Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

12. mája 2024

ŠOP: V lese by si mali ľudia všímať medvedie stopy a jeho trusRiziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa človek pohybuje v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla.Zdieľať
ŠOP: V lese by si mali ľudia všímať medvedie stopy a jeho trus

Pri pohybe v lese by si mali ľudia všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďov. Pozorní by mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s lesnými plodmi, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, napríklad ak sa pohybujú proti vetru či pri tečúcej vode. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR o tom informovala na svojom webe.


"Medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si nás všimnúť nemusí. V lese a jeho blízkosti treba byť preto ostražitý, predovšetkým ráno, večer a v noci, ale tiež počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy," uviedli ochranári. Doplnili, že charakteristickým znakom pobytu medveďa v lese sú aj "značkovacie stromy" a vývratiská. Možno tiež pozorovať rozhrabané mraveniská, prehrabanú pôdu alebo poprevracané kamene.

Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže podľa ŠOP akýkoľvek zvukový prejav, ako je pískanie, tlieskanie či hlasnejší rozhovor. Na základe toho má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu. Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa človek pohybuje v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla.

Pes by mal byť v lese na vôdzke. Ak by bol voľne pustený, môže medveďa vyrušiť počas odpočinku, alebo ho rozzúriť svojím štekotom a priviesť priamo k majiteľovi.

ŠOP odporúča turistom nosiť so sebou "medvedí sprej" a naučiť sa ho správne používať. "Sprej na medvede by mal mať minimálne 225 gramov a obsahovať jeden až dve percentá kapsaicínu. Sprej by mal poskytnúť aspoň šesť sekúnd postreku s dosahom aspoň 7,5 metra. Medvedí sprej je navrhnutý tak, aby medveďa odradil a poskytol vám čas na ústup," priblížila.

Ochranári tvrdia, že je jednoduché určiť medvediu stopu, pretože veľkosť a tvar stopy sú takmer nezameniteľné. U dospelých jedincov medveďa býva šírka prednej laby približne 13 až 18 centimetrov (cm) a jej dĺžka je 12 až 17 cm. Zadná laba je o niečo dlhšia a u dospelých jedincov sa pohybuje v rozpätí 20 až 28 cm.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ÚTOK MEDVEĎA: Šelma strhla v Porube pri Prievidzi ovcu (6. 5. 2024)
 Vláda navrhuje schváliť zákon o odstrele medveďov v skrátenom konaní (3. 4. 2024)
 Vo viacerých okresoch by mohli pre medveďa vyhlásiť mimoriadnu situáciu (20. 3. 2024)
 Video: V uliciach Liptovského Mikuláša behal medveď, hlásia dvoch zranených (17. 3. 2024)
 ŠOP: Medveďovi počas zimného spánku bije srdce pomalšie (5. 11. 2023)
 ŠOP: Zimný spánok medveďa závisí od klimatických podmienok (31. 10. 2023)
 Medveďa útočiaceho v Nitrianskom Pravne v okrese Prievidza už nebudú dohľadávať (26. 10. 2023)
 Okolo Ružomberka sa podľa zásahového tímu pohybuje do 10 medveďov (23. 10. 2023)
 Medvedica v okrese Detva napadla pilčíka, početnosť zvieraťa na Slovensku rýchlo narastá nad únosnú mieru  (23. 6. 2023)
 Zásahový tím potvrdil najmenej štyri medvede v Ružomberku (6. 6. 2023)nasledujúci článok >>
Jean-Michel Jarre odpálil festival Starmus v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Deň matiek si pripomíname už 110 rokov