Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. februára 2020

Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka (7. deň): Prečítali posudky znalcov, Marček spozná trest do dvoch dníV pondelok, utorok a vo štvrtok pokračuje na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku hlavné pojednávanie v kauze vrážd novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára, ako aj ďalších skutkov.Zdieľať
Obžalovaný Miroslav Marček počas prestávky hlavného pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 13. január 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Súd sa zaoberá ďalším dokazovaním, čítajú sa napríklad výpovede z prípravného konania v prípade svedkov, ktorých súd neplánuje vypočuť osobne. Takisto na rad prišli aj niektoré znalecké posudky.

Marček vylúčený na samostatné konanie

Predsedníčka senátu Ružena Sabová v pondelok oznámila, že obžalovaného Miroslava Marčeka, vyčlenili na samostatné konanie.

Dôvodom je snaha o urýchlenie konania. Marček na začiatku pojednávania v polovici januára priznal, že práve on zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu Kušnírovú a v roku 2016 aj podnikateľa Molnára.

Súd tak v jeho prípade vykonáva dokazovanie toho, čo sa týka výšky trestu. Podľa Sabovej bude ďalšie dokazovanie v súvislosti s Marčekom trvať maximálne dva pojednávacie dni.

Výpoveď forenznej antropologičky

V pondelok vypovedala aj forenzná antropologička Oľga Petrusová, ktorá uviedla, že kamerové záznamy z obce Veľká Mača, kde vo februári 2018 zastrelili novinára Kuciaka, nie sú vhodné na jednoznačné preukázanie totožnosti osoby, ktorá je na nich zachytená. Konštatuje to v rámci viacerých znaleckých posudkov.

Skúmala viacero záznamov osoby, ktorú zachytil kamerový systém vo Veľkej Mači v dňoch 15., 16,. 19. a tiež 21. februára 2018. Podľa posudkov, s ktorými v pondelok na súde oboznámil prokurátor, má osoba zachytená na záznamoch v rôznych dňoch znaky, ktoré vykazujú typovú zhodu. Ide napríklad o držanie tela a kladenie dolných končatín a chodidiel.

Detaily hlavy a tváre však podľa znalkyne na personálnu identifikáciu nepostačujú.

Strela do srdca a do hlavy

Pred senát špecializovaného súdu sa postavil prokurátor a prečítal znalecké posudky, ktoré boli vypracované na základe pitvy zavraždeného. Príbuzní zavraždenej dvojice, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na pojednávaniach, na túto časť dokazovania pojednávaciu miestnosť opustili. Na výsluchu znalcov však trvala obhajoba.

Príčinou smrti Kuciaka bolo masívne zakrvácanie do hrudnej dutiny v dôsledku priestrelu srdca. Príčinou smrti jeho partnerky  Kušnírovej bolo zase rozsiahle poškodenie mozgu v dôsledku zásahu projektilom kalibru deväť milimetrov do oblasti tváre. V oboch prípadoch podľa posudkov nebolo možné zabrániť smrti poškodených ani okamžitým poskytnutím prvej pomoci.

K zastreleniu mladého páru sa už v polovici januára pred súdom priznal obžalovaný Miroslav Marček Prokurátor z tohto dôvodu v pondelok argumentoval, že výsluch znalcov k daným posudkom nie je potrebný, keďže Miroslav Marček bol jedinou osobou na mieste činu a vzhľadom na priznanie sa mu už vina nedokazuje.

Náboje v zbrani boli upravené

Zo znalcov vystúpil pred senát špecializovaného súdu aj znalec v oblasti balistiky Miroslav Šimonič. Tvrdil, že náboje, ktoré zasiahli  Kuciaka a jeho partnerku Kušnírovú, boli upravené pre použitie zbrane s tlmičom.

Ako ďalej povedal, všetky nájdené projektily a nábojnice z miesta činu, ktoré skúmal, mali stopy po manipulácii. Obsahovali menej strelného prachu, ako sú pre náboje ráže deväť milimetrov Luger bežné. „To vedie k dedukcii, že boli upravované pre použitie tlmiča zvuku,“ povedal znalec.

Úpravu nábojov vo svojej výpovedi priznal obžalovaný Miroslav Marček, ktorý zároveň priznal, že zastrelil Kuciaka aj Kušnírovú. Podľa neho bolo účelom úpravy znížiť rýchlosť nábojov na podzvukovú, aby mohli byť použité do zbrane s tlmičom.

Za týmto účelom ich upravoval s pomocou klieští a strelný prach vážil na zlatníckej váhe. To, že obžalovaní disponovali zbraňou upravenou na použitie tlmiča vypovedal na jednom z predošlých pojednávaní svedok Marián Sehnal. Ten na žiadosť obžalovaného Tomáša Szabóa zbraň týmto spôsobom upravil, za čo dostal trojročný podmienečný trest.

Nasleduje výsluch ďalších znalcov

Opis vyšetrovacích pokusov a policajných rekonštrukcií skutku ukončil pondelkové pojednávanie. Prokurátor priblížil aj priebeh niekoľkých vyšetrovacích pokusov, ktoré policajti urobili na mieste vraždy. Išlo napríklad o simuláciu pohybu páchateľov vo Veľkej Mači.

Pojednávanie pokračuje v utorok 4. februára výsluchom ďalších znalcov, konkrétne z oblasti psychológie a psychiatrie.

Z dôvodu možných vyjadrení o psychickom stave obžalovaných preto obhajca Aleny Zsuzsovej žiada vylúčenie verejnosti z tejto časti pojednávania. Súd o tejto žiadosti zatiaľ nerozhodol.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka (7. deň): Čítať sa majú výpovede aj znalecké posudky (foto) (3. 2. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (6. deň): Zsuzsová priznala komunikáciu s politikmi, rozhodlo sa aj o Threeme (foto) (22. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (6. deň): Rozhodlo sa o Threeme a vypovedať má aj Kriak (foto) (22. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (5. deň): Kočner na pojednávanie nepríde, vypovedať majú aj novinári (foto) (21. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (4. deň): Haščák odpovedal aj na otázku o medializovanej správe (20. 1. 2020)
 N. Bödör na súde poprel výpoveď P. Tótha, sledovanie novinárov odmieta (20. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (4. deň): Vypovedať majú Haščák aj Bödör (foto) (20. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (3. deň): Exsiskár Tóth vypovedal proti Kočnerovi, spomínali sa aj „motáky“ (foto) (15. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (3. deň): Vypovedať budú ďalší svedkovia (foto) (15. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (2. deň): Vypovedať by mal aj Andruskó (foto) (14. 1. 2020)nasledujúci článok >>
Školáci v Keni sa dostali do tlačenice, najmenej trinásť ich zomrelo a desiatky sa zranili
<< predchádzajúci článok
Voľby 2020: Čo sľubujú strany pre zdravotníctvo

Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka (7. deň): Prečítali posudky znalcov, Marček spozná trest do dvoch dní - diskusné fórum čitateľov