Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júna 2020

Súd v kauze vraždy Kuciaka (17. deň): Kočner je podľa znalkyne egocentrik, pustili aj nahrávku s TrnkomKauza vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov pokračuje na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v pondelok 1. júna ďalším dokazovaním.Zdieľať
img_4874_copy 676x466 1.6.2020  - Kauza vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov pokračuje na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v pondelok 1. júna ďalším dokazovaní. Súd by mal konkrétne vypočuť viacerých znalcov, ktorí by sa mali vyjadrovať aj k extrahovaniu dát z mobilných telefónov obžalovaných.Súd na predošlom pojednávaní už ako dôkaz predložil komunikácie Mariana Kočnera z aplikácie Threema. Podľa prokuratúry majú ich prepisy dokazovať, že za objednávkou vraždy stojí väzobne stíhaný podnikateľ prostredníctvom spoluobžalovanej Aleny Zsuzsovej.

 

Námietka zaujatosti voči senátu

Obžalovaná Zsuzsová na pondelňajšom pojednávaní vzniesla námietku zaujatosti voči senátu Špecializovaného trestného súd v Pezinku, ktorý prípad prejednáva.

 

Ako uviedla, dôvodom sú reportáže TV Joj a TV Markíza, v ktorých podľa nej reportéri vyhodnocujú jednotlivé dôkazy a výpovede v neprospech obžalovaných. Zsuzsovej sa tiež nepáči priestor, ktorý v reportážach dostávajú príbuzní zavraždených a ich právni zástupcovia.

Členovia senátu Ružena Sabová, Ivan Matel a Rastislav Stieranka pritom podľa Zsuzsovej podľahli mediálnemu tlaku a neumožňujú obžalovaným brániť sa. „Senát napriek týmto závažným faktom neurobil vôbec nič,“ povedala obžalovaná. Myslí si tiež, že senát marí jej právo doplniť výpoveď.

Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ

Zsuzsová taktiež zopakovala tvrdenie zo začiatku procesu, že je proti nej zaujatý právnik poškodených Daniel Lipšic, s ktorým sa podľa jej slov pozná. Lipšic je podľa nej ten, kto v skutočnosti riadi celý proces, čo mu senát umožňuje.

Prokurátor v rámci svojho vyjadrenia navrhol súdu, aby o námietke vôbec nekonal. Samotný Lipšic uviedol, že výhrady Zsuzsovej naberajú počas procesu „čoraz absurdnejšie črty“.

Obhajca obžalovaného Kočnera, Marek Para, zase súdu predložil rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, podľa ktorého bolo podľa neho prijatie vyhlásenia o vine jedného z obžalovaných súdom porušením prezumpcie neviny Kočnera. Súd následne prerušil pojednávanie za účelom porady.

O námietke zaujatosti súd napokon nekonal „Dôvodom námietky je procesný postup súdu,“ uviedla v tejto súvislosti predsedníčka senátu Ružena Sabová s tým, že námietka nie je prípustná. Zároveň upozornila obžalovanú, že ten, kto sa opakovane smerom k súdu správa urážlivo, môže byť potrestaný poriadkovou pokutou.

Pokiaľ ide o možné porušenie prezumpcie neviny Kočnera pri vyhlásení rozsudku nad Miroslavom Marčekom, súd podľa predsedníčky senátu vec rozdelil na dve konania, čím zabezpečil námietky Súdneho dvora EÚ. Súd následne pokračuje v dokazovaní výsluchom znalcov.

Posudok znalkyne Fortis

Z posudku znalkyne z oblasti psychológie Eleny Fortis, ktorý v pondelok prečítali, vyplýva, že obžalovaný Kočner je egocentrik s narcistickými rysmi, ktorého charakterizuje nedostatok empatie. „Svet môže vnímať ako súbor objektov, ktoré je treba usporiadať podľa vlastného záujmu,“ skonštatovala znalkyňa.

