Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. októbra 2019

Sommerová: Gott hovoril, že za svoju kariéru vďačí Suchému a ŠlitroviNa snímke zľava česká režisérka, dokumentaristka, pedagogička a spisovateľka Oľga Sommerová a dramatik, režisér, scenárista a herec Stanislav Štepka počas tlačovej konferencie po novinárskej projekcii filmu Jiří Suchý - lehce s ...Zdieľať
Na snímke zľava česká režisérka, dokumentaristka, pedagogička a spisovateľka Oľga Sommerová a dramatik, režisér, scenárista a herec Stanislav Štepka počas tlačovej konferencie po novinárskej projekcii filmu Jiří Suchý - lehce s životem se prát 2. októbra 2019 v Bratislave. Foto: TASR - Dano Veselský
 
Bratislava 3. októbra (TASR) - Komplexný pohľad na osobnosť českého divadelníka a básnika, legendy československej kultúry, prináša vo svojom novom celovečernom dokumente Jiří Suchý - Lehce s životem se prát režisérka Olga Sommerová. "Chcela som, aby to bol vážny film o klaunovi, aby to bol jeho život nielen pracovný, ale aj súkromný. Dostala som sa najďalej k jeho osobným životným udalostiam," povedala pre TASR Sommerová na stredajšom (2. 10.) uvedení novinky v Bratislave.


Vo filme má divák šancu nakaziť sa životným entuziazmom 88-ročného Jiřího Suchého, ktorému vášeň pre umenie a život samotný pomohla preniesť sa aj cez tie najťažšie životné situácie. Sommerovej záležalo na tom, aby v snímke o životnej ceste muža, ktorý svoje nadanie zasvätil divadelnej a textovej tvorbe, zachytila aj Suchého občiansky postoj: "Keď podpísal manifest 2000 slov z roku 1968 a neodvolal ho, mal zakázanú činnosť počas normalizácie, komunisti ho k ničomu nepustili. On zostal sám sebou, nedal sa zastrašiť, kúpiť, zachoval si česť, a bol tým pádom perzekvovaný. Chcela som, aby aj toto bolo vo filme, nielen tvorba a zábava."

Atraktívny životopisný a tvorcovský portrét zakladateľa legendárneho pražského divadla Semafor, muža viacerých remesiel - divadelníka, speváka, textára, básnika, spisovateľa, filmára, grafika, režiséra i zberateľa nakrúcala Sommerová v priebehu minulého roka. Do kín vstúpi 10. októbra a objaví sa v ňom aj ďalšia osobnosť českej a československej kultúry, zosnulý Karel Gott. Niekoľkonásobnému Zlatému slávikovi pomohlo ku sláve práve angažmán v Semafore, ktorý vznikol v roku 1959. "Požiadala som svoju dcéru, ktorá točí o Karlovi Gottovi celovečerný film, aby mi ho priviedla do bytu Jiřího Suchého preto, že Karel Gott u neho začínal. Vždy hovoril, že Suchému a Šlitrovi vďačí za svoju kariéru, pretože oni mu dali pieseň Oči má sněhem zaváté. Tá mu odštartovala bleskovú kariéru, vždy to nezabudol pripomenúť, keď tú pieseň niekde spieval," podčiarkla Sommerová.

Jej dcéra Olga Malířová Špátová donedávna nakrúcala celovečerný dokumentárny film o Karlovi Gottovi, ktorý zomrel v utorok (1. 10.) krátko pred polnocou. V polovici septembra spevák oznámil, že sa ambulantne lieči na akútnu leukémiu. "Ešte pred 14 dňami s ním natáčala, bol veľmi statočný v tej chorobe, vzchopil sa a ešte mohli niečo urobiť. Film už skoro dva mesiace strihá. Veľmi si priala, aby ho Karel videl, aj on si ho veľmi prial vidieť, pretože to bol jeho nápad, aby o ňom nakrútila film," prezradila Sommerová.

Špátová pred desiatimi rokmi nakrúcala film Fenomén Gott k umelcovým sedemdesiatinám na objednávku televízie Nova. V prípade novej snímky k spevákovej osemdesiatke režisérku oslovili priamo Gottovci. "Olga si Karla veľmi obľúbila, zažila s ním veľa dojemných, intímnych situácií, má ho veľmi rada, pretože nehľadiac na jeho kariéru, pracovitosť, nadanie, Karel Gott je dobrý, slušný človek, je to džentlmen, bohužiaľ, bol," dodala Sommerová k pripravovanej snímke, ktorú Špátová nakrúcala so svojím manželom, kameramanom Janom Malířom. Do kín má prísť na jar budúceho roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Karel Gott bude mať štátny pohreb v Katedrále svätého Víta, ak ho odsúhlasí jeho rodina (2. 10. 2019)
 LIGA MAJSTROV: Piesne Gotta budú znieť pred duelom Slavia - Dortmund (2. 10. 2019)
 RTVS si spomienkovými programami pripomenie speváka K. Gotta (2. 10. 2019)
 REAKCIE médií na úmrtie Karla Gotta (2. 10. 2019)
 Babiš navrhne vláde, aby mal Gott štátny pohreb (2. 10. 2019)
 Video: Vo veku 80 rokov zomrel legendárny český spevák Karel Gott (2. 10. 2019)
 REAKCIE OSOBNOSTÍ na úmrtie Karla Gotta (2. 10. 2019)
 KAREL GOTT ODIŠIEL NAVŽDY: Zaspomínajte si na jeho najväčšie HITY (2. 10. 2019)
 ĎALŠIE TRÁPENIE: Karel Gott bojuje s akútnou leukémiou (12. 9. 2019)
 Karel Gott má akútny zápal pľúc, musel zrušiť účasť na festivale (24. 7. 2019)nasledujúci článok >>
Kampaň Sviečka za nenarodené deti tento rok sústredí pozornosť na ženu
<< predchádzajúci článok
Skupina Fermata vydáva nový album Blumental blues

Sommerová: Gott hovoril, že za svoju kariéru vďačí Suchému a Šlitrovi - diskusné fórum čitateľov