Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. júna 2023

Zuzana Čaputová už nebude kandidovať za prezidentku SR. Celý text vyhláseniaZuzana Čaputová už nebude kandidovať za prezidentku. „Pred oznámením tohto svojho rozhodnutia som musela odhadnúť svoje sily na ďalších, oddnes, potenciálne šesť rokov. A po veľmi poctivom zvažovaní dnes viem, že by tých síl na ďalší mandát nebolo dosť,“ vyhlásila.Zdieľať
Zuzana Čaputová už nebude kandidovať za prezidentku SR. Celý text vyhlásenia

Prezidentka Zuzana Čaputová nebude opätovne kandidovať v budúcoročných voľbách na post hlavy štátu. Informovala o tom v utorok v Prezidentskom paláci.

"Neberte, prosím, moje rozhodnutie nekandidovať ako dôkaz toho, že so slušnosťou sa nedá uspieť. Dajú sa s ňou vyhrať voľby, vykonávať mandát a ostať pritom najdôveryhodnejším politikom," povedala Čaputová.

Vysvetlila, že síl na ďalší mandát by nebolo dosť. Svoje rozhodnutie podľa vlastných slov poctivo zvažovala a dôvody preň sú silné. Svojím rozhodnutím nekandidovať sa nevzdáva ideálov ani dôvery v hodnoty, ktorým podriaďovala svoj doterajší profesijný aj osobný život. "Demokracii a spravodlivosti na Slovensku som sa snažila pomáhať pred prezidentským mandátom, počas neho a budem aj po ňom," poznamenala hlava štátu.

Tvrdí, že to, čo pred štyrmi rokmi sľúbila, to pred dokončením svojho mandátu splní. Bude sa snažiť byť pilierom pokoja, slušnosti, vecnosti a ústavnosti. Osud Slovenska podľa Čaputovej nezávisí od jedného človeka. Múdri a empatickí ľudia s energiou kandidovali v komunálnych voľbách, kandidujú v parlamentných voľbách a nie je dôvod, aby tak nebolo aj v tých prezidentských.

"Slušnú a hodnotovú politiku porazí len to, keď jej prestaneme veriť. Ja v ňu stále verím. Moje rozhodnutie je rozhodnutím osobným, keďže dostatok síl je to, čo významne určuje kvalitu verejnej služby," poukázala.

Prezidentka bude svoju prácu naďalej robiť s ľudskosťou a empatiou, pretože je to práca pre ľudí. Počas uplynulých štyroch rokov sa podľa Čaputovej podarilo veľa dobrého.

Väčšina politických strán sa podľa vyjadrenia kandidátom na prezidenta zatiaľ nezaoberá. Aktuálnou prioritou sú pre ne septembrové predčasné parlamentné voľby. Niektoré strany čakali aj na rozhodnutie súčasnej hlavy štátu. Podporu Čaputovej deklarovala napríklad SaS, ktorá si však vie ako jej dôstojného nástupcu predstaviť exministra zahraničných vecí Ivana Korčoka.

Mandát prezidentky uplynie v roku 2024. Hlavu štátu volia občania Slovenskej republiky v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Kandidátov na prezidenta môže navrhnúť najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania na základe petície najmenej s 15.000 podpismi oprávnených voličov.

Celý text vyhlásenia bez úprav:

„Vážené občianky, vážení občania,

toto vyhlásenie je jedno z najťažších, aké som v živote urobila a zrejme aj urobím.

Mám za sebou štyri profesijne aj ľudsky najťažšie roky môjho života a čaká ma piaty, ktorý zrejme nebude o nič ľahší.

Všetci vieme, že posledné štyri roky boli spojené s mnohými krízami, covidom, vojnou na Ukrajine, energetickou krízou, rekordnou infláciou. Vykonávala som mandát so štyrmi vládami za štyri roky a na jeseň vymenujem piatu.

Veľmi si vážim dôveru všetkých vás, ktorí ju voči mne cítite a verte mi, že si tento záväzok dôvery plne uvedomujem. Nesklamať ju však znamená robiť túto prácu s plným nasadením a silami. Inak by sa mohlo stať, že prezidentský post bude slúžiť mne a nie ja jemu a krajine.

