Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

06. marca 2024

Radíme: Paracetamol tlmí horúčku a miernu bolesť, nepomôže pri zápale



Ďurčík ozrejmil, že v lekárňach možno nájsť paracetamol v kombinácii s inými liečivami. Kombinované prípravky je podľa neho vhodné zvoliť, ak sú okrem horúčky a bolesti pridružené aj iné príznaky.



Zdieľať
Radíme: Paracetamol tlmí horúčku a miernu bolesť, nepomôže pri zápale

Paracetamol je vhodné užívať pri horúčke či miernej bolesti. Pri bolesti zápalového pôvodu či kašli treba siahnuť po liekoch s iným liečivom. Poukázal na to farmaceut Jakub Ďurčík z lekárne Dr. Max v Martine.


"Po paracetamole môžete siahnuť pri horúčke, miernej až stredne silnej bolesti. Napríklad pri migrénach, bolesti zubov, menštruačných bolestiach, bolestiach chrbta, svalov a kĺbov," priblížil odborník. Liečivo je vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy, pokiaľ sa použije najnižšia účinná dávka a len počas najkratšej doby.

Ďurčík ozrejmil, že v lekárňach možno nájsť paracetamol v kombinácii s inými liečivami. Kombinované prípravky je však podľa neho vhodné zvoliť, ak sú okrem horúčky a bolesti pridružené aj iné príznaky, ako sú zápal a opuch slizníc nosa, sekrét z nosa, kýchanie alebo suchý či vlhký kašeľ. "Do úvahy treba vziať aktuálny stav choroby a iné ochorenia, prípadne lieky, ktoré sa užívajú," dodal odborník.

Paracetamol sa neodporúča užívať pri precitlivenosti na liečivo, pri ťažkom poškodení pečene alebo obličiek, pri anémii s rozpadom červených krviniek a ani u alkoholikov. Nie je vhodné ho užívať ani pri bolestiach zápalového pôvodu. "Vtedy treba voliť liečivá s protizápalovým efektom, ako ibuprofén, kyselinu acetylsalicylovú, diklofenak alebo naproxén," vysvetlil Ďurčík.

Podotkol, že liečivo zároveň nemá žiadny antitusický či expektoračný efekt pri kašli. "Na vlhký kašeľ možno použiť lieky s obsahom ambroxolu, bromhexínu, acetylcysteínu, erdosteínu či guajfenezínu, naopak, na suchý kašeľ sa volí butamirát, dextrometorfán, levodropropizín, kodeín či oxeladín," doplnil farmaceut.

Pre dospelých je obvyklé dávkovanie paracetamolu 500 miligramov každých štyri až šesť hodín, pričom maximálna denná dávka nesmie prekročiť 4000 miligramov. Dávkovanie u detí závisí od hmotnosti – na jeden kilogram sa dávkuje desať až 15 miligramov paracetamolu. "Pri pití nápojov obsahujúcich toto liečivo sa už nemôžu súčasne užívať iné lieky s obsahom paracetamolu či iného analgetika, pretože hrozí predávkovanie a toxicita," dodal Ďurčík.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Radíme: Zdravie možno priaznivo ovplyvniť obmedzením alkoholu (28. 2. 2024)
 Vitamín K je najmenej známy, ale ma zaujímavé účinky (25. 2. 2024)
 Radíme: Pri deťoch treba počas chrípkovej sezóny dbať na prevenciu (21. 2. 2024)
 Radíme: Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie (19. 2. 2024)
 Radíme: Surovú hydinu a vajcia treba pripravovať mimo iných potravín (11. 2. 2024)
 Radíme: Pomelo pomáha pri problémoch s trávením (17. 1. 2024)
 Radíme: Pomarančmi možno podporiť trávenie aj vstrebávanie živín (15. 1. 2024)
 Radíme: Mandle prospievajú mozgu i nervovému systému (15. 1. 2024)
 V mrazoch je lepšie nosiť palčiaky a vyhýbať sa alkoholu i fajčeniu (8. 1. 2024)
 Radíme: Imunitu možno podporiť vitamínmi, pohybom, spánkom a otužovaním (20. 12. 2023)



nasledujúci článok >>
Video: Nový druh anakondy v Amazónii je najväčším druhom hada na svete
<< predchádzajúci článok
Do prenášania ropúch cez cestu pri vodnej nádrži Striebornica sa môžu zapojiť aj dobrovoľníci