Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. novembra 2020

Pred Vianocami treba podľa lekára Petra Visolajského zaviesť trojtýždňový lockdownS tým, že by bolo možné ísť len do práce, k lekárovi, na nákup potravín, do prírody a individuálne športovať. „Ak by sme ľuďom vysvetlili, že je nutné spraviť takéto obmedzenia na tri týždne, aby sme mali lepšie Vianoce, myslím si, že by to prijali,“ hovorí.Zdieľať
Pred Vianocami treba podľa lekára Petra Visolajského zaviesť trojtýždňový lockdown

Dnes vieme, že na to, aby sme zrazili krivku pandémie v štáte, máme len dva nástroje: Lockdown a frekventné testovanie v daných lokalitách s efektívnou izoláciou zachytených infikovaných. Rozhodnutie však vôbec nestojí tak, že buď úplne zavretie ľudí vo svojich domoch, alebo celoštátne testovanie. Ako najlepšie riešenie sa ukazuje kombinácia oboch v istej forme. Už niekoľko dní je jasné, že krivka na Slovensku neklesá, naopak, máme presvedčivé známky, že infekcia sa na Slovensku ďalej rozbieha.

Do toho nás čaká zhoršenie situácie, keďže nastáva predvianočný čas preplnených obchodov a zvýšeného cestovania a stretávania sa ľudí. Je preto na mieste, aby sme teraz sprísnili na Slovensku lockdown a regióny, kde je vysoký výskyt alebo vysoký nárast infekcie, pretestovali aspoň dvakrát týždenne.

V týchto regiónoch musí byť lockdown prísnejší. Toto testovanie nemôže byť na dobrovoľnej báze a zároveň tým, ktorých zachytíme ako pozitívnych, musíme zabezpečiť účinnú karanténu. Dobrovoľnosť v testovaní môže byť len vo výbere – podrobím sa testu, alebo idem do samoizolácie.

Lockdown by mal byť aspoň na tri týždne, s tým, že by bolo umožnené vychádzanie len do práce, k lekárovi, na nákup potravín a individuálne športovanie a vychádzku do prírody. Pričom by ľudia mali mať dostupné bezplatné antigénové testovanie, a podporilo by sa testovanie v práci. Ak by sme ľuďom dostatočne vysvetlili, že je nutné spraviť takéto obmedzenia na tri týždne, aby sme mali lepšie Vianoce, myslím, že by to prijali.

Ak krivku dostatočne „zrazíme dole“, môžeme sa zase na čas trochu viac nadýchnuť a uvoľniť opatrenia. Maturitné ročníky, učňovky a druhý stupeň základných škôl je potrebné navrátiť do škôl čím skôr. Avšak skúsenosti zo súčasného nemeckého lockdownu ukazujú, že otvorené školy situáciu napriek lockdownu zhoršujú.

Ak sa teda rozhodneme školskú dochádzku uvoľniť, je dobrým riešením spojiť ju s frekventovaným antigénovým testovaním a je nutné vyvážiť toto uvoľnenie reštrikciou v inej sfére. Veľmi sa teším rozhodnutiu premiéra zabezpečiť fungovanie škôl testovaním. Po zlepšení situácie je potrebné prehodnotiť, či by sme mohli zameškanú školskú dochádzku dobehnúť učením napríklad aj v soboty, či znížením prázdninových dní.

Ak si povieme, že vzdelanie detí je pre náš štát prioritou, musíme k tomu aj tak pristupovať a ostatné veci tomu podriadiť.

Peter Visolajský
lekár, člen Ústredného krízového štábu


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Dá sa Matovič zaočkovať ako prvý s rodinou a bude vzorom? Odpoveď vás prekvapí (27. 11. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo opäť viac vyliečených ako nakazených, urobili takmer 11-tisíc PCR testov (27. 11. 2020)
 Pre fungovanie terás v reštauráciách platia nové podmienky (27. 11. 2020)
 Počet nakazených v Česku klesá, urobili sa vyše tri milióny testov (27. 11. 2020)
 Rúška budú vo Francúzsku povinné aj po vakcinácii, vláda oznámila aj zmiernenie lockdownu (26. 11. 2020)
 Vianoce bez lyžovačky by Taliansku spôsobili obrovskú škodu, odhaduje sa strata 20 miliárd eur (26. 11. 2020)
 Štát pripravuje novú aplikáciu proti šíreniu COVID-19. Podľa IT odborníka si novinka nájde množstvo odporcov (26. 11. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo takmer 2-tisíc nakazených a 2831 vyliečených, počet úmrtí sa zvýšil o 17 (26. 11. 2020)
 Nemecko predĺži do 20. decembra čiastočný lockdown (26. 11. 2020)
 Počet nakazených v Česku od začiatku pandémie prekročil pol milióna (25. 11. 2020)nasledujúci článok >>
Talianska vláda i naďalej odmieta lyžovačky, zákaz vychádzania bude platiť aj cez Vianoce
<< predchádzajúci článok
Black Friday – pozor na zľavy, ktoré sú až príliš dobré

Pred Vianocami treba podľa lekára Petra Visolajského zaviesť trojtýždňový lockdown - diskusné fórum čitateľov