Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júna 2023

Zásahový tím potvrdil najmenej štyri medvede v RužomberkuMedvede podľa Krupu lákajú na cintorín kahance a sviečky.Zdieľať
Zásahový tím potvrdil najmenej štyri medvede v Ružomberku

Pohyb najmenej štyroch medveďov zaevidoval v týchto dňoch zásahový tím Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v areáli mestského cintorína v Ružomberku. Potvrdil to Dušan Krupa zo zásahového tímu Západ. Situácia je podľa jeho slov dosť vážna, lokalitu monitorujú. V pondelok (5. 6.) okolo 21.00 h jedného z jedincov odplašili zvukovými a svetelnými efektmi.


Krupa priblížil, že hlásenie dostali uplynulý víkend, následne kolegovia urobili obhliadku terénu. "Boli tu aj v nočných hodinách, overovali si, či tu medveď naozaj je. Zistilo sa, že tu bola medvedica s dvoma mladými a jeden ďalší samec, takže vieme minimálne o štyroch jedincoch. Podľa stôp nájdených ráno však môže byť ich počet aj vyšší. Situácia je dosť vážna, keďže na cintorín chodia ľudia a dochádza aj ku škodám na majetku," zhodnotil Krupa.

Doplnil, že v momentálnej situácii neodporúča navštevovať túto lokalitu v skorých ranných a neskorších večerných hodinách.

Medvede podľa Krupu lákajú na cintorín kahance a sviečky. "Pravdepodobne obsahujú nejaké pre nich chutné a lákavé látky, pretože ich požierajú a ostávajú po nich iba plasty," povedal. Ubezpečil, že priestor budú monitorovať, aby vedeli stotožniť konkrétnych jedincov. Použijú na nich plašiace zariadenia. Keby nefungovali, zásahový tím podľa jeho slov využije ďalšie možnosti.

V lokalite vo zvýšenej miere hliadkuje aj mestská polícia. Cintorín, ktorý bol doposiaľ prístupný nepretržite, je od 19.00 do 8.00 h pre verejnosť uzatvorený. Radnica vyzvala obyvateľov, aby až do odvolania nezapaľovali na cintoríne sviece. Primátor Ľubomír Kubáň kritizoval ministerstvo životného prostredia (MŽP) i ďalšie príslušné orgány, že vo veci nekonajú a mali by robiť viac. Podľa jeho slov je regulácia medveďov na Slovensku jediná možnosť, ako zamedziť takýmto situáciám. "Ide tu o ochranu zdravia a bezpečnosť ľudí, ktorí žijú v týchto lokalitách a územiach," upozornil Kubáň.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Blízko obce Nedožery – Brezany napadol medveď človeka, muža previezli do nemocnice (30. 3. 2023)
 Muža počas prechádzky napadol medveď, skončil s poraneným lýtkom (23. 3. 2023)
 Medveďom nasadia GPS obojky, chcú monitorovať ich pohyb v okolí obce (6. 3. 2023)
 Na lesníka nad obcou Horný Harmanec zaútočil medveď, postrelené zviera nenašli (2. 3. 2023)
 HZS: V Malej Fatre v blízkosti Valčianskej Javoriny mal medveď napadnúť 38-ročného muža (13. 10. 2022)
 Medveď prišiel na dvor domu v Kľačne, polícia vyzýva na opatrnosť (4. 8. 2022)
 Kollár: Za stav s medveďmi nesie priamu politickú zodpovednosť Budaj (16. 6. 2022)
 MEDVEĎ NA DONOVALOCH: Zviera zaútočilo na záchranára (16. 6. 2022)
 Ak sa pohybujete v skupinke, existuje menšie riziko stretu s medveďom (16. 5. 2022)
 Turistov v Hriňovej napadol medveď, jeden je ťažko zranený (11. 5. 2022)nasledujúci článok >>
Materiál, z ktorého je obal potraviny vyrobený, hrá pre Slovákov dôležitú rolu, ukázal prieskum
<< predchádzajúci článok
Ruskí vojaci zničili Kachovskú priehradu na juhu Ukrajiny. Ukrajina nariadila evakuácie okolo priehrady Kachovka