Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. marca 2022

ONLINE: Vojna na Ukrajine: Deň dvanástyVojna na Ukrajine: Rusi zintenzívnili ostreľovanie a v niekoľkých mestách vraj otvoria nové humanitárne koridory (online)Zdieľať
Vojna na Ukrajine: Rusi zintenzívnili ostreľovanie a v niekoľkých mestách vraj otvoria nové humanitárne koridory (online)

 

Ruské sily v noci z nedele na pondelok zintenzívnili ostreľovanie miest v strede, na severe a juhu Ukrajiny. V televízii to povedal poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovič. Ťažko ostreľovanými miestami podľa neho boli okolie Kyjeva, Černihiv, Mykolajiv či Charkov.

V Charkove ostreľovanie poškodilo televíznu vežu a ruské delostrelectvo ostreľovalo rezidenčné oblasti. V Černihive boli podľa tamojších predstaviteľov pod útokom všetky časti mesta. Katastrofická situácia bola podľa Arestoviča v Buči, Hostomeli a Irpine pri Kyjeve, kde v nedeľu zlyhalo úsilie o evakuáciu obyvateľov.

Vláda podľa neho robí všetko pre to, aby evakuácie mohla obnoviť. Pre ostreľovanie sa tiež nepodarili evakuácie v Mariupole a Volnovache.

Rusko otvorí v niekoľkých mestách na Ukrajine humanitárne koridory, aby odtiaľ mohli utiecť civilisti. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ruské štátne médiá.

Pokoj zbraní začne podľa ruského ministerstva obrany platiť od 10:00 a evakuačné koridory zriadia v mestách Kyjev, Charkov, Mariupoľ a Sumy. Ukrajinskí predstavitelia to zatiaľ nepotvrdili.

Cez víkend sa uskutočnili dva pokusy o evakuáciu Mariupoľa, ale zlyhali. Ukrajinskí predstavitelia to pripísali ruskému ostreľovaniu, ktoré pokračovalo aj počas hodín, keď mal byť pokoj zbraní.

 

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:07 Po leteckých útokoch horeli dva sklady ropy v Žytomyrskej oblasti.

21:51 Medzinárodná federácia džuda (IJF) v piatok odvolala ruského prezidenta Vladimíra Putina a ruského podnikateľa Arkadija Rotenberga zo všetkých funkcií, ide o reakciu na ruskú inváziu na Ukrajine. IJF najskôr odobrala Putinovi čierny pás v taekwonde a teraz ho suspendovala aj z funkcie čestného prezidenta federácie.

„Medzinárodná federácia džuda oznamuje, že páni Vladimir Putin a Arkadij Rotenberg boli odvolaní zo všetkých pozícií, ktoré zastávali v našej organizácii,“ uviedol riadiaci orgán so sídlom v Budapešti v nedeľu neskoro večer.

Ruský prezident je zanieteným džudistom, Rotenberg je dlhoročným priateľom Putina a bol členom výkonného výboru IJF ako „manažér rozvoja“.

21:18 Rusi nakrútili falošné video, ako poskytujú humanitárnu pomoc v uzavretej zóne pri jadrovej elektrárni v Černobyle. Ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Energoatom na Telegrame uviedla, že ruskí vojaci chceli natočiť rozdávanie pomoci personálu černobyľskej elektrárne. Zamestnanci sa však na tom odmietli podieľať.

Ruskí okupanti nakoniec nakrútili svojich vlastných vojakov oblečených v uniformách francúzskej spoločnosti Novarka. Jej zamestnanci však v elektrárni nie sú už približne rok a pol. Odišli odtiaľ v septembri 2020 po dokončení oceľovej kupoly nad havarovaným reaktorom.

20:44 Starosta juhoukrajinského mesta Mykolajiv v pondelok vyhlásil, že ruské sily ustupujú po pokuse o útok na mestské letisko. Olexandr Senkevyč pre spravodajský web CNN uviedol, že ruská armáda sa pokúsila zaútočiť na letisko, ale ukrajinskí obrancovia ju zahnali späť 20 až 25 kilometrov.

Senkyvyč taktiež povedal, že mesto čelilo raketovému útoku. Dopadlo naň asi 60 rakiet, pričom 61 budov bolo zničených. Asi 40 dopadnutých rakiet nevybuchlo. Starosta ďalej tvrdil, že ruské sily sa vo veľkej miere spoliehajú na kazetovú muníciu, ktorá je podľa Ženevskej konvencie zakázaná. „Sú nelegálne, ale máme veľa fotografií a dôkazov, že teraz, v 21. storočí, používajú zakázané zbrane,“ povedal.

Guvernér Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim vo videu na Telegrame vyhlásil, že Rusi sa dali na ústup po tom, čo v tankovej bitke pri letisku prišli o dva tanky.

20:26 Európska komisia posúdi žiadosti Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska o členstvo v Európskej únii. Referuje o tom spravodajský web BBC. Prístupový proces zvyčajne trvá roky a vyžaduje si splnenie striktných kritérií, ktoré zahŕňajú faktory ako ekonomická stabilita, úroveň korupcie či dodržiavanie ľudských práv. Na povolenie vstupu nových členov do EÚ je potrebná jednohlasnosť členských štátov.

20:11 Tretie kolo rokovaní medzi ukrajinskými a ruskými predstaviteľmi sa skončilo. Ako na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter informoval Mychajlo Podoľak, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, počas rozhovorov bol dosiahnutý menší pokrok v súvislosti s organizovaním humanitárnych koridorov.

19:45 Rusko už zapojilo do bojov na Ukrajine takmer 100 % svojej bojovej sily, ktorú mesiace pred začiatkom invázie zhromažďovalo pri ukrajinských hraniciach a v Bielorusku.

