Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. januára 2020

Súd v kauze vraždy Kuciaka (6. deň): Zsuzsová priznala komunikáciu s politikmi, rozhodlo sa aj o Threeme (foto)V stredu pokračuje šiestym dňom pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.Zdieľať
Súd v kauze vraždy Kuciaka (6. deň): Zsuzsová priznala komunikáciu s politikmi, rozhodlo sa aj o Threeme (foto)

Na stredajšom pojednávaní sú prítomní všetci obžalovaní – Marian Kočner, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová aj Miroslav Marček.

Ako vyhlásila predsedníčka senátu Marčeka zamýšľajú vyčleniť na vlastné konanie. Dôvodom je urýchlenie procesu. Obžalovaný totiž ešte minulý týždeň priznal vinu vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice ako aj podnikateľa Petra Molnára.

Zároveň predsedníčka senátu povedala, že súd v tomto štádiu konania zatiaľ nerozhodne o vykonaní dôkazu v podobe prepisov komunikácie niektorých obžalovaných v aplikácii Threema. Doplnila však, že súd nemá pochybnosť o zákonnom získaní dôkazu, na ktorého rozšifrovaní sa podieľala organizácia Europol.

Szabó spochybnil výpoveď Marčeka

Kočner a takisto aj Szabó v stredu využili právo nevypovedať. Naopak, Marček, ktorý už minulý týždeň priznal vinu za žalované skutky, vyjadril ochotu vypovedať.

Z procesných strán mal na neho však otázky len Roman Kvasnica, právny zástupca Zlatice Kušnírovej. Ten sa pýtal, prečo skutok nevykonal v iný deň, keďže 21. februára 2018 bola v dome vo Veľkej Mači prítomná aj Martina Kušnírová.

Marček odpovedal, že Andruskó naňho a Szabó tlačil. „Hovoril, že už to malo byť,“ uviedol Marček s tým, že z tohto dôvodu pristúpil k vykonaniu skutku napriek prítomnosti Martiny Kušnírovej, ktorú potom tiež zastrelil.

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Obžalovaný Tomáš Szabó pred začiatkom hlavného pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 22. január 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Predsedníčka senátu sa Marčeka pýtala, či po zasiahnutí Kuciaka niečo ešte povedal. „Nikto tam nič nepovedal,“ povedal Marček.  Okamžite mŕtva bola podľa obžalovaného aj Martina Kušnírová. „Videl som zásah,“ uviedol.

Obžalovaný Szabó vo svojom vyjadrení spochybnil výpoveď Marčeka z minulého týždňa, v rámci ktorej priznal vinu za zastrelenie Kuciaka, Kušnírovej a podnikateľa Molnára.

Keďže Szabó odmietol vypovedať, predsedníčka senátu prečítala jeho výpoveď z prípravného konania. Tá sa zhoduje s tým, čo pred súdom uviedol minulý týždeň. Konkrétne, že spolu s Marčekom dostali od Andruskóa zadanie Kuciaka iba zbiť. Veľkú Maču podľa vlastných slov navštívil viackrát zo zámerom kúpiť motorku Babetta.

Zsuzsová vraj Szabóa a Marčeka nepozná

Obžalovaná Zsuzsová vyhlásila, že chce v prípade vypovedať, nie však v stredu. Ako ďalej uviedla k záležitosti sa vyjadrí na najbližšom vytýčenom pojednávaní.

Rovnako v stredu nechcela ani odpovedať na otázky procesných strán. „Potom aj na tisíc otázok odpoviem každému veľmi rada,“ povedala obžalovaná. Doplnila, že o dvojnásobnej vražde z februára 2018 vie len to, čo sa dozvedela z médii a to, čo sa uvádza vo vyšetrovacom spise.

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Obžalovaný Miroslav Marček pred začiatkom hlavného pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 22. január 2020.

