Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

20. novembra 2018

Radíme: Neprezuté pneumatiky môžu znížiť poistné plnenie



Ak vinník dopravnej nehody nemal prezuté pneumatiky, od 15. novembra môže mať problém nielen pri jej riešení, ale aj riešení poistnej udalosti.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: Dropbox
 
Bratislava 20. novembra (TASR) - Ak vinník dopravnej nehody nemal prezuté pneumatiky, od 15. novembra môže mať problém nielen pri jej riešení, ale aj riešení poistnej udalosti. Používanie zimných pneumatík je totiž v období od 15. novembra do 31. marca povinné pre osobné vozidlá, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad.


"Zimné pneumatiky odporúčame už pri nižších teplotách, v našich podmienkach je to pri teplotách nižších ako 10 stupňov Celzia, nakoľko zmes, ktorá je použitá v letných pneumatikách stvrdne a pneumatiky sa tak rýchlo dostávajú do šmyku. Zimné pneumatiky majú členitejší dezén s malými lamelami a vďaka tomu lepšie držia na vozovke pri zníženej teplote a na zasneženom povrchu. Takisto brzdná dráha vozidla na letných pneumatikách je pri nepriaznivom počasí oveľa dlhšia," vysvetľuje Martin Škultéty z oddelenia likvidácie poistných udalostí motorových vozidiel Allianz - SP.

Podľa hovorkyne poisťovne Lucie Muthovej môžu byť neprezuté pneumatiky navyše príčinou zníženého poistného plnenia. V prípade vzniku poistnej udalosti je poisťovňa oprávnená primerane znížiť poistné plnenie, ak došlo k poškodeniu alebo zničeniu vozidla z dôvodu, že nebolo udržiavané v riadnom technickom a výrobcom predpísanom stave, napríklad aj, ak malo nesprávne zvolené pneumatiky či ojazdený dezén. V zázname o dopravnej nehode od polície však musí byť uvedené, že príčinou vzniku nehody boli práve nesprávne zvolené pneumatiky, prípadne to preukáže znalecké dokazovanie.

Okrem správne zvolených pneumatík je dôležité skontrolovať aj hĺbku dezénu pneumatiky. Slovenské zákony povoľujú minimálnu hĺbku dezénu na zimnej pneumatike 3 mm (na letnej je to 1,6 mm).

"Ak po ruke nemáme hĺbkomer, na kontrolu drážok zimných pneumatík stačí test so slovenskou 5-centovou mincou. Tá má na zadnej časti vyobrazený najznámejší slovenský vrch, Kriváň. Jeho vrchol na rube mince je vzdialený od okraja mince presne 3 mm. Ak teda vložíte mincu do drážky pneumatiky a vrchol Kriváňa je skrytý v drážke, pneumatika na vašom vozidle spĺňa zákonom stanovené podmienky pre použitie v zime a nemá problém ani s prírodnými zákonmi. Ak však vrchol kopca vidíte, pneumatika je zrelá na prezutie. Odporúčaná hĺbka dezénu zimných pneumatík je pritom 4 mm, a to si viete jednoducho zmerať aj 2-eurovou mincou, keďže strieborný okraj dvojeurovky má presne 4 mm," radí Muthová.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 RADÍME: Zasnežené auto na cestu nepatrí (13. 11. 2018)
 Radíme: Podsedáky v autách nechránia deti dostatočne (12. 11. 2018)
 Pri výbere zimných pneumatík si netreba všímať iba ich cenu (10. 11. 2018)
 Radíme: Chorobám zabráni v prvom rade umývanie rúk (5. 11. 2018)
 Lekár Hronec: Krátky poobedňajší spánok je lepší ako dlhé vyspávanie (1. 11. 2018)
 Radíme: Hrbenie môže znamenať zlomený stavec (27. 10. 2018)
 Skoro všetci priberú, keď sa nehýbu a priveľa jedia, hovorí odborníčka (24. 10. 2018)
 Nezdravá strava batoliat na Slovensku, je podľa pediatrov podporou ich vyberavosti od rodičov (23. 10. 2018)
 RADÍME: Matky by sa namiesto internetu mali opierať o rady lekárov (17. 10. 2018)
 Radíme: Majme záujem o svoju psychiku, vyzývajú odborníci (1. 10. 2018)



nasledujúci článok >>
Povery a fakty o Beate Laske z kežmarského hradu sa v mnohom líšia
<< predchádzajúci článok
SLOVENČINA: „Akonáhle“ je v spisovnom prejave neprípustné