Ako referuje spravodajský web CNN, uviedol to nemenovaný popredný predstaviteľ americkej obrany. Rusko tiež podľa neho dosiaľ odpálilo proti Ukrajine viac ako 625 rakiet. Vzdušný priestor nad Ukrajinou je síce stále sporný, no spomenutý predstaviteľ sa domnieva, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má k dispozícii prevažnú väčšinu svojich lietadiel, ako aj pozemné zbrane na obranu ukrajinského vzdušného priestoru.

19:23 Hlavné mesto Albánska Tirana v pondelok na znak solidarity s ukrajinským odporom voči ruskej invázii rozhodlo o premenovaní ulice v centre mesta na Ulicu Slobodnej Ukrajiny. Mestské zastupiteľstvo o zmene názvu ulice rozhodlo jednomyseľne. Na ulici sa nachádzajú veľvyslanectva Ukrajiny a Ruska. „Vždy sme stáli na čestnej a slávnej strane svetovej histórie,“ povedal starosta Tirany Erion Veliaj. Dodal, že 1500 rodín ponúklo prístrešie pre ukrajinských utečencov v prípade, že prídu do Albánska.

19:08 Domov z Bratislavy odchádzajú aj Egypťania, ktorí prišli na Slovensku z Ukrajiny.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:03 Nemecko odmieta navrhované európske embargo na dovoz ruskej ropy.

Referuje o tom web Kyiv Independent. Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že sa „radšej sústredí na ‚udržateľný‘ tlak na Moskvu“, ktorý by na Nemcov neuvalil príliš veľkú záťaž. Nemecko je závislé od Ruska pri dovoze viac ako 55 % svojho plynu, polovice uhlia a 35 % ropy. Ruská energetika bola doteraz oslobodená od sankcií, ale USA spolu so svojimi európskymi spojencami skúmajú možnosť uvalenia embarga na ruskú ropu.

18:44 Všetky štyri veľké globálne účtovnícke firmy už pre vojnu na Ukrajine zrušili vzťahy s Ruskom. Britská spoločnosť Deloitte v pondelok ako posledná z nich oznámila, že už nebude pôsobiť v Rusku. Pripojila sa tak k firmám Ernst & Young, Pricewaterhousecoopers a KPMG. Spoločnosť Deloitte uviedla, že prerušuje vzťahy aj s ruským spojencom Bieloruskom.

„Vieme, že je to správne rozhodnutie,“ povedal generálny riaditeľ firmy Deloitte Punit Renjen a dodal, že to bude mať vplyv na 3-tisíc zamestnancov spoločnosti Deloitte v Rusku a Bielorusku, ktorí „nemôžu ovplyvniť kroky ich vlády“. Firmy Pricewaterhousecoopers a KPMG odchod z Ruska ohlásili v nedeľu a spoločnosť Ernst & Young sa k ním pripojila v pondelok.

18:25 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) bude v pondelok v Londýne hovoriť s britským premiérom Borisom Johnsonom o konflikte na Ukrajine a lepšej koordinácii pri zastavení agresie Ruskej federácie.

Ako uviedol premiér, témou debaty s Johnsonom bude aj kybernetická bezpečnosť, inovácie a školstvo. S britským premiérom sa stretnú aj predstavitelia krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Stanovisko premiéra poskytol tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Počas cesty vo Veľkej Británii sa Heger stretne aj s britskými akademikmi a úspešnými Slovákmi žijúcimi v Anglicku. Plánuje sa s nimi taktiež rozprávať o vede ,výskume a inováciách. Premiér si chce s akademikmi vymeniť skúsenosti a získať know-how, ako rozvinúť inovácie na Slovensku.

Eduard Heger

Predseda vlády SR Eduard Heger.Foto: SITA/Jana Birošová

18:11 Sieť KPMG opustia členské firmy v Rusku a Bielorusku. V pondelok o tom informovala samotná spoločnosť. Ako uviedla, verí, že má zodpovednosť reagovať na pretrvávajúci vojenský útok ruskej vlády na Ukrajinu.

„V dôsledku toho naše členské firmy v Rusku a Bielorusku opustia sieť KPMG. Pre KPMG v týchto krajinách pracuje viac než 4 500 ľudí,“ dodalo KPMG s tým, že jeho kultúra je postavená na jasných hodnotách a zásadách a urobiť správnu vec je jednou z nich.

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 146 krajinách a jej členské firmy zamestnávajú vyše 227 000 ľudí. Každý člen KPMG je právne nezávislá a samostatná entita a takým spôsobom aj vystupuje. Na Slovensku v súčasnosti zamestnáva viac ako 350 ľudí a má 17 partnerov. Je poprednou audítorskou a poradenskou spoločnosťou.

17:59 Maďarský premiér Viktor Orbán v pondelok podpísal uznesenie, ktorým krajina povoľuje krátkodobý pobyt vojakov Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) na území krajiny.

Ide o krok v reakcii na inváziu Ruska na územie susednej Ukrajiny. Vládne uznesenie opäť potvrdzuje Orbánov predošlý nesúhlas s tým, aby cez maďarské územie išli na Ukrajinu vojaci alebo letálne zbrane. Dovoľuje však tranzit ozbrojených síl NATO cez maďarské územie do iných členských krajín aliancie.

Neletálne vojenské vybavenie, napríklad osobné ochranné prostriedky, dodávky pre prvú pomoc a pre zdravotníkov a tiež pre humanitárnu pomoc môžu podľa uznesenia cez Maďarsko smerovať priamo na Ukrajinu.

17:44 Záchranári od 25. februára ošetrili 96 utečencov z Ukrajiny a do nemocníc odviezli 44 z nich. Ako informovala hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky (ZZS SR) Alena Krčová, k najčastejším diagnózam vojnových utečencov patria vysoké horúčky, vyčerpanie, sťažené dýchanie, bolesti aj akútne stresové reakcie.

