Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. novembra 2021

Česko objednalo antivirotikum molnupiravir na liečbu ochorenia Covid-19Výhodou je okrem nižšej ceny najmä tabletková forma lieku, uviedol podpredseda Českej imunologickej spoločnosti Ilja Stříž.Zdieľať
covid liečba

České ministerstvo zdravotníctva si objednalo približne 5000 dávok antivirotika molnupiravir určeného na liečbu covidu. Tieto liek od spoločnosti MSD podávaný formou piluliek v piatok odporučila Európska lieková agentúra (EMA) na liečbu rizikových pacientov, u ktorých hrozí, že sa u nich vyvinie ťažký priebeh ochorenia COVID-19. Informoval o tom v pondelok portál Novinky.cz s odvolaním sa na denník Právo.


Dostupnosť antivirotika, ktoré je formou tabliet možné podať ihneď na začiatku ochorenia a dokáže zabrániť rozvinutiu ťažkého priebehu, by mohla podľa podpredseda Českej imunologickej spoločnosti Ilju Stříža do určitej miery nahradiť drahú liečbu monoklonálnymi protilátkami.

"Výhodou je okrem nižšej ceny najmä tabletková forma lieku, ktorá umožňuje, aby bol liek podávaný praktickými lekármi bezprostredne po zistení pozitivity," vysvetlil Stříž.

Zatiaľ však podľa neho nie je pravdepodobné, že by si pacienti túto liečbu naordinovali sami doma.

"Zatiaľ nie je dosť skúseností s prípadnými nežiadúcimi účinkami, a preto by mal byť liek podávaný iba osobám, u ktorých hrozí riziko ťažkého priebehu," uviedol Stříž.

České úrady však ešte musia vyriešiť administratívne prekážky a musia tiež aspoň dočasne schváliť použitie zatiaľ neregistrovaného lieku. Aby si liek ľudia mohli vyzdvihovať na predpis v lekárni, musí sa tiež vyriešiť preplácanie preparátu zdravotnými poisťovňami.

Po perorálnom antivirotiku molnupiravir od spoločností Ridgeback Biotherapeutics a Merck Sharp & Dohme ako prvá siahla Británia. Tento liek sa odporúča podávať rizikovým pacientom — napr. seniorom nad 60 rokov — s príznakmi ochorenia COVID-19 najdlhšie päť dní pri miernom alebo strednom priebehu ochorenia.

Podľa EMA je možné molnupiravir použiť aj napriek tomu, že nie je zatiaľ v EÚ registrovaný. EMA ho odporúča na liečbu dospelých, ktorí nepotrebujú doplnkový kyslík a sú vystavení riziku vážneho priebehu covidu. 

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Matovič navrhuje 300-eurový rekreačný a gastro bonus pre plne zaočkovaných ľudí nad 60 rokov (22. 11. 2021)
 Via Iuris: Ústava ani zákony nebránia zavedeniu povinného očkovania (22. 11. 2021)
 Na voľnočasové aktivity potrebujú detí od 2 do 12 rokov negatívny test (22. 11. 2021)
 Vláda bude v stredu rokovať aj o celoštátnom lockdowne pre všetkých (22. 11. 2021)
 Ochota zaočkovať sa proti COVID-19 stúpa s výškou platu, vakcínu odmietajú aj robotníci a ľudia z gastra (22. 11. 2021)
 Koronavírus: Za nedeľu pribudlo takmer 60 obetí covidu. Testy odhalili 4544 nových prípadov (22. 11. 2021)
 PREHĽAD: Opatrenia sa sprísnili, má ísť o lockdown pre nezaočkovaných (22. 11. 2021)
 Čierne okresy na Slovensku od pondelka opäť pribudli, bordových je 19 a červené ostali už len dva „ostrovčeky“ (22. 11. 2021)
 Belgickí demonštranti skandovali „slobodu“ a spievali antifašistickú pieseň, búrili sa proti sprísneným opatreniam (21. 11. 2021)
 PCR testy odhalili rekordný počet pozitívnych za víkendový deň, 7727 ľudí, antigénové 1351 pozitívnych (21. 11. 2021)nasledujúci článok >>
Núdzový stav v Česku zatiaľ nebude, rozhodla vláda
<< predchádzajúci článok
Očkovanie treťou dávkou je v Rakúsku možné už po štyroch mesiacoch

Česko objednalo antivirotikum molnupiravir na liečbu ochorenia Covid-19 - diskusné fórum čitateľov