Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

04. apríla 2020

Pandémia koronavírusu vyprázdnila ulice a obmedzila dopravu, vďaka tomu sa Zem menej otriasaPandémia nového koronavírusu vyprázdnila ulice miest, obmedzila dopravu po celom svete a dokonca spôsobila aj to, že sa Zem menej otriasa. Viac o téme: ...Zdieľať
zemetrasenie 676x372 4.4.2020- Pandémia nového koronavírusu vyprázdnila ulice miest, obmedzila dopravu po celom svete a dokonca spôsobila aj to, že sa Zem menej otriasa.


Seizmológovia po celom svete zaznamenávajú menej okolitého seizmického hluku, ktorý tvoria vibrácie vytvorené vozidlami a ľuďmi. Nedostatok takéhoto hluku spôsobil, že sa vrchná zemská kôra pohybuje o trochu menej, informuje televízia CNN.

Seizmický hluk poklesol


Na tento fenomén poukázal v Bruseli geológ a seizmológ z Belgického kráľovského observatória Thomas Lecocq. Od polovice marca, keď v krajine začali zatvárať školy, podniky a zaviedli ďalšie opatrenia, v metropole Belgicka poklesol okolitý seizmický hluk zhruba o 30 až 50 percent. Takáto úroveň hluku býva podľa jeho slov na Vianoce.

Vďaka poklesu seizmického hluku môže Lecoq s kolegami zaznamenávať menšie zemetrasenia a ďalšie seizmické udalosti, ktoré by inak niektoré seizmické stanice nezaregistrovali. Medzi nimi je napríklad vyše storočná stanica v Bruseli, ktorá je podľa Lecocqa za bežných okolností "prakticky nepoužiteľná".

Seizmológovia namiesto nej používajú skôr inú stanicu s vrtom, ktorá má v zemi zavedenú trubicu a cez ňu monitoruje seizmickú aktivitu. "V súčasnosti, pretože je mesto tiché, je (stanica) takmer rovnako dobrá, ako tá v zemi," vysvetlil vedec.

Ľudia počúvajú varovania úradov


Grafy znázorňujúce hluk vytvorený ľuďmi sú podľa Lecocqa dôkazom toho, že ľudia počúvajú varovania úradov, aby zostali doma a aktivitu mimo neho obmedzili na minimum.

"Zo seizmologického hľadiska, môžeme ľudí motivovať a povedať 'OK, ľudia. Máte pocit, že ste doma sami, ale môžeme vám povedať, že je každý doma. Každý robí to isté. Každý rešpektuje pravidlá," povedal.

Podľa Raphaela De Plaena z mexickej Universidad Nacional Autónoma sa dajú dáta použiť aj na identifikáciu toho, kde opatrenia nefungujú, tak ako by mali.

"Ľudia, ktorí rozhodujú, by to v budúcnosti mohli použiť, aby zistili 'OK, nerobíme to dobre. Potrebujeme na tom popracovať a uistiť sa, že to ľudia rešpektujú, pretože toto je v záujme každého," vysvetlil De Plaen.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pandémia koronavírusu vyprázdnila ulice a obmedzila dopravu, vďaka tomu sa Zem menej otriasa © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Dali by ste sa zaočkovať proti koronavírusu? Niektorí Slováci v prieskume prekvapili (4. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku otestovali rekordný počet ľudí a nakazených pribudlo 21. Matovič podpísal zmluvu na ventilátory (online) (4. 4. 2020)
 Panika, zvýšené nakupovanie a tunelové videnie. Sociológ hodnotí vystúpenia premiéra Matoviča (3. 4. 2020)
 Europoslanec Hajšel oceňuje návrh Európskej komisie na „kurzarbeit“, chváli ho aj Ďuriš Nicholsonová (3. 4. 2020)
 Urýchlená mobilizácia eurofondov je podľa ZMOS jediná možnosť, ako zmierniť dopady koronakrízy (3. 4. 2020)
 Niektorí nakazení koronavírusom môžu mať neurologické problémy, počet prípadov s týmto príznakom stúpa (3. 4. 2020)
 V karanténe je 62 zamestnancov žilinskej nemocnice, operovali muža s Covid-19 (3. 4. 2020)
 Tvrdšie opatrenia podľa Matoviča zoberú Slovákom zo slobody a budú slzy a strádanie (3. 4. 2020)
 Zamestnávatelia žiadajú „kurzarbeit“, vedia si predstaviť model ministra Sulíka (3. 4. 2020)
 Koronavírus: Splátky hypoték a úverov sa Slovákom odložia až na deväť mesiacov, kľúčová dohoda s bankami je hotová (online) (3. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Robot zahral na violončele novú skladbu od oscarovej hudobníčky Hildur Gudnadóttir (video)
<< predchádzajúci článok
Nočná obloha prinesie divadlo: Venuša prechádza cez Plejády

Pandémia koronavírusu vyprázdnila ulice a obmedzila dopravu, vďaka tomu sa Zem menej otriasa - diskusné fórum čitateľov