Priamo na hraničných priechodoch potrebovalo pomoc 17 pacientov, zvyšných ošetrili v záchytných táboroch v Humennom a Gabčíkove, na železničných staniciach, ako aj ubytovniach a hoteloch po celom Slovensku. Operačné stredisko ZZS SR vyslalo posádky na pomoc aj utečencom, ktorí boli podchladení, mali problémy s vysokým tlakom, infekciu alebo utrpeli úrazy. Väčšina ošetrených sú ženy a deti.

17:29 V dôsledku ruskej invázie na Ukrajine zahynulo najmenej 406 civilistov a ďalších 801 utrpelo zranenia. Informoval o tom v pondelok Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR). Úrad pripúšťa, že čísla môžu byť výrazne podhodnotené vzhľadom na to, že používa prísnu metodiku a počíta iba potvrdené obete. Podľa ukrajinských predstaviteľov je však počet obetí oveľa vyšší.

17:16 Poľsko v pondelok schválilo legislatívu o finančnej pomoci utečencom z Ukrajiny a o tom, že im umožní legálny pobyt na 18 mesiacov. Po vypuknutí ruskej vojny proti Ukrajine Poľsko prijalo najväčší počet utečencov. Premiér Mateusz Morawiecki označil pomoc Ukrajincom za najdôležitejšiu výzvu pre Poľsko za ostatné desaťročia a vyhlásil, že táto snaha „nemôže byť len spontánna“.

Do Poľska od 24. februára, čiže začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, prišlo viac ako milión utečencov. Je to viac ako polovica z 1,7 milióna ľudí, ktorí doteraz z Ukrajiny utiekli. Poliaci sa snažia utekajúcim Ukrajincom pomáhať rôznym spôsobom. Dobrovoľníci na hraniciach dávajú utečencom potraviny a často ich berú do svojich vlastných domov.

Na základe nových predpisov budú môcť Ukrajinci v Poľsku legálne zostať 18 mesiacov a budú môcť legálne pracovať. Dostanú zdravotnícku pomoc a jednorazový príspevok 300 zlotých na osobu. Poľskí občania počas dvoch mesiacov budú dostávať 40 zlotých denne za ubytovanie Ukrajincov.

17:04 Britská spoločnosť Ernst & Young sa pripojila ku globálnym účtovníckym firmám KPMG a PricewaterhouseCoopers a ruší činnosť v Rusku. Za dôvod označila „šokujúcu a strašnú vojnu na Ukrajine“. Znamená to, že spoločnosť Deloitte zostala jedinou z takzvanej veľkej štvorky účtovníckych firiem, ktorá je ešte prítomná v Rusku.

Spoločnosť Ernst & Young v pondelok vo vyhlásení uviedla, že „vzhľadom na eskalujúcu vojnu EY už nebude nikde na svete poskytovať služby nijakým ruským vládnym klientom, štátnym firmám alebo entitám a jednotlivcom, voči ktorým sú uplatnené sankcie“. Tri globálne účtovnícke spoločnosti uvideli, že ukončia vzťahy s členskými firmami v Rusku.

16:48 Viac ako 140-tisíc Ukrajincov sa vrátilo zo zahraničia bojovať za svoju krajinu. Na Facebooku o tom informovala štátna pohraničná stráž, pričom uviedla, že 80 percent z tohto počtu tvoria muži. Ešte v nedeľu na brífingu v Kyjeve ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyhlásil, že do ukrajinskej armády sa taktiež prihlásilo asi 20-tisíc cudzincov z 52 krajín.

16:44 Ruské banky sa snažia nájsť nové spôsoby, ako uľahčiť cezhraničné platby po tom, čo množstvo zahraničných spoločností v rámci sankcií voči Rusku pozastavilo finančné služby.

 

16:37 V Bielorusku prebieha tretie kolo mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou.

16:33 Ruské ostreľovanie v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine spôsobilo rozsiahle škody na kritickej infraštruktúre aj na majetku civilistov. Dosiaľ bolo ruskými útokmi zničených 202 škôl, 34 nemocníc a viac ako 1 500 obytných budov. Vo viac ako 900 obciach nie je elektrina, voda ani teplo. „Ruská armáda nevie, ako bojovať proti iným armádam. Je však dobrá v zabíjaní civilistov,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter Mychajlo Podoľak, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

16:11 Cena pšenice je rekordná v dejinách, upozorňuje český ekonóm Lukáš Kovanda.

16:02 Britskí zákonodarcovia sa v pondelok chystajú schváliť legislatívu s cieľom sprísniť sankcie voči Rusku. Návrh zákona o hospodárskej kriminalite umožní britským orgánom „stíhať spojencov (ruského prezidenta Vladimira) Putina v Spojenom kráľovstve s plnou podporou zákona, bez pochybností a právnych sporov“, uviedol premiér Boris Johnson.

Navrhovaný zákon bude vyžadovať, aby zahraničné firmy s majetkom v Spojenom kráľovstve odhalili svojich skutočných vlastníkov, čo predstavuje pokus o potlačenie prania špinavých peňazí a využívanie tieňových schránkových spoločností na nákup podnikov a nehnuteľností. Pôvodne dostali podniky na splnenie nových požiadaviek 18 mesiacov. Táto lehota bola skrátená na šesť mesiacov, kritici však tvrdia, že by mala byť ešte kratšia.

Spojené kráľovstvo v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine uvalilo sankcie na mnohé ruské banky a podniky. Vláda tvrdí, že opatrenia obmedzili ruské hospodárske aktivity v hodnote viac ako 250 miliárd libier. Terčom sankcií sa však doteraz stalo iba niekoľko osôb napojených na Kremeľ, ktoré majú aktíva vo Veľkej Británii.