Súd z tohto dôvodu prečítal výpovede Zsuzsovej z prípravného konania. Vo výpovediach priznala známosť s právoplatne odsúdeným Andruskóom. Ten od nej žiadal, aby ho zoznámila s Kočnerom. Podľa Zsuzsovej si od neho Andruskó chcel vziať finančnú pôžičku a tiež chcel svoju stavebnú firmu zapojiť do realitných projektov Kočnera. Ten sa však podľa Zsuszovej nechcel s nikým zoznamovať ani Andruskóovi požičiavať peniaze. Taktiež povedala, že jej samotnej Andruskó dlhoval 20-tisíc eur a v komunikácii s ním riešili tento problém.

Andruskó tiež podľa nej zakladal firmy za pomoci bielych koní z Maďarska. „Pán Andruskó mi mnohokrát hovoril o svojich pochybných a riskantných biznisoch,“ povedala v prípravnom konaní. Keď ho upozorňovala, že tieto aktivity sú riskantné, jemu to bolo jedno, lebo chcel zbohatnúť, tvrdila Zsuzsová. Szabóa a Marčeka obžalovaná podľa výpovede nepozná.

Vraždu si podľa Zsuzsovej neobjednal Kočner

Zsuzsová tiež komunikovala cez mobilný telefón v minulosti s exministrom obrany Martinom Glváčom (Smer-SD), predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS), predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom (SaS) alebo s opozičným politikom Borisom Kollárom (Sme rodina).

Vyplýva to z jej výpovede z prípravného konania, ktorú v stredu na súde prečítala predsedníčka senátu. Obžalovaná totiž odmietla pred súdom vypovedať. Ako ďalej uvádzala vo výpovedi pred policajným vyšetrovateľom, označenie „Maznák“ používala pre Glváča.

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Obžalovaná Alena Zsuzsová počas prestávky hlavného pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 22. január 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Zsuzsová tiež vo svojej výpovedi uviedla, že podľa jej názoru si vraždu Kuciaka musel objednať niekto, kto by chcel očierniť Kočnera a kto pozná ju aj Andruskóa. Vo výpovedi napríklad spomenula finančníka Jaroslava Haščáka.

O ňom si Zsuzsová myslí, že na jeho príkaz sa jej v minulosti „nabúrali“ do účtu na sociálnej sieti a zverejnili napríklad jej komunikáciu s Danielom Lipšicom.

„Andruskó tvrdil, že sa bojí. On sa nemá prečo báť mňa alebo Kočnera, musí sa báť niekoho vplyvnejšieho,“ povedala ešte pred policajným vyšetrovateľom. Na margo Andruskóa tiež uviedla, že mohol mať záujem na miliónovej odmene, ktorú po vražde vypísal štát za informácie o páchateľoch.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Súd v kauze vraždy Kuciaka (6. deň): Rozhodlo sa o Threeme a vypovedať má aj Kriak (foto) (22. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (5. deň): Kočner na pojednávanie nepríde, vypovedať majú aj novinári (foto) (21. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (4. deň): Haščák odpovedal aj na otázku o medializovanej správe (20. 1. 2020)
 N. Bödör na súde poprel výpoveď P. Tótha, sledovanie novinárov odmieta (20. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (4. deň): Vypovedať majú Haščák aj Bödör (foto) (20. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (3. deň): Exsiskár Tóth vypovedal proti Kočnerovi, spomínali sa aj „motáky“ (foto) (15. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (3. deň): Vypovedať budú ďalší svedkovia (foto) (15. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (2. deň): Kušnírová je to politická vražda a spomenula Kočnerov telefonát, vypovedať bude aj Andruskó (foto) (14. 1. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (2. deň): Vypovedať by mal aj Andruskó (foto) (14. 1. 2020)
 SÚD NESCHVÁLIL DOHODU O VINE A TRESTE ZOLTÁNOVI A. ZA VRAŽDU KUCIAKA (30. 12. 2019)nasledujúci článok >>
Parlament: Urážky, osočovanie... ako začali, tak aj skončili
<< predchádzajúci článok
McDonald’s bilancoval rok 2019

Súd v kauze vraždy Kuciaka (6. deň): Zsuzsová priznala komunikáciu s politikmi, rozhodlo sa aj o Threeme (foto) - diskusné fórum čitateľov