Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

05. novembra 2023

ŠOP: Medveďovi počas zimného spánku bije srdce pomalšiePočas zimného spánku tiež nestráca svalovú hmotu a nejaví ani známky poškodenia orgánov.Zdieľať
ŠOP: Medveďovi počas zimného spánku bije srdce pomalšie

Srdcová frekvencia sa medveďovi počas zimného spánku výrazne zníži, klesá približne na osem až dvanásť úderov za minútu. Krvný tlak medveďa sa mu znižuje len nepatrne. Uviedol to vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Juh Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Jaroslav Slašťan.


"Keby sa ľudské srdce takto spomaľovalo, malo by to fatálne následky. U človeka by tlak zvýšený následkom zníženej frekvencie spôsobil roztiahnutie komôr. Takto roztiahnutý sval by bol slabší a menej účinný, čo by nakoniec viedlo k zlyhaniu srdca," povedal ochranár.

Rozsah frekvencie srdcovej činnosti medveďa hnedého má od 40 do 90 úderov za minútu. Priemerná srdcová frekvencia dospelých medveďov mimo hibernácie je 71 úderov za minútu, v spánku 46 a počas aktivity 90, opisuje Slašťan. Srdcovú frekvenciu medveďa zvýši nervozita, vzrušenie, stres a psychický diskomfort, dehydratácia, nadmerné fyzické zaťaženie, ako je beh, súboj alebo lov. V niektorých prípadoch môže dosiahnuť hodnotu 129 úderov za minútu. "Ak sa ľudské srdce zastaví na viac ako štyri sekundy, človek stráca vedomie a potrebuje resuscitáciu. Srdce medveďa sa počas hibernácie zastaví aj na štrnásť sekúnd a tento výpadok nespôsobí žiadne fyziologické zmeny," skonštatoval šéf zásahového tímu.

Samotná hibernácia medveďa je podľa neho veľkou záhadou. "Keby bol človek počas dlhšieho obdobia fyzicky neaktívny, hrozili by mu kardiovaskulárne ochorenia, poruchy zrážania krvi, dysfunkcia obličiek, trombóza, ateroskleróza (zhrubnutie a tuhosť tepien), sarkopénia (úbytok svalovej hmoty) a následkom vyplavovania kalcia z kostí by bol vystavený osteoporóze," povedal Slašťan s tým, že medveďom takéto riziko nehrozí. Počas zimného spánku tiež nestráca svalovú hmotu a nejaví ani známky poškodenia orgánov.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ŠOP: Zimný spánok medveďa závisí od klimatických podmienok (31. 10. 2023)
 Medveďa útočiaceho v Nitrianskom Pravne v okrese Prievidza už nebudú dohľadávať (26. 10. 2023)
 Okolo Ružomberka sa podľa zásahového tímu pohybuje do 10 medveďov (23. 10. 2023)
 Medvedica v okrese Detva napadla pilčíka, početnosť zvieraťa na Slovensku rýchlo narastá nad únosnú mieru  (23. 6. 2023)
 Zásahový tím potvrdil najmenej štyri medvede v Ružomberku (6. 6. 2023)
 Blízko obce Nedožery – Brezany napadol medveď človeka, muža previezli do nemocnice (30. 3. 2023)
 Muža počas prechádzky napadol medveď, skončil s poraneným lýtkom (23. 3. 2023)
 Medveďom nasadia GPS obojky, chcú monitorovať ich pohyb v okolí obce (6. 3. 2023)
 Na lesníka nad obcou Horný Harmanec zaútočil medveď, postrelené zviera nenašli (2. 3. 2023)
 HZS: V Malej Fatre v blízkosti Valčianskej Javoriny mal medveď napadnúť 38-ročného muža (13. 10. 2022)nasledujúci článok >>
Novinky vo vede: Ťažné lúče a Vikingovia používali zasklené okná
<< predchádzajúci článok
V Petržalke chcú vysadiť stovky stromov aj tisíce kríkov a trvaliek za viac ako milión eur