Pred dvoma týždňami Johnson uviedol, že zákon o hospodárskej kriminalite bude prijatý na jeseň. Počas víkendu však oznámil, že parlament ho v zrýchlenom konaní schváli už v pondelok.

15:51 O žiadosti Ukrajiny o členstvo v Európskej únii sa bude diskutovať v „najbližších dňoch“. Ako informuje spravodajský web CNN, v pondelok to na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol predseda Európskej rady Charles Michel. „EÚ pevne stojí na strane Ukrajiny v úsilí o zmiernenie humanitárneho utrpenia spôsobeného ruskou agresiou a zaistenie jadrovej bezpečnosti,“ povedal Michel. „Solidarita, priateľstvo a bezprecedentná pomoc EÚ Ukrajine sú neochvejné.“

15:42 Lietadlo Viktora Janukovyča odletela z Moskvy do Minska len pár hodín pred tretím kolom mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom. Špekuluje sa, že Rusi chcú z Janukovyča urobiť nového prezidenta.

15:38 Európska únia by sa mala pripraviť na päť miliónov utečencov z Ukrajiny. Ako referuje spravodajský web CNN, pred pondelňajším stretnutím európskych ministrov zahraničných vecí vo francúzskom Montpellieri to povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

„Musíme byť pripravení prijať päť miliónov ľudí. Vieme, že po sýrskej kríze v rokoch 2015-2016, čo bola migračná kríza v Európe, sme hovorili o počte 1,5 milióna ľudí. Teraz to bude omnoho viac,“ povedal Borrell.

Borrell povedal, že EÚ musí zmobilizovať nielen humanitárnu pomoc, ale aj zdroje na podporu krajín EÚ susediacich s Ukrajinou, ktoré sa chystajú prijímať utečencov. Mal tým na mysli Poľsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

15:32 Ruské vojenské operácie sa zastavia, ak Kyjev splní podmienky, ku ktorým patrí aj zrieknutie sa ambícii stať sa členom nejakého bloku.

15:23 Z mesta Irpiň evakuovali 2000 ľudí vrátane 200 detí.

15:19 Vojna na Ukrajine spôsobí celosvetový šok v dodávkach a cenách potravín. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to šéf nórskej chemickej spoločnosti Yara International Svein Tore Holsether.

Uviedol, že ceny hnojív, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve, boli vysoké už pred ruskou inváziou na Ukrajinu, no v jej dôsledku by mohli ešte narásť.

Yara International pôsobí vo viac ako 60 krajinách, pričom nakupuje značné množstvo základných surovín v Rusku. „Už pred vojnou sme boli v ťažkej situácii,“ povedal Holsether pre BBC s tým, že „teraz je to ďalšie narušenie dodávateľských reťazcov a blížime sa k najdôležitejšej časti tejto sezóny pre severnú pologuľu, kde sa musí presunúť veľa hnojív a to bude pravdepodobne ovplyvnené.“

„Pre mňa to nie je o tom, či prechádzame do globálnej potravinovej krízy, ale o tom, aká veľká kríza bude,“ dodal Holsether.

15:07 Európska únia pripravuje ďalšie sankcie voči Rusku pre „neohľaduplnosť Kremľa“ voči ukrajinským civilistom vrátane žien a detí. Ako referuje spravodajský web CNN, v pondelok to uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

14:53 Poľsko neposlalo a nepošle svoje stíhačky na Ukrajinu, aby ju podporilo v obrane proti Rusku. Vyhlásil to v pondelok námestník ministra zahraničných vecí Marcin Przydacz s tým, že poľské lietadlá nebudú lietať nad Ukrajinou.

Hovorca vlády Piotr Müller však samostatne uviedol, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo. Prípadné vyslanie stíhačiek označil za „veľmi delikátnu záležitosť“, ktorá predstavuje riziko. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že Washington sa zaoberá návrhom, na základe ktorého by Poľsko dodalo Kyjevu svoje stíhačky zo sovietskej éry a výmenou za to by Varšava získala americké stroje F-16, aby nahradila svoju stratu.

Poľsko sa k tejto myšlienke nestavia veľmi nadšene, prinajmenšom na verejnosti. Dôvodom je najmä varovanie zo strany Moskvy, že podporu ukrajinského letectva by vnímala ako účasť na konflikte s rizikom vyvolania odvety.

14:48 Vláda SR v pondelok schválila sily a prostriedky na výstavbu stanového mestečka, v ktorom nájde bezprostredne po príchode na Slovensko dočasné útočisko až 400 ľudí, ktorí museli opustiť svoju krajinu pred ruskými okupantmi.

14:40 Rusko zhromažďuje vojenské zdroje na „obkľúčenie“ mesta Dnipro v centrálnej časti Ukrajiny.

Ako referuje spravodajský web CNN, na Facebooku to uviedol tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.

„Velenie ruských okupačných síl presúva svoju pozornosť na juh a snaží sa pripraviť Ukrajinu o prístup k Čiernemu a Azovskému moru, čo podľa ich názoru vytvorí podmienky na ekonomické potlačenie ukrajinského odporu,“ uvádza sa v príspevku Danilova.

„Nepriateľ sa nevzdáva nádeje na dobytie Kyjeva a zhromažďuje zdroje na obkľúčenie Dnipra,“ pokračoval a dodal, že ruským plánom je obkľúčiť veľké mestá, nechať „vykrvácať“ ukrajinské ozbrojené sily a spôsobiť humanitárnu katastrofu u civilného obyvateľstva.

14:33 Slovensko naďalej neplánuje poskytnúť Ukrajine slovenské stíhačky MiG-29. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková s tým, že nateraz je prioritou rezortu obrany potreba zabezpečiť vzdušný priestor Slovenskej republiky.

