Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. mája 2020

Pre koronakrízu zaznamenal automobilový priemysel bezprecedentný pokles, výpadky vo výrobe sú obrovskéVýpadok výroby vo štvorici slovenských automobiliek, ktoré museli prerušiť a následne obmedziť produkciu, v súvislosti s aktuálnou koronakrízou odhaduje spoločnosťZdieľať
gettyimages 1066926782 676x451 22.5.2020  - Výpadok výroby vo štvorici slovenských automobiliek, ktoré museli prerušiť a následne obmedziť produkciu, v súvislosti s aktuálnou koronakrízou odhaduje spoločnosť Euler Hermes na takmer 115-tisíc automobilov. Kia Motors Slovakia, Volkswagen Slovakia, ako aj Groupe PSA Slovakia a Jaguar Land Rover Slovakia už pritom svoju výrobu postupne obnovujú.

 

Bezprecedentný pokles


„Výpadok je ale značný a v polovici mája pre odstávky v štyroch slovenských automobilkách dosiahol takmer 115-tisíc vozidiel," uviedol riaditeľ Euler Hermes na Slovensku Peter Mucina.

Zastavenie výroby pre pandémiu sa pritom podľa neho prirodzene prenieslo aj na dodávateľské reťazce v rámci automobilového priemyslu.

Euler Hermes konštatuje, že v dôsledku obmedzení zaznamenali európske automobilové trhy v apríli bezprecedentný pokles.

Predalo sa o 1,6-milióna áut menej


Podľa údajov jednotlivých národných ekonomík, klesol počet registrácií nových áut v Nemecku v apríli medziročne o 61%, vo Francúzsku o 89 %, v Španielsku, v Spojenom kráľovstve o 97 % a v Taliansku až o 98 %.

Od začiatku tohto roka do konca apríla poklesol automobilový trh v Nemecku o 31 %, v Spojenom kráľovstve o 43 %, vo Francúzsku o 48 %, v Španielsku o 49 % a v Taliansku o 51 %.

„Týchto päť krajín reprezentujúcich 75 % európskeho trhu zaznamenalo v apríli súhrnný prepad o 84 %. Prepad počas prvých štyroch mesiacov je na úrovni - 42 %, čo zodpovedá zníženiu predaja o 1,6 milióna nových automobilov," priblížil situáciu v Európe Mucina.

Záujem o kúpu vozidla sa pomaly zvyšuje


Podľa ukazovateľov vyhľadávania automobilov sledovaných spoločnosťou Google však vidno obnovený záujem domácností o autá.

S výnimkou Nemecka ale ešte nie je dosť silný na to, aby sa čoskoro prejavil na nákupoch automobilov.

„Medzi oživením záujmu o automobily na internete a obnovením registrácií nových áut v priemere dochádza k troj- až štvormesačnému oneskoreniu,“ poznamenal Mucina.

 

 

Otvorenie showroomov obnoví dopyt


Prvým predpokladom obnovenia dopytu, samozrejme popri ukončení obmedzení mobility, ja však podľa neho znovuotvorenie showroomov a predajní v celom regióne.

"Pomôcť by mohli zľavy na aktuálne zásoby skladových vozidiel. Ďalším faktorom je samotné ochorenie Covid-19, pretože ľudia sa obávajú používať verejnú dopravu a autá považujú za bezpečnejšie,“ pripomína Mucina.

Neočakáva však, že sa nákup automobilu stane v najbližšom čase prioritou pre väčšinu domácností, pokiaľ k tomu nedostanú určitú „motiváciu“.

"Obnovenie vyústi do výroby nových modelov, bude však postupné a nebude stačiť na úplné oživenie dopytu. Ak neprídu žiadne konkrétne opatrenia na zvýšenie dopytu takým či oným spôsobom, ako napríklad bonusy, dotácie alebo fiškálne stimuly - najmä v prospech vozidiel s nižšími emisiami - mali by sme očakávať, že európsky trh sa v roku 2020 zníži zhruba o 30 %," avizuje Euler Hermes.

To by podľa spoločnosti viedlo k najhoršiemu výsledku od začiatku týchto štatistík v roku 1999, kedy sa predalo 12-miliónov kusov áut, čo je o 6-miliónov kusov menej ako v roku 2019.


Euler Hermes je svetovým lídrom v poistení obchodných pohľadávok a špecialistom v oblasti hodnotenia rizika, bonity, záruk a inkasa pohľadávok. Spoločnosť ponúka B2B klientom finančné služby s cieľom podporovať ich cash flow a správu obchodných pohľadávok. Spoločnosť sídli v Paríži, je prítomná vo viac ako 50 krajinách a pracuje v nej viac ako 6050 zamestnancov. Euler Hermes je členom skupiny Allianz.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Pre koronakrízu zaznamenal automobilový priemysel bezprecedentný pokles, výpadky vo výrobe sú obrovské © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tatry čaká počas sezóny nával turistov, pre pandémiu uprednostnia Slováci dovolenku doma (22. 5. 2020)
 Koronavírus: Mobilná aplikácia eKaranténa ešte nebola oficiálne spustená. Testy na Covid-19 potvrdili len jedného nakazeného (online) (22. 5. 2020)
 Rakúsko sa opatrne pripravuje na letnú sezónu, Kurz verí v dohodu s východnými susedmi (21. 5. 2020)
 Zástupcovia aquaparkov a kúpalísk vyzvali vládu, aby začala konať aj v tejto oblasti (21. 5. 2020)
 Aplikácia pre smart karanténu je hotová, ešte ju musia schváliť spoločnosti Google a Apple (21. 5. 2020)
 Stovky pracovných miest vieme zachrániť, Krajniak chce počas koronakrízy predĺžiť zmluvy na určitý čas (21. 5. 2020)
 Hotely a reštaurácie zaskočila jedna požiadavka hygienikov, ktorú označili za nelogickú a kontraproduktívnu (21. 5. 2020)
 POZOR: Nákupy v Rakúsku? Bez negatívneho COVID testu na ne zabudnite (21. 5. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo šesť nakazených, aplikácia pre inteligentnú "smart" karanténu je pripravená (online) (21. 5. 2020)
 HROZÍ ČECHÁM DRUHÁ VLNA? Koronavírusom sa nakazilo naraz 82 BANÍKOV (20. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Dvaja mladíci sa ulakomili na drevené hranoly, ukradli ich spoza betlehemu
<< predchádzajúci článok
Opitý šofér najprv prišiel o prívesný vozík s miešačkou a potom s autom skončil v priekope (foto)