Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júna 2020

Premiér Matovič ohlásil ďalšie výrazné uvoľnenie opatrení. Pozrite si akéSlovensko pokračuje v uvoľňovaní opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Ďalšia vlna uvoľnenia začne platiť od stredy 3. júna. Otvárajú sa viaceré prevádzky a uvoľňujú opatrenia.Zdieľať
Premiér Matovič ohlásil ďalšie výrazné uvoľnenie opatrení. Pozrite si aké

 

Po konzíliu epidemiológov a infektológov premiér Igor Matovič z OĽaNO ohlásil veľké uvoľňovanie: „Je to ďalšie zásadné uvoľnenie. Veľa toho už obmedzeného nebude. Ale stále niečo bude.“

Uvoľnenie platí od stredy tohto týždňa, teda od 3. júna. Epidemiologička Zuzana Krištúfková hovorí, že pri takých dobrých výsledkoch už môžeme výrazne uvoľňovať. Na Slovensku je jedna z najnižších úmrtností na svete.

Rozsah epidémie je u nás podľa Krištúfkovej minimálny, preto môžeme výrazne uvoľňovať. „Situácia teraz nebude o príkazoch a zákazoch, ale o individuálnej zodpovednosti,“ upozornila. Vyzvala najmä dôchodcov a ľudí s chronickými ochoreniami, aby znižovali riziko nákazy, najmä aby si umývali a dezinfikovali ruky, dodržiavali rozstupy a nosili rúška.

Obchody zostanú ďalej zatvorené aj v nedeľu zo sanitárnych dôvodov, majú vtedy vyčistiť priestory.

Premiér hovorí, že po piatom uvoľnení na Slovensku môžeme žiť takmer slobodne, lebo zatvorené ostávajú nočné kluby a ešte možno pár vecí, ale väčšina už je otvorená.

Staršie deti ešte do školy nepôjdu, o ich návrate sa rozhodne možno na budúci týždeň.

Núdzový stav ostáva, rozhodnú o ňom v utorok

Núdzový stav aj naďalej ostáva, potvrdil premiér Matovič. „Núdzový stav žiadnym spôsobom nikoho neobmedzuje. Dovoľuje nám, aby sme nemocnice zásobovali ochrannými pomôckami, keď ho zrušíme, budú si ich musieť kupovať samy,“ povedal.

O možnosti zrušenia núdzového stavu budú rokovať v utorok, rovnako aj o zrušení zákazu zhromažďovania. Na zrušenie núdzového stavu vyzval premiéra aj jeho predchodca Peter Pellegrini.

„Ak by nekryl rozkrádanie Kičuru a zabezpečil ochranné pomôcky v domovoch sociálnych služieb, ak by nepúšťal do osád ľudí bez kontroly naverímboha, tak by Slovensko nemalo núdzový stav už dva mesiace,“ povedal Matovič.

Čo sa mení:

 • Rúška – povinné v interiéri a vonku už pri rozstupoch do dvoch metrov, nie piatich.
 • Hranice – pri prekračovaní hraníc s Českom a Maďarskom nebude potrebný len trvalý alebo prechodný pobyt, stačia dva dokumenty, ktoré preukážu život v krajine. Môže to byť aj účet za elektrinu či telefón. Táto zmena platí už od utorka.
 • Športové súťažné podujatia povolia od 3. júna. Budú môcť byť prítomní aj diváci, celkovo však budú musieť dodržiavať počty osôb ako pri hromadných podujatiach.
 • Obmedzenia veľkosti predajní či reštaurácií sa znížia – z 15 štvorcových metrov na desať.
 • Taxislužba – fólia je odporúčaná, ale nie je povinná, povoľuje sa klimatizácia a zrušil sa 15-minútový interval medzi zákazníkmi.
 • Kultúrne podujatia – umelci už nemusia mať test, nebudú musieť dodržiavať rozstupy dva metre, bude šachovnicové sedenie. Rovnaké to bude v kostoloch.
 • Denné stacionáre sa otvoria pre ľudí do 62 rokov. Od 3. júna sa začína postupne uvoľňovať aj prijímanie nových klientov do zariadenia sociálnych služieb. Zmenia sa aj obmedzenia pri návštevách, povedal Jozef Šuvad z ministerstva zdravotníctva. V priebehu dvoch až troch týždňov „by malo dôjsť k prinavráteniu života v domovoch sociálnych služieb“. Detaily ešte neuviedli.
 • Hromadné podujatia – od 10. júna budú povolené do 500 ľudí, od 1. júla do konca roka budú povolené do tisíc ľudí.
 • Verejné stravovanie – ruší sa časové obmedzenie a limit počtu ľudí za stolom.
 • Otvárajú sa – všetky vnútorné športoviská, kúpaliská, wellness, kúpele, masáže, kasína, vnútorné priestory ZOO a botanických záhrad.
 • Otváracie hodiny pre seniorov sa rušia.
 • Ubytovanie – ruší sa 24-hodinový odstup a povinnosť samostatných sociálnych zariadení na izbe.
 • Letné tábory – budú pre ne platiť rovnaké pravidlá ako pre hromadné podujatia, budú sa teda postupne zvyšovať počty detí, ktoré tam budú môcť byť. Budú určené aj pre staršie deti, nielen pre deti, u ktorých je povolená škola. Tábory však budú musieť byť na jednom mieste, zakázané budú putovné tábory.
 • Dovolenka pri mori – premiér naznačil, že bude možné ísť cez leto k moru. „Budeme hľadať cestu, ako by sa mohli dostať k moru,“ povedal s tým, že Chorvátsko a Grécko sú na tom epidemiologicky veľmi dobre. „Je to však riziko, nevieme, ako na tom budú o mesiac alebo dva,“ povedal. Kto si chce kúpiť dovolenku pri mori, je to na vlastné riziko.
 • Návštevy v nemocniciach – od 3. júna by mali byť za špecifických podmienok znovu povolené aj návštevy v nemocniciach. Podmienky zverejnia v nasledujúcich dňoch.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku pribudol jeden prípad, otestovali iba 274 ľudí a kĺzavý medián zostal na nule (1. 6. 2020)
 V ružinovských školách a škôlkach koronavírus nezistili, zamestnancov opakovane testovali (1. 6. 2020)
 Žiaci sa vrátili do škôl a otvorili sa aj škôlky. Platia prísne hygienické a ochranné opatrenia (1. 6. 2020)
 HOAX: Nosenie rúška nespôsobuje zdravotné problémy (1. 6. 2020)
 Slovensko opäť nezaznamenalo žiaden nový prípad koronavírusu, vyliečilo sa desať pacientov (31. 5. 2020)
 B. Kollár: Slovensko podľa mňa nepotrebuje núdzový stav, premiéra však chápem (31. 5. 2020)
 Európska komisia navrhla v boji proti koronakríze nový nástroj, podporí platobnú schopnosť firiem (30. 5. 2020)
 Pri koronavíruse sa väčšina opýtaných stretla s hoaxami, najviac sledovali sociálne siete (30. 5. 2020)
 Kedy skončí núdzový stav v zdravotníctve? Ministerstvo má časový limit (29. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Sviečková spomienka masakry na Námestí nebeského pokoja zrejme nebude, hongkonská polícia ju zakázala
<< predchádzajúci článok
Putin oznámil dátum referenda o zmenách ústavy, pozitívny výsledok mu umožní zostať dlhšie pri moci

Premiér Matovič ohlásil ďalšie výrazné uvoľnenie opatrení. Pozrite si aké - diskusné fórum čitateľov