14:25 Šéf diplomacie Európskej únie (EÚ) Josep Borrell vo francúzskom meste Montpellier vyzval na mobilizáciu „všetkých zdrojov“ 27-členného bloku s cieľom pomôcť krajinám, ktoré utečencov prijímajú. Borrell sa takto vyjadril pred stretnutím ministrov rozvoja členských štátov EÚ.

14:20 Viaceré médiá prišli so špekuláciami o zdravotnom stave ruského prezidenta Vladimira Putina.

14:04 Maďarský forint (HUF) sa v pondelok ráno na medzibankovom trhu dostal na ďalšie historické minimum voči hlavným svetovým menám.

Informoval o tom web hungarytoday.com. Kurz forintu voči euru klesol na 399,98 HUF/EUR. Oproti americkému doláru sa forint obchodoval na úrovni 367,90 HUF/EUR a švajčiarskemu franku na úrovni 399,03 HUF/EUR. Od začiatku vojny Ukrajine forint voči euru klesol o takmer 10 percent. Je to jeden z celosvetovo najhlbších prepadov konkrétnej národnej meny.

Maďarská národná banka v snahe zastaviť oslabovanie forintu minulý týždeň vo štvrtok pristúpila k najväčšiemu zvýšeniu týždňovej depozitnej sadzby od roku 2008, jej intervencia sa však ukázala ako neúčinná. Rýchle oslabovanie meny zvyšuje už inflačný tlak, ktorý už je mimoriadne silný. V januári ceny zrýchlili medziročný rast na takmer 15-ročné maximum 7,9 %. Vo februári by sa inflácia podľa odhadov mohla vyšplhať na 8,5 %.

Forint, Maďarsko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

13:52 Ministri zahraničia Ukrajiny a Ruska sa tento týždeň stretnú v Turecku. Oznámil to turecký minister zahraničia Mevlüt Čavušoglu, podľa ktorého sa šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov stretnú popri medzinárodnom fóre diplomacie v Antalyi. Stretnutie sa podľa Čavušoglua uskutoční v trilaterálnom formáte. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa Turecko, ktoré má úzke vzťahy s oboma krajinami, usiluje byť mediátorom v rokovaní medzi bojujúcimi stranami.

13:40 Niektorí pracovníci Medzinárodného výboru Červeného kríža, ktorí sa v nedeľu pokúšali evakuovať civilné obyvateľstvo z ukrajinského mesta Mariupoľ, tak nemohli učiniť. Evakuačná trasa, ktorou ich poslali, totiž bola zamínovaná ruskými vojakmi. Ako referuje spravodajský web BBC, potvrdil to Dominik Stillhart, prevádzkový riaditeľ Medzinárodného výboru Červeného kríža.

13:21 Šéf americkej diplomacie Antony Blinken ubezpečuje Pobaltie o ochrane pred Ruskom. „Posilňujeme našu spoločnú obranu,“ povedal Blinken a zdôraznil, že záväzok USA o spoločnej obrane v rámci NATO je „posvätný“. „Bezohľadná agresia proti Ukrajine opäť dokazuje, že Rusko je dlhodobou hrozbou pre európsku bezpečnosť,“ povedal litovský prezident Gitanasa Nausedu.

12:16 Plány Moskvy umožniť ukrajinským civilistom cez humanitárne koridory odísť do Bieloruska a Ruska sú podľa člena britskej vlády Jamesa Cleverlyho „neuveriteľne cynické“.

12:10 Zástupca Kyjeva v pondelok vyzval Medzinárodný súdny dvor (ICJ), aby nariadil Rusku zastaviť inváziu na Ukrajinu.

Rusko musí byť zastavené a súd v tom môže zohrať úlohu, povedal Anton Korynevič. Ruská delegácia sa na pojednávanie v Haagu nedostavila. Ako informovala predsedkyňa súdu Joan E. Donoghueová, ruský veľvyslanec v Holandsku oznámil, že jeho vláda nemá v úmysle zúčastniť sa na ústnom pojednávaní.

11:17 Obyvatelia Ukrajiny môžu využívať služby lekárov a pediatrov v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Samospráva o tom informuje na sociálnej sieti. Na základe rozhodnutia štátu, dostanú Ukrajinci na Slovensku lieky a neodkladnú zdravotnú starostlivosť aj bez zdravotného poistenia. „Ak potrebujú obyvatelia Ukrajiny lieky, dostanú recept v papierovej forme a naše lekárne im ich vydajú,“ poznamenal kraj s tým, že o zdravotnú starostlivosť je možné požiadať prostredníctvom ubytovateľa.Ak ide o ľudí, ktorí sú ubytovaní v rodinách, samospráva odporúča navštíviť rajónneho lekára či pediatra. „Lekár kraja Tomáš Szalay tiež osobne poprosil všetky pohotovosti v Bratislavskom kraji, aby pacientov z Ukrajiny prijímali a nepožadovali poplatok. Odporúčame však navštíviť lekára prostredníctvom ubytovateľa či Okresného úradu Bratislava,“ dodal kraj. Predseda BSK Juraj Droba upozornil, že ojedinele sa môže stať, že niektorý lekár ošetrenie či predpísanie liekov odmietne. V tom prípade odporúča navštíviť iného lekára.

11:01 Ruské sily podľa britského ministerstva obrany urobili na Ukrajine malý pokrok v teréne, ale podľa všetkého sa zameriavajú na tamojšiu komunikačnú infraštruktúru za účelom „obmedzenia prístupu ukrajinských občanov k spoľahlivému spravodajstvu a informáciám“.

Ruské sily podľa rezortu údajne v nedeľu zasiahli televíznu vežu v Charkove, čím prerušili vysielanie. Prvého marca Rusi zasiahli televíznu vežu v Kyjeve. Podľa Britov je tiež vysoko pravdepodobné, že prístup k internetu na Ukrajine je narušený v dôsledku vedľajších škôd spôsobených ruskými útokmi na infraštruktúru.

