Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. mája 2023

Ramaphosa nariadil vyšetrovanie amerických tvrdení o dodávke zbraní RuskuJuhoafrický prezident Cyril Ramaphosa vymenoval vyšetrovací výbor, aby preskúmal tvrdenia USA o tom, že ruská nákladná loď vlani vyzdvihla na námornej základni pri Kapskom ...Zdieľať
south_africa_ramaphosa_state_of_the_nation_17842 676x474 28.5.2023  - Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa vymenoval vyšetrovací výbor, aby preskúmal tvrdenia USA o tom, že ruská nákladná loď vlani vyzdvihla na námornej základni pri Kapskom Meste zbrane. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Loď naložila zbraneAmerický veľvyslanec v Juhoafrickej republike (JAR) Reuben Brigety začiatkom mesiaca povedal, že je presvedčený, že loď naložila zbrane. Juhoafrická vláda to vehementne poprela.

„Prezident sa rozhodol začať vyšetrovanie vzhľadom na závažnosť obvinení, rozsah verejného záujmu a vplyv tejto záležitosti na medzinárodné vzťahy Južnej Afriky,“ uviedol úrad prezidenta vo vyhlásení.
 

Príchod plavidla a jeho obsah


Vyšetrovací výbor sa pokúsi zistiť, kto vedel o príchode plavidla, o obsahu, ktorý bol naložený a vyložený a „či boli splnené ústavné, zákonné alebo iné povinnosti v súvislosti s príchodom nákladnej lode“. Očakáva sa, že prezident dostane záverečnú správu do dvoch týždňov od skončenia vyšetrovania.

Juhoafrická vláda niekoľkokrát vyhlásila, že má neutrálny postoj k vojne na Ukrajine, ale tvrdenia veľvyslanca otvorili krajinu obvineniam, že sa fakticky postavila na stranu Moskvy.


Zdroj: SITA.sk - Ramaphosa nariadil vyšetrovanie amerických tvrdení o dodávke zbraní Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rusko podniklo masívny dronový útok na Kyjev, letecké poplachy boli v 12 regiónoch Ukrajiny (28. 5. 2023)
 Akýkoľvek „kompromisný scenár“ by sa rovnal priznaniu porážky demokracie, vyhlásil Zelenského poradca (26. 5. 2023)
 Rusov rozčúlil názor USA o Kryme, predvolali si vysokopostavených diplomatov (26. 5. 2023)
 Rusi ukradli z Ukrajiny asi štyri milióny ton obilia a preberajú jej aj kupcov, tvrdí ukrajinská asociácia pre obilie (25. 5. 2023)
 Fínsko poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za 109 miliónov eur, zahŕňa aj protiletecké zbrane a muníciu (25. 5. 2023)
 Prigožin sťahuje jednotky Wagnerovej skupiny z Bachmutu (25. 5. 2023)
 Američania predajú Ukrajine systém protivzdušnej obrany NASAMS (25. 5. 2023)
 Severná Kórea by mala Rusku slúžiť ako vzor, vyhlásil Prigožin a povedal, aké zmeny musia nastať (24. 5. 2023)
 Prigožin označil Rusov za neschopných bojovať a Ukrajincov za jednu z najsilnejších armád na svete (24. 5. 2023)
 Ukrajina má dostatok zbraní na protiofenzívu. Nemôžeme strácať čas, vraví Budanov (24. 5. 2023)nasledujúci článok >>
Zelenskyj chce uvaliť 50 rokov trvajúce sankcie voči Iránu
<< predchádzajúci článok
V cestovnom ruchu je voľných zhruba desaťtisíc miest, potrebná je podpora vzdelávania