristickou skupinou, Biden by tak chcel ukončiť humanitárnu krízu
<< predchádzajúci článok
Po príchode z rizikových krajín na Slovensko bude povinná dlhšia izolácia, test bude možný až po ôsmich dňoch

Novým variantom koronavírusu sa nakazila osoba už vyliečená z covidu - diskusné fórum čitateľov