10:50 Snemovňa reprezentantov Kongresu USA skúma legislatívu na ďalšiu izoláciu Ruska od globálnej ekonomiky, vrátane zákazu dovozu ruskej ropy a energetických produktov na americký trh.

10:38 Zostrelenie ruského lietadla nad Charkovom.

10:35 Združenie IPčko spustilo Krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku. Krízová linka bude pomáhať aj tým, ktorí sa rozhodnú na Slovensku zostať. Dostupná bude na telefónnom čísle 0800 500 888 a zároveň aj na e-mailovej adrese ukrajina@ipcko.sk. Krízová linka bude fungovať každý deň bezplatne, anonymne, od 8:00 do 20:00 a pomáhať budú vyštudovaní psychológovia. Informoval o tom riaditeľ občianskeho združenia IPčko Marek Madro, manažérka Nadácie Orange Andrea Ungvölgyi a riaditeľka neziskovej organizácie Človek v ohrození Andrea Najvirtová na tlačovej konferencii.

„To, čo tam vidíme, sú ľudia, maminy, deti, ktoré iba s dvomi igelitkami prechádzajú hranice a nechávajú za sebou všetko, čo poznajú, všetko, čo majú a často sa za tými hranicami rozlúčili so svojimi mužskými časťami rodín. Prežívajú akútny stres, obrovský strach, obavy jednak aj z toho nového, čo prichádza za tými hranicami, ale aj z toho všetkého, čo ich ešte len čaká,“ priblížil Madro situáciu na hraniciach a skúsenosti psychológov, ktorí v teréne pomáhajú ľuďom utekajúcim z Ukrajiny.

10:33 Ceny ropy v pondelok vyskočili o zhruba 10 dolárov (USD), kým akciové trhy v dôsledku eskalácie konfliktu na Ukrajine a stupňujúcich sa výziev k sprísneniu protiruských sankcií smerovali prudko nadol.

Najnovším otrasom predchádzali varovania zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý v čase, keď ruské ozbrojené sily útočia na strategické ciele, varoval, že ukrajinská štátnosť je ohrozená. Akciové indexy v Spojenom kráľovstve, Francúzsku a Nemecku v úvode obchodovania strácali od dvoch do vyše štyroch percent. S výraznými stratami predtým uzavreli kľúčové trhy v Ázii.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová počas víkendu uviedla, že horná komora Kongresu zvažuje legislatívu, ktorá by Rusko ešte viac izolovala od svetovej ekonomiky. Jej súčasťou by mohol byť aj zákaz dovozu ruskej ropy a energetických produktov do USA.

10:22 Medzinárodný trestný súd (ICC) začína v pondelok dvojdňové pojednávanie o žiadosti Ukrajiny, aby jeho sudcovia prikázali Rusku zastaviť inváziu.

10:07 Hackerská skupina Anonymous tvrdí, že sa nabúrala do vysielania ruských štátnych televízií a vysiela zábery z vojny na Ukrajine. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter hackeri uviedli, že sa nabúrali do kanálov ako Rossija 24, Prvý kanál a Moskva 24 aj streamovacích služieb Wink a Ivi. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý ale upozorňuje, že sa tieto tvrdenia nepodarilo nezávisle overiť.

V separátnom príspevku Anonymous napísali, že sa angažujú v najväčšej operácii, ktorú kedy spravili. Skupina sa podľa svojich slov obáva, že niektoré vlády to môžu považovať za hrozbu a vykonávať operácie pod falošnou vlajkou, aby ju zdiskreditovali. „Pamätajte si na nás, keď na nás obrátia pozornosť rôzne mocnosti, pretože sa to stane,“ uviedla skupina.

10:03 V reakcii na tvrdý zásah ruskej vlády voči sociálnym médiám, médiám a jednotlivcom, ktorí neinformujú o invázii Ruska na Ukrajinu v súlade s vládnou líniou, sa videoplatforma TikTok rozhodla obmedziť svoju službu v krajine. Ako informovala na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, vzhľadom na nový zákon o falošných informáciách, ktorý kriminalizuje úmyselné šírenie správ, ktoré Kremeľ považuje za nepravdivé, nemá „inú možnosť, ako pozastaviť živé vysielanie a nový obsah v našej videoslužbe, kým preveríme bezpečnostné dôsledky tohto zákona“.

9:58 Ceny elektriny sa minulý týždeň vracali k tohtoročným rekordom. Od pondelka do piatka systematicky rástli. Rekordné hodnoty na trhoch ale dosahujú ceny zemného plynu.

9:54 Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že na Ukrajine otvorili šesť humanitárnych koridorov.

9:47 Čína sa v otázke vojny na Ukrajine stavia prevažne na stranu svojho suseda a blízkeho bezpečnostného partnera Ruska.

9:33 Ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti podľa americkej agentúry AP zverejnila evakuačné trasy, ktoré ukazujú, že civilisti budú môcť odísť do Ruska a Bieloruska. Ruské sily by mali dohliadať na pokoj zbraní dronmi.

9:22 V pondelok by sa malo uskutočniť tretie kolo rokovaní medzi zástupcami Ukrajiny a Ruska.

9:16 Mesto Vysoké Tatry je pripravené pomôcť vojnovým utečencom z Ukrajiny. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mesta Daniela Birková, v prípade nutnosti požiada nájomcov ubytovacích zariadení, ktoré sú v jeho vlastníctve, o ich uvoľnenie. Takýmto spôsobom bude podľa nej môcť ubytovať približne 338 utečencov. Pripomenula, že do pomoci sa zapájajú aj zamestnanci mesta, či už prostredníctvom charitatívnych zbierok, alebo aktivít, ktoré by mohli podľa jej slov zmierniť osud utečencov.

