Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. novembra 2021

Núdzový stav v Česku zatiaľ nebude, rozhodla vládaBabiš vysvetlil, že najprv chcú jasné stanovisko od hajtmanov (šéfov krajov), či požadujú núdzový stav.Zdieľať
Núdzový stav v Česku zatiaľ nebude, rozhodla vláda

Česká vláda zatiaľ nebude vyhlasovať stav núdze, aj keď koronavírus sa v krajine šíri rekordným tempom. Portálu Novinky.cz to v pondelok večer potvrdil končiaci český premiér Andrej Babiš. O vyhlásenie núdzového stavu sa pritom snažil minister zdravotníctva Adam Vojtěch, naopak minister vnútra Jan Hamáček ho zatiaľ pokladá za predčasné riešenie.


"Núdzový stav vyhlasovať nebudeme," potvrdil Novinkám premiér. Dodal, že návrh na vyhlásenie núdzového stavu vláda nakoniec ani neprerokovávala.

Babiš vysvetlil, že najprv chcú jasné stanovisko od hajtmanov (šéfov krajov), či požadujú núdzový stav, a preto s nimi bude v utorok rokovať vládna rada pre zdravotné riziká.

"Ak budeme mať od hajtmanov túto požiadavku, vláda okamžite zasadne, návrh prerokuje a prípadne núdzový stav vyhlási," opísal ďalší postup Babiš.

Minister zdravotníctva Vojtěch dopoludnia povedal, že vláde navrhne vyhlásenie núdzového stavu.

Podľa Vojtěcha a hlavnej českej hygieničky Pavly Svrčinovej by to malo pomôcť predovšetkým preťaženým nemocniciam, kde je čoraz viac hospitalizovaných s ochorením COVID-19. V núdzovom stave by tam mohli vypomáhať študenti lekárskych fakúlt.

Proti núdzovému stavu sa v priebehu dňa postavil celý rad politikov, napríklad šéf krízového štábu Hamáček. Ten chce najprv viesť rokovania s krízovými štábmi v krajoch, ktoré by zhodnotili, či situácia nie je riešiteľná vyhlásením stavu nebezpečenstva.

Kriticky sa k vyhláseniu núdzového stavu postavil aj minister školstva Robert Plaga. Proti sa vyjadrili aj niektorí poslanci. Predseda hnutia STAN (Starostovia a nezávislí) Vít Rakušan pre Novinky povedal, že zavedenie núdzového stavu vláda dostatočne neodôvodnila, preto ho hnutie v súčasnosti nepodporuje.

"Nepodporujeme vyhlásenie núdzového stavu, pretože ho vláda v minulosti zneužila na plošné opatrenia a lockdowny," napísal kriticky šéf SPD Tomio Okamura.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Česko objednalo antivirotikum molnupiravir na liečbu ochorenia Covid-19 (23. 11. 2021)
 Matovič navrhuje 300-eurový rekreačný a gastro bonus pre plne zaočkovaných ľudí nad 60 rokov (22. 11. 2021)
 Via Iuris: Ústava ani zákony nebránia zavedeniu povinného očkovania (22. 11. 2021)
 Na voľnočasové aktivity potrebujú detí od 2 do 12 rokov negatívny test (22. 11. 2021)
 Vláda bude v stredu rokovať aj o celoštátnom lockdowne pre všetkých (22. 11. 2021)
 Ochota zaočkovať sa proti COVID-19 stúpa s výškou platu, vakcínu odmietajú aj robotníci a ľudia z gastra (22. 11. 2021)
 Koronavírus: Za nedeľu pribudlo takmer 60 obetí covidu. Testy odhalili 4544 nových prípadov (22. 11. 2021)
 PREHĽAD: Opatrenia sa sprísnili, má ísť o lockdown pre nezaočkovaných (22. 11. 2021)
 Čierne okresy na Slovensku od pondelka opäť pribudli, bordových je 19 a červené ostali už len dva „ostrovčeky“ (22. 11. 2021)
 PCR testy odhalili rekordný počet pozitívnych za víkendový deň, 7727 ľudí, antigénové 1351 pozitívnych (21. 11. 2021)nasledujúci článok >>
Na Slovensku bude lockdown, dohodli sa koaliční partneri a schváliť ho musí vláda
<< predchádzajúci článok
Česko objednalo antivirotikum molnupiravir na liečbu ochorenia Covid-19

Núdzový stav v Česku zatiaľ nebude, rozhodla vláda - diskusné fórum čitateľov