Pred oznámením tohto svojho rozhodnutia som musela odhadnúť svoje sily na ďalších, oddnes, potenciálne šesť rokov. A po veľmi poctivom zvažovaní dnes viem, že by tých síl na ďalší mandát nebolo dosť.

Dokončím teda posledný rok svojho mandátu a moja služba v tejto funkcii bude naplnená. Ďalej sa už o druhé volebné obdobie nebudem uchádzať.

Čo som vám pred štyrmi rokmi sľúbila teda dokončením svojho mandátu splním. Aj naďalej sa budem snažiť byť pilierom pokoja, slušnosti, vecnosti a ústavnosti. Mrzí ma pritom, ak sklamem tých, ktorí očakávali aj moju opätovnú kandidatúru.

Osud Slovenska však samozrejme nezávisí od jedného človeka. Múdri a empatickí ľudia s dostatkom energie viesť Slovensko kandidovali v komunálnych voľbách, kandidujú v parlamentných voľbách a nie je dôvod, aby tak nebolo aj vo voľbách prezidentských.

Samozrejme pár slov tohto vyhlásenia nemôže obsiahnuť všetky najhlbšie dôvody môjho rozhodnutia, medzi ktoré patrí aj ohľad na moju rodinu. Napriek tomu sa uchádzam o vaše pochopenie a dôveru v tom, že som rozhodnutie zvažovala veľmi poctivo a že dôvody preň sú naozaj silné.

Neberte, prosím, moje rozhodnutie nekandidovať ako dôkaz toho, že so slušnosťou sa nedá uspieť. Dajú sa s ňou vyhrať voľby, vykonávať mandát a ostať pritom najdôveryhodnejším politikom. Slušnú a hodnotovú politiku porazí len to, keď jej prestaneme veriť. Ja v ňu stále verím. Moje rozhodnutie je rozhodnutím osobným, keďže dostatok síl, je to, čo významne určuje kvalitu verejnej služby.

Svojim rozhodnutím nekandidovať sa nevzdávam ideálov, ani dôvery v hodnoty, ktorým som podriaďovala celý svoj doterajší profesijný aj osobný život. Demokracii a spravodlivosti na Slovensku som sa snažila pomáhať pred prezidentským mandátom, počas neho a budem aj po ňom.

Naďalej budem robiť svoju prácu s ľudskosťou a empatiou, lebo je to práca pre ľudí. Aj keď práve za ľudskosť platíte vysokú cenu svojou zraniteľnosťou.

Som rada, že sa počas uplynulých štyroch rokov podarilo veľa dobrého a verím, že aj v tom poslednom roku môjho mandátu urobím so svojim tímom veľa užitočného pre Slovensko.“


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Čaputová: Uplynulý rok bol jeden z najťažších (16. 6. 2023)
 Prezidentka Čaputová sa stretne s lídrami parlamentných strán, prerokujú vládu odborníkov (10. 5. 2023)
 Nadpolovičná väčšina je s prácou prezidentky Čaputovej spokojná. Najmenej sú to sympatizanti Smeru, Hlasu a Republiky (11. 4. 2023)
 Čaputová dostane v Nemecku ďalšie ocenenie: Cenu cisára Otta (26. 1. 2023)
 Prezidentka darovala na audiencii pápežovi Františkovi obraz, vianočné ozdoby aj tradičné sviatočné pečivo (foto) (10. 12. 2022)
 Prezidentka Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej (7. 12. 2022)
 CELÉ ZNENIE: Správa prezidentky SR Zuzany Čaputovej o stave republiky (29. 11. 2022)
 Čaputová o stave republiky: Chudoba sa prehlbuje, môže to viesť k radikalizácii (29. 11. 2022)
 Prezidentka Čaputová vrátila parlamentu Matovičov prorodinný balíček (video) (7. 6. 2022)
 Čaputová: Ruský režim vedie vojnu proti hodnotám (2. 6. 2022)nasledujúci článok >>
Prigožin sa usiluje podkopať autoritu ruského ministerstva obrany, poslal im vlastný návrh kontraktu
<< predchádzajúci článok
Generálny pardon využili státisíce dlžníkov Sociálnej poisťovne, zaplatené poistné je však len v miliónoch eur