Pomôcť a ubytovať utečencov sa už v Tatrách rozhodli aj viacerí majitelia chát, penziónov, privátov i apartmánov. Niektorí z nich sú tiež pripravení ľuďom poskytnúť aj prácu a dlhodobejšie zázemie, a to v prípade, že budú mať o to záujem.

„Takmer každý deň sa nám ozve niekto nový, že je toto ubytovanie ochotný poskytnúť. Momentálne sa pohybujeme na kapacite niekde okolo stovky, je to aj vrátane privátneho ubytovania, ale gro predstavujú chaty, ubytovne a penzióny. Hlavne teraz, mimo sezóny, tam tá ochota je,“ informovala SITA Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry, ktorá pokrýva túto iniciatívu ako sprostredkovateľ.

Najkratší čas ubytovania, ktorý ponúkajú, je podľa nej dva týždne, niektorí sú ochotní ponúknuť ubytovanie až na tri mesiace. „V Tatrách, v meste, sme zaevidovali veľa áut s ukrajinskou štátnou poznávacou značkou. Stále ale platí to, že väčšina utečencov ide ďalej, alebo sa tu len zastaví a následne ide ďalej,“ dodala.

9:00 Vláda na Novom Zélande pracuje na novom zákone, ktorý by jej umožnil uvaliť ďalšie sankcie na Rusko v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu.

Premiérka Jacinda Ardernová na tlačovej konferencii v pondelok uviedla, že legislatíva, ktorú plánujú predložiť parlamentu v stredu, by umožnila vláde zamerať sa na jednotlivcov, spoločnosti, služby a majetok osôb spojených s inváziou. Sankcionovaným osobám zákon zabráni v presune majetku, vrátane superjácht, lodí a lietadiel, na Nový Zéland a zabráni im vo vstupe do vôd alebo vzdušného priestoru krajiny. Ardernová podotkla, že opatrenia by mohli rozšíriť aj na ďalšie štáty podieľajúce sa na nelegálnom konaní Ruska, ako je Bielorusko. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

V pondelok tiež novozélandské ministerstvo zahraničia a obchodu zverejnilo zoznam viac ako 100 osôb spojených s ruskou inváziou, ktoré majú cestovný zákaz. Medzi nimi je aj ruský prezident Vladimir Putin. Opatrenie oznámili už 24. februára a očakáva sa, že ho v najbližších týždňoch rozšíria.

8:58 Ministerstvo vnútra SR chystá verejné obstarávania nových technológii s cieľom zabezpečiť hranicu s Ukrajinou. Vyplýva to z oznámení na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie. Konkrétne by malo ísť o špecializovaný hardware a software a takisto o informačné a komunikačné technológie. Detaily však zatiaľ rezort nezverejnil.

Polícia v nedeľu 6. marca informovala, že hranicu Slovenska a Ukrajiny prekročilo cez hraničné priechody od začiatku ruskej invázie na nášho východného suseda už viac ako 100 000 osôb. Podľa štátnych orgánov však viac ako 80 percent z nich pokračuje zo Slovenska do ďalších krajín. Bezpečnostné zložky zároveň podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) monitorujú aj takzvanú zelenú hranicu.

Slovensko má pozemnú hranicu s Ukrajinou v dĺžke približne 97,8 kilometra, pričom južný úsek v 1/3 dĺžky je rovinatý terén a severný úsek v 2/3 dĺžky tvorí kopcovitý až horský terén.

8:56 Streamovacia spoločnosť Netflix v Rusku pozastavila svoju službu. Vo vyhlásení firma rozhodnutie odôvodnila „okolnosťami na mieste“, ale neposkytla žiadne ďalšie podrobnosti.

8:55 Ceny ropy v pondelok ráno prudko stúpli. Ľahká americká ropa si v elektronickom obchodovaní na newyorskej komoditnej burze pripísala 10,01 USD a jej cena sa zvýšila na úroveň 125,69 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, v pondelok ráno zdražela o 12,18 USD na 130,29 USD za barel Cena zlata, ktoré v období kríz investori považujú za bezpečné útočisko, sa zvýšila o 26 USD na 1 992,90 USD za uncu.

 
 
8.51
Zhromaždenia na podporu Ukrajiny a na protest proti invázii Ruska v tejto susednej krajine sa konali v nedeľu v srbskej metropole Belehrad a v druhom najväčšom meste Nový Sad. V pondelok o tom informovala chorvátska tlačová agentúra HINA.
8.40
Na Slovensko by malo prísť z Česka 50 profesionálnych vojakov s technikou. Dôvodom je humanitárna pomoc v súvislosti s hromadným prílevom vojnových utečencov z Ukrajiny. V pondelok o ich prítomnosti na území SR rozhodla vláda.
 

Na archívnej snímke zo 4. marca 2022 utečenci, ktorí utiekli pred ruskou inváziou zo susednej Ukrajiny, sedia v tanečnej sále 4-hviezdičkového hotela v Suceave v Rumunsku.

Foto: TASR/AP
 
8.19
Japonsko rokuje so Spojenými štátmi a európskymi krajinami o možnom zákaze dovozu ruskej ropy v reakcii na vojenskú inváziu na Ukrajinu. Informovala o tom v pondelok japonská tlačová agentúra Kjódó, ktorá sa odvolala na informácie z vládnych kruhov. Správu prevzali agentúry DPA aj Reuters. Správa prišla po tom, ako americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu povedal, že o podobnom kroku rokujú Spojené štáty s európskymi partnermi.
 
8.12
Britský premiér Boris Johnson sa má v pondelok stretnúť s kanadským premiérom Justinom Trudeauom a holandským premiérom Markom Ruttem. Témou rokovaní majú byť aj ďalšie sankcie voči Rusku. TASR o tom informuje na základe správy stanice BBC.
 