U obžalovaného znalkyňa zároveň konštatovala intelektový potenciál na úrovni vysokého nadpriemeru, pričom u neho nezistila známky psychických porúch. Agresivita podľa posudku nie je dominantnou črtou Kočnera, v reakciách na psychicky záťažové situácie však môže využívať napríklad verbálne násilie.

Celkovú prognózu resocializácie v prípade uznania obžalovaného za vinného pritom znalkyňa hodnotí ako priaznivú. Z posudku tiež vyplýva, že pri rozhovore so znalkyňou obžalovaný na margo obžaloby z objednávky vraždy uviedol, že si „nič neobjednal“ a „nič zlé neurobil“.

Nahrávka Kočnera s Trnkom

Na súde v pondelok ako dôkaz prehrali aj nahrávku obžalovaného Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Na nahrávke dlhej viac ako 60 minút, ktorá bola medializovaná v minulom roku, rozoberajú protagonisti údajné vydieranie predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila.

Vykonanie dôkazu na súde navrhli právni zástupcovia poškodených za účelom následného vyjadrenia sa znalkyne z oblasti psychiatrie k nahrávke. Rovnako v pondelok na súde odznel aj Kočnerov telefonát so zavraždeným novinárom, ktorý si procesné strany vypočuli aj koncom apríla. V ňom obžalovaný Kuciakovi povedal, že bude hľadať špinu na neho a jeho príbuzných a Kuciak „prestane písať“.

Právneho zástupcu Kuciakovej rodiny, Daniela Lipšica. v súvislosti s nahrávkami zaujímal názor znalkyne Eleny Fortis na mieru agresivity v osobnosti Kočnera. Znalkyňa uviedla, že agresivita nie je u neho dominantnou črtou, avšak môže sa prejaviť v prípade frustrácie a nemožnosti dosiahnuť svoj cieľ. Ide pritom hlavne o verbálnu agresivitu. „Potrebuje organizovať, kontrolovať, všetko musí byť podľa neho,“ povedala na margo Kočnera. Na otázku Lipšica, či by si bol obžalovaný schopný objednať vraždu, Fortis uviedla, že táto otázka presahuje možnosti diagnostiky a znaleckých postupov.
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v kauze vraždy Kuciaka (17. deň): Znalci sa vyjadria k extrahovaniu dát z mobilov obžalovaných © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Súd v kauze vraždy Kuciaka (16. deň): Na pojednávaní sa majú čítať aj komunikácie obžalovaných z Threemy (19. 5. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (15. deň): Prečítali výpoveď Kočnerovho brata, Zsuzsová spochybnila priznanie Marčeka (18. 5. 2020)
 V kauze vraždy J. Kuciaka má v pondelok vypovedať Ivan Kočner (17. 5. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (14. deň): Kočner sa vyjadril k telefonátu, v ktorom sa mal údajne vyhrážať (30. 4. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (13. deň): Na programe pojednávania by malo byť oboznamovanie s ďalšími dôkazmi (29. 4. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka (12. deň): Pojednávanie pokračuje ďalším dokazovaním (16. 4. 2020)
 Súd v kauze vraždy Kuciaka pokračuje oboznamovaním s posudkami a ďalšími dôkazmi (15. 4. 2020)
 Marčeka uznal súd vinným z vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice, ale nedostal doživotie (6. 4. 2020)
 Súd v prípade vraždy Kuciaka: Obžalovaný Marček splnil podmienky na 25-ročný trest, vraví prokurátor (6. 4. 2020)
 Kuciakov vrah sa postaví pred súd samostatne, rozhodne sa o výške trestu (6. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Vodič Opla preletel cez križovatku a čelne vrazil do stromu (foto)
<< predchádzajúci článok
Územím Slovenska prejdú do Poľska chorvátski vojaci, presúvať sa bude aj technika

Súd v kauze vraždy Kuciaka (17. deň): Kočner je podľa znalkyne egocentrik, pustili aj nahrávku s Trnkom - diskusné fórum čitateľov