8.02
Novozélandská vláda plánuje urýchlené schválenie legislatívy, ktorá jej umožní zaviesť ekonomické sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajine. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP.
 
7.48
Rusko verbuje sýrskych bojovníkov skúsených v boji v mestských oblastiach, aby sa zapojili do vojny na Ukrajine. Informoval o tom v nedeľu americký denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na nemenované zdroje.
 

Na snímke zo 6. marca 2022 utečenci, ktorí utiekli z Ukrajiny pred vojnou, čakajú na autobus opúšťajúci hraničný priechod Korczowa v Poľsku.

Foto: TASR/AP
 
7.25
Centrum Prešova bolo v nedeľu (6. 3.) večer miestom Koncertu pre Ukrajinu. Podporu Ukrajine a jej obyvateľom prišla vysloviť desiatka umelcov z Prešova a východného Slovenska, medzi nimi aj známe osobnosti hudobnej a umeleckej scény.
 
7.14
Ruská armáda oznámila, že v pondelok predpoludním zastaví paľbu a umožní evakuáciu humanitárnymi koridormi v niektorých ukrajinských mestách. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.
 
Na Ukrajinu posielajú aj hasičskú výstroj

Na snímke zo 6. marca 2022 premiér Alberty Jason Kenney (vľavo) a Olexander Danyleiko, generálny konzul Ukrajiny v Edmontone, balia hasičské oblečenie, ktoré sa má poslať na Ukrajinu.

Foto: TASR/AP
 
 
V Južnej Kórei vyjadrili podporu obyvateľom Ukrajiny

Členky Kórejskej asociácie právnikov držia transparenty počas tlačovej konferencie požadujúcej, aby Rusko zastavilo vojnu proti Ukrajine neďaleko ruského veľvyslanectva v Soule v Južnej Kórei 7. marca 2022.

Foto: TASR/AP
 
 

Na archívnej snímke zo 6. marca 2022 ukrajinský muž jazdí na bicykli v blízkosti továrne a obchodu, ktorý horí po tom, čo bol bombardovaný v Irpine na predmestí Kyjeva.

Foto: TASR/AP
 
6.00
5.37
 

Na archívnej snímke zo 6. marca 2022 sa Ukrajinka oblečená vo vojenskom odeve modlí v kostole v Ľvove na západe Ukrajiny.

Foto: TASR/AP
 
5.24
Britské ministerstvo obrany sa domnieva, že ruské sily dosiahli za posledných 48 hodín na Ukrajine minimálne územné zisky, pričom ich jednotky narazili na tvrdý odpor a čelia slabej logistickej podpore. Ukrajinskí velitelia však varovali, že ruská armáda preskupuje svojich vojakov a plánuje totálny útok na hlavné mesto Kyjev. TASR tieto správy prevzala od stanice BBC a agentúry DPA.
 

Na archívnej snímke zo 6. marca 2022 horí továreň a obchod po bombardovaní ruskej armády v meste Irpin na okraji Kyjeva na Ukrajine.

Foto: TASR/AP
 
5.11
Spojené štáty nepredpokladajú, že hrozí bezprostredný ruský obojživelný útok na Odesu alebo jej okolie. Informovala o tom v noci na pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na vysokopostaveného nemenovaného predstaviteľa USA. Na Ukrajine totiž vládnu obavy z možného útoku ruských síl na toto prístavné mesto.
5.06
Británia poskytne ďalších 100 miliónov dolárov (91,5 milióna eur) na pomoc Ukrajine. V nedeľu to oznámil britský premiér Boris Johnson. TASR túto správu prevzala od agentúry AFP.
 

Na archívnej snímke zo 6. marca 2022 mŕtve telá ľudí ležia zakryté na ulici v meste Irpin na Ukrajine.

Foto: TASR/AP
 
5.02
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu kritizoval západných lídrov za to, že nereagovali na vyhlásenie ruského ministerstva obrany, že zasiahne ukrajinský vojensko-priemyselný komplex. Takisto vyzval na uvalenie prísnejších sankcií voči Moskve. Informovali o tom agentúra AP a stanica Sky News.
 
5.00
Ruské jednotky v nedeľu neskoro večer zintenzívnili raketové a delostrelecké útoky na niektoré ukrajinské mestá. Oznámil to Oleksij Arestovyč, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. TASR o tom informovala na základe správy agentúry AP.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 CNN: Vedú sa predbežné diskusie o prípadnej exilovej ukrajinskej vláde (7. 3. 2022)
 Macron obvinil Putina z pokrytectva v súvislosti s koridormi (7. 3. 2022)
 Rusko ihneď zastaví útok, ak Ukrajina splní štyri podmienky (7. 3. 2022)
 EÚ udrie na Rusko ďalšími sankciami. Von der Leyenová predstaví plán, ako zlomiť Putinovi „väz“ (7. 3. 2022)
 Podoľak: Mierové rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom sa začnú o 15.00 h (7. 3. 2022)
 Medzinárodný trestný súd začal pojednávanie v spore medzi Ukrajinou a Ruskom, Kyjev predloží argumenty (7. 3. 2022)
 Wang I označil Rusko za najdôležitejšieho strategického partnera Pekingu, odmietol odsúdiť vojnu na Ukrajine (7. 3. 2022)
 Ruská armáda otvorí humanitárne koridory v niektorých mestách Ukrajiny (7. 3. 2022)
 Rusi verbujú Sýrčanov do vojny, tvrdí The Wall Street Journal (7. 3. 2022)
 Ukrajina je v boji proti Rusku zásobovaná zbraňami z utajeného letiska vo východnej Európe (7. 3. 2022)nasledujúci článok >>
Na Slovensko by malo prísť z Česka do 50 profesionálnych vojakov, schválila vláda
<< predchádzajúci článok
Sociálna poisťovňa vykázala za minulý rok prebytok 845,9 milióna eur